تاریخ: ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱

حرکت شاخص دلار در محدوده‌ای محدود

در حالی که بازارها در آستانه‌ی انتشار داده‌های تورمی، احتیاط را پیش‌نیاز معاملات قرار دادند، دلار با افزایش مواجه شد؛ سایر جفت‌ارزها با نوسان مواجه شدند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار آمریکا در اوایل معاملات روز جمعه اروپا در بحبوحه‌ی احتیاط پیش از انتشار داده‌های تورمی مهم هفته‌ی آینده افزایش یافت تا هفته‌ی مثبت دیگری را ثبت کند.
شاخص دلار، که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، در ساعت ۰۳:۰۰ به وقت شرقی (۰۷:۰۰ GMT)، با ۰.۱% افزایش در سطح ۱۰۳.۲۰۷ معامله شد و قرار است دومین هفته‌ی مثبت متوالی خود را ثبت کند، روندی که از ماه اکتبر نداشته است.
این شاخص در این هفته در محدوده‌ی نسبتاً محدودی معامله شده است؛ زیرا معامله‌گران داده‌های اقتصادی را هضم می‌کنند و در تلاشند تا برای دریافت سرنخ‌هایی از سرعت احتمالی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در آینده، به تجزیه و تحلیل سخنرانی‌های یک سری از سیاست‌گذاران فدرال رزرو بپردازند.
از سوی دیگر، تعداد آمریکایی‌هایی که درخواست‌های جدید برای دریافت مزایای بیکاری را ارائه کردند، هفته‌ی گذشته بیش از حد انتظار افزایش یافت که در واقع اولین افزایش در شش هفته‌ی گذشته بود، البته این آمار از نظر تاریخی پایین ماند.
و بنابراین، این بخش تورمی از مأموریت دوگانه‌ی فدرال رزرو است که تا زمانی که سیاست پولی دغدغه‌ی مقامات این بانک است، به عنوان تفکر غالب مطرح می‌شود.
جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در سخنرانی اوایل این هفته، موضع نسبتاً تندروانه‌ای اتخاذ کرد و اعتقاد خود را مبنی بر اینکه تورم‌زدایی در حال پیشرفت است، مورد تصریح قرار داد؛ البته همکارانش در فدرال رزرو تمایل خود را برای افزایش بیشتر نرخ بهره در طول هفته ابراز کردند.

توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، آخرین کسی بود که در روز پنج‌شنبه اظهار نظر کرد.
بارکین خاطرنشان کرد: «با وجود مسائلی همچون کاهش انعطاف‌پذیر تقاضا، بازارهای کار سالم و همچنین شوک اضافه‌شده و متأسفانه پایدار بحران در اوکراین، نباید تعجب‌آور باشد که تورم – در حالی که احتمالاً از اوج خود عبور کرده است – همچنان بالا است. البته این چیزی است که باعث می‌شود ما در مسیر باقی بمانیم.»
این موضوع در هفته‌ی آینده، داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی ایالات متحده را که قرار است در روز سه‌شنبه منتشر می‌شود، به کانون توجه می‌آورد، زیرا روشن‌تر می‌کند که آیا تورم‌زدایی به خوبی و واقعاً در جریان است یا خیر.
در جاهای دیگر، یورو/دلار (EUR/USD) با ۰.۱% کاهش در سطح ۱.۰۷۲۶ معامله شد، دلار/ین (USD/JPY) در سطح ۱۳۱.۵۹ و تا حد زیادی بدون تغییر معامله شد و دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) حساس به ریسک با ۰.۲% کاهش به ۰.۶۹۲۳ رسید.
پوند/دلار (GBP/USD) پس از انتشار داده‌های منتشر‌شده در روز جمعه نشان داد که تولید ناخالص داخلی بریتانیا ۰.۵ درصد در ماه دسامبر افت کرده است، GBP/USD به میزان ۰.۱٪ کاهش یافت و به ۱.۲۱۰۵ رسید، البته پوند در سه ماهه‌ی چهارم بدون تغییر باقی ماند و این بدان معناست که اقتصاد کشور پس از افت ۰.۳ درصدی در سه ماهه‌ی جولای تا سپتامبر، از ورود به رکود تکنیکال اجتناب کرده است.
دلار/یوان (USD/CNY) پس از اینکه داده‌ها نشان داد تورم قیمت مصرف‌کننده در ژانویه کمتر از حد انتظار رشد کرده است، ۰.۳% افزایش یافت و به ۶.۸۰۱۳ رسید، در حالی که تورم قیمت تولیدکننده در طول ماه بیشتر کاهش یافت.

شایان ذکر است که اقتصاد چین در تلاش است تا از سه سال سیاست‌های محدودکننده‌ی کووید-۱۹ بهبود یابد و اعداد و آمار نشان می‌دهد که برای رسیدن به سطوح رشد قبل از همه‌گیری، هنوز با یک راه طولانی مواجه است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید