تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۷

جهان در آستانه مواجهه با کمبود شدید نقره

موسسه نقره اعلام کرد تقاضا برای نقره تا پایان سال افزایش می یابد و در نتیجه بیشترین شکاف عرضه و تقاضا برای این فلز گرانبها در چند دهه گذشته رقم خواهد خورد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، گزارش موسسه نقره (سیلور اینستیتیو نشان داد، جهان در آستانه مواجهه با کمبود شدید عرضه نقره قرار دارد.

این آژانس که به رصد بازار نقره در جهان می پردازد در آمریکا مستقر است.

بر اساس این گزارش که بر روی وب سایت رسمی این موسسه منتشر شد، انتظار می رود، تقاضا برای نقره در جهان از سوی مصرف‌ کنندگان صنعتی، تولیدکنندگان جواهرات و لوازم خانگی و سرمایه ‌گذاران خرد تا پایان سال ۲۰۲۲ با افزایش ۱۶ درصدی نسبت به سال گذشته به رکورد بی سابقه ۱.۲۱ میلیارد اونس برسد.

از اینرو، پیش بینی می شود، بازار نقره امسال هم برای دومین سال با کسری مواجه شود که رقم آن  ۱۹۴ میلیون اونس خواهد بود که ۴ برابر سطح مشاهده شده در سال ۲۰۲۱ (۴۸ میلیون اونس) است.

بر اساس این گزارش، ذخایر نقره در مخازن لندن و نیویورک که توسط COMEX و انجمن بازار شمش لندن (LBMA) ردیابی می ‌شوند، تاکنون حدود ۳۷۰ میلیون اونس یا ۲۵ درصد کاهش داشته است.

این آژانس خاطرنشان کرد، یکی از عوامل اصلی افزایش تقاضا برای نقره، افزایش مصرف خودروسازان است که در وسایل نقلیه از قطعات الکترونیکی بیشتر استفاده می کنند.

همچنین از دیگر عوامل تاثیرگذار بر تقاضا برای نقره در جهان، استفاده گسترده از فناوری جی۵ و حرکت جهان به سوی استفاده از انرژی های پاک است. برای مثال، تولیدکنندگان پنل ها به میزان زیادی این فلز را احتکار می کنند.

تقاضا در هند در سال جاری دو برابر شده است زیرا مصرف کنندگان با استفاده از قیمت پایین تلاش کردند تا ذخایر خود را که در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ کاهش یافته اند، دوباره پر کنند.

از طرفی گفته می شود، تولید نقره استخراج شده در سال جاری میلادی با یک درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۸۳۰ میلیون اونس برسد.

بر اساس اعلام این موسسه، از آنجایی که چندین پروژه جدید در مکزیک فعال شده اند، تولید نقره در این کشور به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.

قیمت نقره در سال جاری تقریبا ۱۰ درصد کاهش یافت و به ۲۱ دلار در هر اونس رسید که دلیل این کاهش هم تا حد زیادی به فروش از سوی سرمایه گذارای در واکنش به تقویت دلار آمریکا و افزایش ارزش اوراق قرضه خزانه داری آمریکا برمی گردد.

بنا بر پیش بینی کارشناسان، بانک مرکزی آمریکا همچنان نرخ بهره را افزایش خواهد داد و این امر هزینه های نگهداری فلزهای گران بها را که دارایی های بدون بهره هستند، بالا می برد و این عامل و عوامل ذکر شده در بالا، بر قیمت نقره فشار کاهشی وارد خواهد کرد.

فیلیپ نیومن، مدیر موسسه سرمایه ‌گذاری «Metals Focus» که در تهیه آمار موسسه نقره همکاری کرده است در مورد این گزارش گفت، تقاضا در سال آینده کاهش پیدا می‌ کند و  هند تا سال ۲۰۲۳ همچنان به ذخیره‌ سازی مجدد ادامه خواهد داد اما در مقطعی از این اقدام دست می کشد.

در لحظه انتشار این خبر، قیمت نقره در بازارهای جهانی با ۱۵ سنت کاهش به ۲۱.۰۵ دلار در هر اونس رسیده بود که ۰.۷۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل را نشان می دهد.

پایان پیام/ ت ۵۱

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید