جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ /
14513
۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
5 بازدید
۰

ثبت دو رکورد مهم پولی در اولین گام فرزین

در اولین هفته شروع به کار محمد رضا فرزین در بانک مرکزی، تزریق پول در بازار های بین بانکی دو رکورد جدید به همراه داشته است. طبق داده های بانک مرکزی در هفته منتهی به ۱۲ دی ماه سطح تزریق پول در بازار باز به سطح تاریخی خود رسیده و در بازار شبانه نیز این رقم در قله یک ماهه قرار گرفته است.

عملیات بازار باز اقدامی هفتگی برای تنظیم نقدینگی بانک ها و بهبود نرخ سود بین بانکی است. در این بازار بانک ها اوراق خریداری شده در بازار اولیه را به بانک مرکزی عرضه کرده و این نهاد نیز متناسب با سیاست های خود اقدام به خرید سهم دلخواهی از اوراق پیشنهادی بانک ها می کند. در همین رابطه در هفته های اخیر بانک مرکزی سطح خرید اوراق بدهی از نهاد های مالی را در بالاتر از مرز ۱۰۰ همت نگاه داشته بود. در این هفته نیز این رقم همچنان مسیر صعودی خود را حفظ کرده و منجر به یک تاریخ سازی دیگر در این ارقام شده است. 

در کنار این بازار، بانک مرکزی با تزریق پول در بازار شبانه نیز می تواند نقدینگی بانک ها را بهبود دهد. در بازار شبانه هفته اخیر نیز این بازار یک رکورد دیگر را به همراه داشته، این در حالی است که در یک ماه گذشته تزریق بانک مرکزی در این معاملات صفر بوده است.

بنابراین در اولین هفته پس از تغییر رئیس کل بانک مرکزی و شروع به کار رئیس کل جدید، محمدرضا فرزین، نقدینگی بسط داده شده در دو بازار دو رکورد مهم را به ثبت رسانده است.

به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، در هفته دوم دی ماه در عملیات بازار باز یک رکورد مهم دیگر به ثبت رسیده است. در این بازار بانک های مقروض اوراق را وثیقه نیاز خود از بانک مرکزی قرار می دهند. این اقدام به نوعی تزریق نقدینگی در بازار باز شمرده می شود که در این هفته برای چهارمین مقطع متوالی از مرز هفتگی ۱۰۰ همت عبور کرده است.

چهارمین مرز بی سابقه پول در بازار باز

در هفته منتهی به ۱۲ دی ماه تزریق نقدینگی در بازار باز به مرز ۱۰۷ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان رسیدکه بیشترین میزان تزریق پول در هفته های برگزاری این بازار تلقی می شود. این در حالی است که البته در مقابل سطح جمع آوری نقدینگی در این بازار برابر با ۱۰۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که خالص بسط پول در این معاملات را به سطح بالایی کشانده است.

باوجود رشد تزریق پول در این بازار اما نرخ سود بازار باز همچنان درمرز ۲۱ درصد قرار دارد. نرخی که برای چهارمین ماه متوالی تقریبا ثبات مانده و تغییری نداشته است.

این در حالی است که در بازار شبانه که عموما در این هفته ها فعالیت چندانی از ناحیه بانک مرکزی شکل نمی گرفت در این مقطع تزریقی فراتر از سطح ۱ همت رقم خورده است.

تزریق هزار و ۵۰۰ میلیاردی دربازار شبانه

بانک مرکزی در بازار شبانه اعتبارات قاعده مند به بانک های نیازمند پول می دهد. در این بازار بانک های دارای کسری اقدام به قرض پول از بانک ها می کنند که نرخ سود این بده بستان در دامنه ۱۴ تا ۲۲ درصد قرار دارد.

نرخ سودی که بانک مرکزی با احتساب آن در این بازار به بانک ها نقدینگی تزریق می کند در بالاترین سطح قرار داشته و برابر با ۲۲ درصد است. در همین رابطه در آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی در این هفته سطح تزریق پول در معاملات شبانه برابر با هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان بوده که بالاترین سطح تزریق پول در این بازار در یک ماه اخیر بوده است.

 

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3211 بازدید ]
5 روز پيش [ 187 بازدید ]
2 ماه پيش [ 119 بازدید ]
2 ماه پيش [ 50 بازدید ]
2 ماه پيش [ 34 بازدید ]
11 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 32 بازدید ]
2 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 12 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 9 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 11 بازدید ]
11 ماه پيش [ 1 بازدید ]
2 ماه پيش [ 4 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
10 ماه پيش [ 1 بازدید ]
10 ماه پيش [ 3 بازدید ]
8 ماه پيش [ 0 بازدید ]
11 ماه پيش [ 8 بازدید ]
3 ماه پيش [ 2 بازدید ]
11 ماه پيش [ 3 بازدید ]
12 ماه پيش [ 4 بازدید ]
1 سال پيش [ 8 بازدید ]
29 روز پيش [ 1 بازدید ]
26 روز پيش [ 1 بازدید ]
9 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 8 بازدید ]
10 ماه پيش [ 2 بازدید ]
8 ماه پيش [ 3 بازدید ]
5 ماه پيش [ 1 بازدید ]
10 ماه پيش [ 13 بازدید ]
11 ماه پيش [ 7 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید