تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

تقاضای طلا، دلار را به حاشیه برد

در حالی که دلار آمریکا در برابر سایر رقبای خود به پائین‌ترین سطح هفت ماه اخیر رسید، طلا امروز توانست شروع هفته‌ی مثبتی را برای خود رقم بزند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، قیمت طلا پس از جمعه‌ی نزولی، شروع مثبتی برای هفته‌ی جدید دارد؛ چرا که گاوها در بحبوحه‌ی تضعیف مداوم دلار (USD) و بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا، به شیوه‌های مختلف در حال رویارویی با کنترل سرکوب‌کننده هستند.
قیمت طلا شرط‌‌بندی‌های افزایش نرخ فدرال رزرو را مورد تشویق قرار می‌دهد
در چشم‌انداز بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری آمریکا و وضعیت بهتر بازار، دلار آمریکا در برابر رقبای اصلی خود نزدیک به پایین‌ترین سطح خود در هفت ماه گذشته معامله می‌شود. در این بین، سهام ژاپن در روز دوشنبه در حال پیشرفت هستند و صعود قوی روز جمعه در وال استریت را دنبال می‌کنند.
شایان توجه است که سرمایه‌گذاران از انتظارات برای افزایش نرخ بهره کوچک‌تر فدرال رزرو آمریکا، که در بحبوحه‌ی صحبت‌ها در مورد توقف چرخه‌ی انقباض فدرال رزرو پس از سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ به وجود آمد، راضی به نظر می‌رسند. از سوی دیگر، احساسات منفی در اطراف فدرال رزرو بر دلار آمریکا فشار می‌آورد، در حالی که شرایط محدود معاملاتی نیز بر فشار نزولی بر دلار می‌افزاید.

بسیاری از بازارهای بزرگ آسیایی به مناسبت تعطیلات سال نو قمری چین بسته هستند. گفتنی است که اظهارات برخی از سیاستگذاران فدرال رزرو در روز جمعه قبل از «دوره خاموشی» همچنان به کاهش سرعت فدرال رزرو اشاره می‌کند که این امر به منزله‌ی یک باد معکوس پایدار برای افزایش قیمت دلار تلقی می‌شود. ضعف دلار آمریکا در کنار بازدهی خزانه‌داری آمریکا، حامی ادامه‌ی روند صعودی قیمت طلای بدون بهره است.
مقامات بانک مرکزی اروپا در افزایش قیمت طلا نقش دارند
با تمام این‌ها، افزایش بیشتر قیمت طلا در بحبوحه‌ی شرط‌بندی‌ها برای افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) در ماه فوریه و مارس، محدود باقی می‌ماند. اولی رن، عضو شورای حکام بانک مرکزی اروپا خاطرنشان کرد که به وضوح، زمینه‌هایی را برای «افزایش قابل توجه نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اروپا در زمستان و بهار آینده» می‌بیند .

علاوه بر این، آخرین نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان نشان داد که اکثریت آنها در حال حاضر انتظار دارند که نرخ سپرده‌ی بانک مرکزی اروپا تا سه ماهه‌ی دوم سال جاری به ۳.۲۵ درصد برسد که در مقایسه با برآورد قبلی ۲.۷۵ درصدی یک ماه پیش، افزایشی نسبی را منعکس می‌کند. با این اوصاف، احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا در آینده، خریداران طلا را اندکی در حاشیه قرار می‌دهد.
با نگاهی به آینده، در غیاب داده‌های اقتصادی از ایالات متحده، آنچه به طور گسترده مورد توجه قرار خواهد گرفت، سخنرانی کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا است. لازم به ذکر است در حالی که تعطیلات سال نو چینی می‌تواند تا حد زیادی، اهرم فشاری بر معاملات با مبنای قیمت طلا باشد، اما در بحبوحه‌ی نقدینگی ضعیف، فلز زرد را در معرض نوسانات قرار می‌دهد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید