تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۳

حجم وام های کلان یک ونیم برابر شد

در نه ماه ابتدایی سال جاری وام های اعطا شده به اشخاص حقیقی ۴۸.۲ درصد بیشتر از سال قبل شده است. بررسی های آماری در سال جاری نشان می دهد وام های کلان به اشخاص حقیقی در این مدت به ۱۲۵ همت رسیده و تقریبا یک و نیم برابر شده است.

به گزارش اکوایران، روند تسهیلات دهی بانکی در نه ماه نخست امسال حدودا ۴۲ درصد بیشتر از سال قبل شده و در آخر پاییز امسال به ۲ هزار و ۹۷۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بانک مرکزی در این مقطع داده های تسهیلات بانکی را به دو بخش حقیقی و حقوقی دسته بندی کرده و طی آن مشاهده می شود سهم حقیقی ها از کل تسهیلات صعودی شده است.

رشد ۴۸ درصدی تسهیلات حقیقی در آخر نه ماه

در آخر پاییز امسال، حجم تسهیلات دهی به بخش حقیقی در کشور برابر با ۹۰۳ همت بوده که در مقایسه با سال قبل ۴۸.۲ درصد بیشتر شده است. این در حالی است که در این مقطع حجم تسهیلات دهی به حقوقی ها رشدی ۳۹.۳ درصدی داشته و به ۲ هزار و ۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. در میان وام های اعطایی به اشخاص حقیقی مشاهده می شود سهم وام های کلان ۴۶.۶ درصد رشد پیدا کرده است.

رشد ۴۶.۶ درصدی وام های کلان اشخاص حقیقی

در پایان نه ماه ابتدایی امسال حجم تسهیلات خرد در سمت اشخاص حقیقی برابر با ۷۷۸ همت به ثبت رسیده و ۴۸.۴ درصد بیشتر از موقعیت مشابه خود در سال گذشته به ثبت رسیده است.

این در حالی است که رشد ثبت شده در خصوص وام های کلان اشخاص حقیقی در این مقطع مجموعا ۱۲۵ همت بوده و رشدی ۴۶.۶ درصدی را نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته رقم زده است. به عبارتی می توان گفت وام های کلان در این مقطع یک و نیم برابر شده است.

در میان وام های خرد اعطا شده به اشخاص حقیقی در داده های بانک مرکزی مشاهده می شود سهم کارت های اعتباری برابر با ۱۱۹ همت بوده و تقریبا ۱۵.۳ درصد از کل تسهیلات بخش خرد را در این مقطع ثبت کرده است.

در مقابل این سهم در بخش تسهیلات کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان (خرد) در مجموع ۶۵۹.۲ همت بوده و از کل تسهیلات ۸۴.۷ درصد را دارا بوده است.

با این حال داده های آماری نشان می دهد حجم کارت های اعتباری تقریبا ۹۰ درصد بیشتر از سال قبل شده که بالاترین رشد را در میان بخش های حقیقی داشته است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید