تاریخ: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

ثبات در بازار دلار

با بروز امیدواری پیرامون کاهش تشدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو، قیمت دلار آمریکا امروز به ثبات رسید؛ سایر ارزهای کلیدی با نوساناتی مواجه شدند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، دلار آمریکا در روز دوشنبه ثابت بود، زیرا سرمایه‌گذاران داده‌های اقتصادی منتشرشده در هفته‌ی گذشته را باور داشتند؛ این داده‌ها امیدها را تقویت می‌کرد که فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش می‌دهد.
داده‌های روز جمعه نشان داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده در ماه دسامبر ۲۲۳,۰۰۰ شغل افزایش یافته است، در حالی که افزایش ۰.۳ درصدی در میانگین درآمد، کمتر از حد انتظار و کمتر از ۰.۴ درصد ماه قبل است.
نشانه‌های دیگری از کند‌شدن اقتصاد وجود داشت، به طوری که فعالیت صنعت خدمات ایالات متحده برای اولین بار در بیش از ۱.۵ تا ۲ سال در بحبوحه‌ی کاهش تقاضا، در ماه دسامبر با کاهش مواجه شد.
این امر باعث شد که شاخص دلار، که ارزش دلار آمریکا را در برابر شش ارز اصلی اندازه‌گیری می‌کند، در روز جمعه ۱.۱۵ درصد کاهش یابد. روز دوشنبه، این شاخص که ۸ درصد در سال ۲۰۲۲ رشد کرد، ۰.۰۱ درصد افزایش یافت و به ۱۰۳.۷۲۰ رسید.
سرمایه‌گذاران امید خود را به این بسته‌اند که بانک مرکزی ایالات متحده سیاست انقباض پولی تهاجمی خود را تعدیل کند. قراردادهای آتی صندوق فدرال رزرو در حال حاضر حاکی از احتمال ۲۵ درصدی افزایش نیم واحدی در ماه فوریه است که نسبت به ۵۰ درصد ماه گذشته، با کاهش مواجه شد.

با این حال، تحلیلگران به بازار کار همچنان فشرده اشاره می‌کنند که احتمالاً برای مقامات فدرال رزرو نگران‌کننده است.
بنا به اظهارات منصور محی‌الدین، اقتصاددان ارشد بانک سنگاپور، گزارش حقوق و دستمزد دسامبر نشان می‌دهد که بازار کار ایالات متحده آنچنان کساد است که به فدرال رزرو اجازه نمی‌دهد در ماه آینده نرخ بهره را به میزان ۲۵ واحد پایه در ثانیه افزایش دهد.
وی افزود: «ما انتظار داریم که فدرال رزرو بیشتر از آنچه بازار پیش‌بینی می‌کند، تندرو باقی بماند و ما را در چشم‌انداز کوتاه‌مدت دارایی‌های ریسکی محتاط نگه دارد.»
با برنامه‌ریزی جلسه‌ی بعدی فدرال رزرو در آغاز ماه آینده، سرمایه‌گذاران بر روی داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده که قرار است در روز پنج‌شنبه ارائه شود، تمرکز می‌کنند.
با توجه به اینکه تورم اصلی ممکن است در اوایل سال ۲۰۲۳ دوباره افزایش یابد، همچنان انتظار می‌رود که فدرال رزرو در ماه فوریه ۵۰ واحد پایه بر نرخ بهره بیافزاید؛ زیرا هنوز فشارهای تورمی اساسی وجود دارد و کاهش بیشتر شرایط مالی، احتمالاً نتیجه‌ی مطلوبی را در بر نخواهد داشت.
در جاهای دیگر، ین ژاپن ۰.۱۲ درصد در برابر ارز ایالات متحده تقویت شد و به ۱۳۱.۹۴ در هر دلار رسید، در حالی که پوند(استرلینگ) آخرین بار با ۰.۰۶ درصد افزایش در روز، در سطح ۱.۲۰۹۹ معامله شد و در روز جمعه ۱.۵ درصد افزایش یافت.
یورو پس از بسته‌شدن ۱.۱۷ درصدی در روز جمعه با ۰.۱۱ درصد افزایش به ۱.۰۶۵۶ دلار رسید.
دلار استرالیا ۰.۱۷ درصد در برابر ارز ایالات متحده افزایش یافت و به ۰.۶۸۹ دلار رسید، در حالی که کیوی با ۰.۰۲ درصد افزایش به ۰.۶۳۵ دلار رسید.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید