تاریخ: ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

تنها بازاری که نرخ آن بالا رفت

در سه بازار مهم مالی هفته سوم آذرماه، نرخ سود حراج اوراق بدهی دولتی جهشی قابل توجه کرده و تنها بازاری بود که نرخ سود در آن صعودی شده است. بررسی ها نشان می دهد در دو بازار دیگر همچنان سکوت به کار خود ادامه می دهد و براین معاملات حکمرانی می کند.

بانک ها و بانک مرکزی از مهم ترین نهادهایی هستند که عملیات آن ها در اقتصاد کشور، سهم اثر گذاری بالایی دارند. در خلال بده بستان میان این نهادها، نرخ های سود نقشی مهم را در کشف نرخ بهره بین بانکی دارند که خود از شاخص های کلیدی اقتصاد ایران شمرده می شود. نرخی که می تواند بر نرخ تورم تاثیر بگذارد. این نرخ البته از جهت بازار اولیه نیز تعقیب می شود. بازاری که در آن دولت اوراق خود را به مشتریان عرضه می کند، آن ها هم با احتساب نقدینگی خود و البته جذابیت بازار اقدام به داد وستد با دولت کرده و از این نهاد اوراق می خرند.

سوی تاثیرگذاری این معاملات بر تورم از آن جهت است که برخی کارشناسان معتقدند بالاتر بودن درآمد دولت از این مسیر احتمال برداشت این نهاد از تنخواه بانک مرکزی یا دیگر روش های رشد دهنده پایه پولی را کمتر کرده و در نتیجه احتمال افزایش تورم از این مسیر در کشور کمتر خواهد شد. اینک در سومین هفته آخرین ماه پاییز، اتفاقی مهم در این حراج ثبت شده . دولت به منظور بالاتر بردن درآمدهای خود منعطف تر شده و نرخ سود را به سطح بالایی رسانده است.

به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، در روند نرخ سود در بازارهای مالی مشاهده می شود در هفته سوم بخشی از بازارها مسیری ثابت داشته و بخشی دیگر روندی صعودی راطی کرده اند. بازار اولیه تنها حراجی است که در این هفته نرخ سودآن بیشتر از هفته قبل شد.

رکوردزنی در نرخ سود بازار اولیه اوراق بدهی 

دولت در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی اوراق به بانک ها و بورسی ها می فروشد. بازاری که دولت فروشنده است و اتفاقا از نگاه برخی تحلیل گران به سود اقتصاد خواهد بود. این عده معتقدند زمانی که دولت از این بازار درآمد کسب می کند پس مسیر های تورم زای دیگر رونق کمتری داشته و در نهایت از رشد بیشتر تورم در کشور پیشگیری خواهد شد. 

در همین رابطه در هفته های اخیر دولت نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی در بازار فروخت که تمام آن را بانکی ها خریدند. یکی از مهم ترین جدابیت های این اوراق نرخ سود و دیگری تاریخ سررسید آن است. در هفته اخیر وزارت اقتصاد منعطف تر عمل کردو تصمیم گرفت نرخ جذابیت اوراق یا همان نرخ سود را ترقی دهد. این عمل نرخ سود موثر اوراق را به مرز ۲۲.۵۳ درصد کشانده که در سال های اخیر سابقه نداشته است. 

روند رو به رشد نرخ سود در این بازار سرانجام توانست سکوت دو ماهه بانک ها را بشکند و منجر به بالا تر بردن درآمدهای دولت شود.

اما سود متقابل نهادهای مالی از فعالیت در این بازار، به منظور قرض پول در بازار باز است. بازاری که هدفش بهبود نقدینگی بانک ها و تنظیم نرخ بهره بین بانکی است.

نرخ سود ثابت در بازار باز

بانک مرکزی سه سال است که در بازار باز اقدام به تزریق پول از مسیر بازار باز در بانک ها می کند. مهم ترین ابزار دادو ستد بانک ها با بانک مرکزی در این بازار اوراق بدهی است. بانک های دارنده اوارق، از بانک مرکزی تقاضای نقدینگی می کنند و اوراق بدهی را نزد این بانک به امانت می گذارند. دادوستد دراین بازار دامنه نرخ سود معلوم و تاریخ سررسید میان مدت دارد. رقم تزریق پول، نرخ سود و تاریخ سررسید در این بازار از مهم ترین شاخص های تاثیرگذار بر نرخ بهره بین بانکی است که در هفته های متوالی درمرز ۲۱ درصد ثابت مانده است.

نرخ سود ثابت در بازار بین بانکی در هفته های اخیر

نرخ بهره بین بانکی در هفته اخیر برابر با ۲۰.۸۸ درصد بوده که در مقایسه با هفته قبل خود تغییر قابل ملاحظه ای را ثبت نکرده است. این شاخص در بازار شبانه کشف می شود. نرخی که در این بازار، به دست می آید در نتیجه دادوستد بانک ها بایکدیگر به دست می آید و از مهم ترین شاخص های کلیدی اقتصاددر کشور شمرده می شود.

بررسی آمار این متغیر در ماه های اخیر نشان می دهد، سیاست بانک مرکزی در قبال این نرخ ثبات در شاخص کلیدی اقتصاد بوده است.

 

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید