تاریخ: ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۳

تلاش گاوهای طلا، بی‌ثمر!

به دنبال بهبود قیمت دلار، طلا روند صعودی اولیه‌ی خود را معکوس کرد و به مسیر نزولی وارد شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، وب‌سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی پیرامون نوسانات فلزات گرانبها با تأکید بر تلاش گاوهای طلا برای تمدید روند صعودی، اینگونه نوشت: پس از دفاع از میانگین متحرک روزانه ۲۰۰ دلاری (DMA) در سطح ۱۷۸۵ دلار در روز دوشنبه، قیمت طلا بار دیگر خریداران تازه‌ای را در نزدیکی این سطح پیدا کرد و در اوایل سه‌شنبه وارد روند صعودی شد. افزایش ناگهانی قیمت طلا را می‌توان به واکنش قابل توجه بازار به تغییر سیاست غیرمنتظره بانک ژاپن (BoJ) نسبت داد.
تجدید نظر در چارچوب کنترل منحنی بازده (YCC) باعث افزایش۳ درصدی ین ژاپن در برابر دلار آمریکا شد و شاخص دلار آمریکا را به شدت کاهش داد و قیمت طلا را به سمت مرز ۱۸۰۰ دلار روانه کرد.

گفتنی است گاوهای نر طلا تلاش می‌کنند تا روند صعودی را افزایش دهند، زیرا حرکت غیرمنتظره بانک مرکزی آمریکا موج شوک در بازارهای اوراق قرضه ایجاد کرده و بازدهی را در سطح جهانی افزایش داده است. بدیهی است که افزایش بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده به عنوان مانع بزرگی برای رشد طلا عمل می‌کند. با نگاهی به آینده، سرمایه‌گذاران به طور مداوم حرکت BoJ و اظهارات هاروهیکو کورودا را برای تأثیر بیشتر بر بازارهای جهانی اوراق قرضه و بازدهی ایالات متحده ارزیابی خواهند کرد.
در روز دوشنبه، قیمت طلا رشد اولیه‌ی خود را معکوس کرد و در محدوده‌ی قرمز بسته شد و بدین ترتیب به دنبال بهبود شدید دلار فلز زرد امن روند کاهشی خود را به سومین روز متوالی امتداد داد. در این بین، ضعف مداوم شاخص‌های وال استریت و ترس از رکود ناشی از چشم‌انداز سیاست‌های تندرو فدرال رزرو نیز در این سناریو بی‌تأثیر نبوده است.
گفتنی است که بازارها از خبری مبنی بر اینکه کووید-۱۹ در بازارهای تجاری پکن در حال گسترش است و به سرعت در مرکز مالی شانگهای گسترش یافته است، ناراضی ماندند. این کشور روز دوشنبه پنج مورد جدید مرگ ناشی از کووید را گزارش کرد. لازم به ذکر است که چین بزرگترین مصرف‌کننده طلا در جهان است.
تحلیل تکنیکال قیمت طلا با نگاهی به نمودار روزانه
همانطور که در نمودار روزانه مشاهده شد، ۲۰۰-DMA حیاتی این سه شنبه توانست برای دومین روز متوالی در سطح ۱۷۸۵ دلار، از خریداران طلا دفاع کند.
گاوها اکنون مشتاق شکستن پایدار بالای مرز ۱۸۰۰ دلار هستند و مقاومت بعدی در اوج ۱۵ دسامبر یعنی ۱۸۰۹ دلار مشاهده می‌شود.
فرصت‌های جدید خرید بالاتر از رقم ۱۸۰۹ دلار پدیدار خواهد شد و خواستار آزمایش بالاترین قیمت ۱۴ دسامبر در ۱۸۱۴ دلار است.
شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴-RSI) بالاتر از خط وسط قرار دارد که آخرین افزایش در فلز زرد را به تصویر می‌کشد.
از طرف دیگر، رد ۲۰۰-DMA بر مبنای یک بسته‌شدن روزانه، مسیر طبقات را به سمت ۲۱-DMA صعودی در سطح ۱۷۷۷ دلار باز می‌کند.
فشار فروش احتمالاً در یک حرکت پایدار تا زیر خط دفاعی کوتاه‌مدت حیاتی ۲۱-DMA تشدید می‌شود و به یک نزول جدید به سمت سطح روانی ۱۷۵۰ دلار دامن می‌زند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید