تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲
1

جهش بی سابقه شاخص بورس در یک روز

بورس اوراق بهادار تهران امروز آخرین روز کاری هفته را با جهش بی‌سابقه ۷۰ هزار و ۹۱۷ واحد طی کرد و بعد از بازپس‌گیری کانال ۱.۶ میلیون واحدی به …

بورس اوراق بهادار تهران امروز آخرین روز کاری هفته را با جهش بی‌سابقه ۷۰ هزار و ۹۱۷ واحد طی کرد و بعد از بازپس‌گیری کانال ۱.۶ میلیون واحدی به رقم یک میلیون و ۶۴۷ هزار و ۳۱۴ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۱۳ هزار و ۶۲۶ واحد به رقم ۴۸۰ هزار و ۶۸۱ واحد رسید.

ارزش بازار که ناشی از ارزش شرکت‌‌‌‌‌های بورسی در بازار است به بیش از ۶ میلیون و ۹۶ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از ۱۷.۴ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۳۹ هزار معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۲۱۴ میلیارد تومان دادوستد کردند. شاخص کل و شاخص قیمت در بورس امروز با معیار وزنی – ارزشی نسبت به روز قبل ۴.۵ درصد رشد کردند، اما این دو شاخص با معیار هموزن ۲.۹ درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور ۴.۱ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۵.۲ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس با معاملات بلوکی ۳.۶ درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، چادرملو و پتروشیمی پردیس به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با ۵۸۸ واحد افزایش نسبت به روز گذشته به رقم ۲۰ هزار و ۴۱۷ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه فرابورس هم به بالای ۳۷۸ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از ۶.۸ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۰۶ هزار فقره معامله و به ارزش ۶۵۲۹ میلیارد تومان دادوستد کردند.

با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۱۶.۸ هزار میلیارد تومان رسید که اگر ۱۰ درصد از این رقم به تولید و پروژه‌های شرکت‌ها اختصاص یابد می‌تواند رونق قابل توجهی ایجاد کند.

نمادهای سنگ آهن گهر زمین، پلیمر آریاساسول، بیمه پاسارگاد، صبا تامین، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس و جهان فولاد سیرجان بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

در عین حال که بازار سرمایه محل مناسبی برای جمع‌آوری نقدینگی سرگردان در بازار به شمار می‌رود،‌اما نباید هیچ وقت از ریسک و نوسان در این بازار غافل شد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید