شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ /
18280
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲
3 بازدید
۰

جفت‌ارزهای کلیدی تحت فشار

پیرو اظهارات مقامات فدرال رزرو مبنی بر تداوم سیاست سختگیرانه‌ی پولی، دلار آمریکا امروز با افزایش قیمت مواجه شد؛ جفت‌ارزهای دیگر نیز شاهد نوسان بودند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اینوستینگ» دلار آمریکا در ساعات اولیه‌ی روز چهارشنبه در اروپا به دنبال اظهارات تندروانه‌ی برخی از مقامات فدرال رزرو و با تداوم بن‌بست سقف بدهی در واشنگتن افزایش یافت.
در ساعت ۰۳:۱۰ به وقت شرقی ( ۰۷:۱۰ به وقت گرینویچ) شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۰۲.۵۶۰ رسید.
لازم به ذکر است که با نگاهی به نوسانات اخیر بازار می‌توان به وضوح مشاهده کرد که دلار آمریکا اخیراً از ابهام‌های موجود پیرامون احتمال نکول ایالات متحده برای برداشتن سقف استقراض این کشور، سود قابل توجهی برده است.
جو بایدن روز سه شنبه با کوین مک کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان دیدار کرد و با وجود اینکه صداهای دلگرم‌کننده‌ای در مورد احتمال توافق از این گردهمایی به گوش رسید، هیچ تصمیمی قطعی اتخاذ نشد.
بایدن هشدار داد که فقدان توافق، علاوه بر آنکه اقتصاد ایالات متحده را به سمت رکود سوق می‌دهد، تأثیر بسیار منفی در سطح جهانی نیز خواهد داشت و این خود دلیلی است تا دلار با توجه به موقعیت امن خود به روند افزایشی ادامه دهد.
تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: «لبریزشدن احساسات ریسک بالقوه‌ی منفی به بازارهای پولی به این معنی است که ریسک‌های صعودی برای دلار و ین در چنین سناریویی کاملاً قابل توجه است.»

افزون بر آن، افزایش ارزش دلار در روز چهارشنبه مهر تأییدی بر اظهارات تندروانه‌ی سیاستگذاران فدرال رزرو در این هفته بود که صراحتأ بیان می‌کرد بانک مرکزی ایالات متحده همچنان می‌تواند یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.
لازم به یادآوری است که فدرال رزرو هفته‌ی گذشته برای دهمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش داد، البته در عین حال خاطرنشان کرد که ممکن است پیرو بررسی داده‌های اقتصادی دریافتی، سیاست‌های تهاجمی خود را متوقف کند.
لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند، روز سه شنبه بیان کرد: «در این مرحله، بر اساس داده‌هایی که تا‌کنون دارم، با توجه به اینکه تورم تا چه اندازه سرسخت بوده است، نمی‌توانم عنوان کنم که در سطحی از احتمال نرخ صندوق‌های فدرال قرار دارم که در مورد حرکت بعدی، وضعیت یکسانی برای افزایش یا کاهش حاکم است.»
و اما در چشم‌انداز جفت‌ارزها، پیش از انتشار آخرین داده‌های CPI ماه آوریل برای منطقه‌ی یورو که مطابق با انتظارات باید حکایت از بالاماندن قیمت‌ها داشته باشد، یورو/دلار (EUR/USD) با ۰.۱ درصد کاهش به ۱.۰۸۵۶ رسید.
ING اضافه کرد: «یورو/دلار باید عمدتاً تحت تأثیر دلار آمریکا و حماسه‌ی محدودیت بدهی ایالات متحده باقی بماند: ما ۱.۰۸۰۰ را به عنوان معیار اصلی حمایت می‌بینیم و شکستن زیر این سطح احتمالاً نشانه‌ای از وخامت چشمگیر در جو بازار خواهد بود».

پوند/دلار (GBP/USD) نیز با ۰.۳ درصد کاهش به ۱.۲۴۵۴ رسید، در حالی که پس از انتشار آمار دور از انتظار نرخ بیکاری ماه مارس در بریتانیا، پوند(استرلینگ) تحت فشار باقی ماند و محرکی برای این احتمال شد که بانک انگلستان در نشست بعدی در ماه ژوئن روند افزایش نرخ بهره خود را متوقف خواهد کرد.
به طور مشابه، دلار/ین (USD/JPY) پس از رسیدن به اوج دو هفته‌ای یک شبه، با ۰.۳ درصد افزایش به ۱۳۶.۷۹ رسید، دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) 0.1 درصد کاهش یافت و به ۰.۶۶۴۹ رسید.
در سرزمین اژدها دلار/یوان(USD/CNY) 0.2 درصد افزایش یافت و به ۶.۹۹۲۸ رسید؛ گفتنی است پیرو شرط‌های فزاینده مبنی بر اینکه بانک خلق چین  برای حمایت از رشد اقتصادی به تسهیل بیشتر سیاست‌های پولی نیاز دارد، یوان به ضعیف‌ترین سطح خود از اواسط دسامبر نزول کرد.

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3096 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 47 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
11 ماه پيش [ 30 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 13 بازدید ]
14 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 22 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 20 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 12 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 14 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 17 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 0 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید