تاریخ: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

حرکت الاکلنگی طلا در کدام سطح؟

بهای طلا به دنبال کاهش روزانه‌ی روند صعودی قبلی، امروز در اطراف سطح ۲۰۱۶ دلار در نوسان بود؛ البته تحلیلگران بر این باورند که فلز زرد در رادار گاوی می‌ماند

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف ایکس استریت»، قیمت طلا (XAU/SD) پس از ثبت اولین کاهش روزانه طی روند صعودی چهار و دو هفته‌ای، در یک دوشنبه‌ی کسل‌کننده در حوالی سطح ۲۰۱۶ دلار، حرکات الاکلنگی خود را به نمایش گذاشت.
آخرین جهش اصلاحی این فلز گرانبها را می‌توان به بی‌تحرکی بازار در تعطیلات بریتانیا و تشکل‌های مختلط ریسک مرتبط دانست. شایان ذکر است که فروشندگان طلا در بحبوحه‌ی ضعف گسترده‌ی دلار آمریکا و نگرانی‌های شدید پیرامون فدرال رزرو و همچنین وضعیت محتاطانه‌ی پیش از گزارش تورم و بانک‌های ایالات متحده در این هفته، در حاشیه می‌مانند.
کاهش بهای طلا با توجه به داده‌های خوش‌بینانه‌ی ایالات متحده و مذاکرات جنگ‌طلبانه‌ی فدرال رزرو
از آنجا که آمارهای خوش‌بینانه‌ی اشتغال ایالات متحده نگرانی‌های فدرال رزرو را تجدید کرد، قیمت طلا روز جمعه شاهد کاهش بود.
با این حال، گزارش اشتغال ایالات متحده در ماه آوریل با پرده‌برداری از جهش در سرفصل حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) به میزان ۲۵۳ هزار، بازارها را غافلگیر کرد و از خوانش قبلی ۱۶۵ هزار نفری فراتر رفت.
علاوه بر این، نرخ بیکاری نیز در مقابل ۳.۵ درصد پیش‌بینی‌های بازار، به ۳.۴ درصد کاهش یافت، در حالی که میانگین درآمد ساعتی از ۴.۳ درصد قبل (تجدیدنظر شده) و برآورد تحلیلگران، در مقیاس سالانه از میزان ۴.۲ درصد به ۴.۴ درصد رسید.
جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، که حامی افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره‌ی هفته‌ی گذشته فدرال رزرو بود، پس از گزارش خوش‌بینانه‌ی اشتغال ایالات متحده، آن را «گام مؤثر بعدی» نامید. این سیاستگذار تورم سرسام‌آور در اقتصاد و بازار کار بسیار فشرده را پشتوانه‌ای برای تعصب جنگ‌طلبانه‌ی خود ذکر کرد.
آنچه مسلم است، اظهارات او امیدها برای افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره‌ی فدرال رزرو در ماه ژوئن را تجدید می‌کند که به نوبه‌ی خود خریداران طلا را پس از رسیدن این کالا به بالاترین حد خود، به چالش خواهد کشید.

افزایش شدید نرخ فدرال رزرو و دلار ضعیف‌تر، از گاوهای طلا XAU/USD دفاع می‌کند
علیرغم امیدهای اخیر به کاهش قیمت طلا قبل از انتشار داده‌ها و رویدادهای کلیدی، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و امید به مشکلات بیشتر برای دلار آمریکا، خریداران طلا (XAU/USD) را دلگرم نگه می‌دارد.
به گفته‌ی رویترز، جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز یک‌شنبه هشدار جدی داد که عدم اقدام کنگره در مورد سقف بدهی می‌تواند علاوه بر آنکه منجر به بروز یک بحران قانون اساسی شود، اعتبار دولت فدرال را نیز زیر سوال ببرد. 
در کنار این موارد، اخباری مبنی بر اینکه بانک مرکزی چین برای ششمین ماه متوالی در ماه آوریل به ذخایر طلای خود را به میزان ۶۶.۷۶ میلیون اونس (۱۸۹۳ تن) اضافه کرده است، نیز از گرایش صعودی در چشم‌انداز طلا XAU/USD پشتیبانی کرد.
سیگنال‌های تورم ایالات متحده به جهت‌گیری‌های واضح بهای طلا چشم دوخته است
اگرچه بهای طلا پس از ثبت رکورهای جدید، بالاتر می‌رود، اما روحیه‌ی محتاطانه پیش از داده‌ها و رویدادهای کلیدی ایالات متحده، گاوهای نر طلا XAU/USD را به چالش می‌کشد. در این بین، نظرسنجی وام ایالات متحده در مورد شیوه‌های وام‌دهی بانکی و همچنین گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی ایالات متحده (CPI) در ماه آوریل، که برای انتشار در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه آماده است، برای نظارت بر مسیریابی‌های روشن معاملات در کانون توجه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا با نگاهی به نمودار روزانه
بررسی نمودار روزانه بیانگر آن است که ناکامی طلا در بسته‌شدن روزانه فراتر از خط مقاومت صعودی سه ماهه، در حدود سطح ۲۰۶۸ دلار تا زمان انتشار، به شرایط خرید اشباع شاخص قدرت نسبی ۱۴ پیوست تا عقب‌نشینی روز جمعه را رقم بزند.
با این حال، حرکت اصلاحی نه می‌تواند زیر حمایت ۲۰۰۵ دلاری ۲۱-DMA بسته شود و نه سیگنال‌های صعودی نشان‌دهنده‌ی میانگین متحرک همگرایی و واگرایی مکدی (MACD) را معکوس کند.
از این رو، طلا (XAU/USD) در حالی که بالاترین قیمت ماهانه‌ی قبلی در حدود ۲۰۵۰ دلار را به عنوان یک مانع فوری هدف قرار می‌دهد، احتمالاً روند صعودی خود را از سر می‌گیرد.
به دنبال آن، مقاومت خط روند اعلام‌شده می‌تواند خریداران طلا را نزدیک به ۲۰۶۸ دلار به چالش بکشد، در حالی که سقف‌های قیمت‌ در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۰ نزدیک به ۲۰۷۰ دلار و ۲۰۷۵ دلار می‌توانند به عنوان فیلترهای صعودی اضافی قبل از هدایت قیمت‌ها به سمت آخرین قله‌ی نزدیک به ۲۰۸۰ دلاری عمل کنند.
برعکس، بسته‌شدن روزانه زیر سطح حمایت ۲۰۰۵ دلاری ۲۱-DMA برای فروشندگان طلا چندان خوشایند نیست؛ چرا که رقم گرد ۲۰۰۰ دلاری و یک خط حمایت رو به بالا از اواخر مارس، حدود ۱۹۸۵ دلار، می‌تواند پس از آن، مسیر نزولی طلا XAU/USD را به چالش بکشد. 
شایان ذکر است که پشتیبانی ۵۰-DMA نزدیک به ۱۹۵۲ دلار به عنوان آخرین دفاع از خریداران طلا عمل می‌کند.
در مجموع، قیمت طلا بالاتر می‌رود و علی‌رغم آخرین عقب‌نشینی می‌تواند در رادار گاو نر باقی بماند.
روند: عقب‌نشینی مورد انتظار است

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید