تاریخ: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵

جهش ۴۵ هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۴۵ هزار و ۱۳۳ واحد به رقم یک میلیون و ۴۵۴ هزار و ۴۸۷ واحد رسید.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۴۵ هزار و ۱۳۳ واحد به رقم یک میلیون و ۴۵۴ هزار و ۴۸۷ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۹ هزار و ۷۴۰ واحد به رقم ۴۳۰ هزار و ۱۲۵ واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه است، به بیش از ۵ میلیون و ۳۸۲ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۱۱.۸ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۸۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۸۶۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی بیش از ۳.۲ درصد رشد کردند، این دو شاخص با معیار هم وزن ۲.۳ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۳.۱ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۳.۷ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۲.۵ درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه، ملی‌مس، گسترش نفت و گاز پارسیان، چادرملو، شستا و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۲۱۸ واحد افزایش به رقم ۱۸ هزار و ۸۲۰ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۲۴ هزار میلیارد تومان رسید.ارزش بازار پایه فرابورس ۳۴۹ هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۴.۷ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۴۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۷۹۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریا‌ساسول، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان جنوب، فولاد ارفع بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نماد بیمه پاسارگاد بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهم رشد شاخص بورس در روز جاری روند افزایش نرخ ارز در بازار آزاد است که باعث چشم‌انداز مثبتی برای شرکت‌های حاضر در بورس و سرمایه‌گذاران شده است.

در عین حال این نکته را نباید هیچ وقت فراموش کرد که سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و قبل از خرید و فروش حتما باید مطالعه و مشورت با افراد خبره و امین صورت گیرد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید