شنبه, ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-20
تبلیغات
کد خبر: 4238 |
تاریخ انتشار : ۰۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۰:۵۵ | ارسال توسط :
11 بازدید
می پسندم
ارسال به دوستان

قهوه با آن کافئین فراوانش می تواند اثری چشمگیر بر بدن انسان داشته باشد. بعد از مصرف قهوه این نوشیدن به سرعت وارد جریان خون می شود، دستگاه عصبی مرکزی را تحریک می کند و آدنوزین را بی اثر می کند، یک انتقال دهنده ی عصبی که باعث آرام و خواب آلود شدن می شود. […]

قهوه با آن کافئین فراوانش می تواند اثری چشمگیر بر بدن انسان داشته باشد. بعد از مصرف قهوه این نوشیدن به سرعت وارد جریان خون می شود، دستگاه عصبی مرکزی را تحریک می کند و آدنوزین را بی اثر می کند، یک انتقال دهنده ی عصبی که باعث آرام و خواب آلود شدن می شود. جدا از تأثیرات شناخته شده ی قهوه، این نوشیدنی محبوب اثرات عجیب دیگری هم دارد.
۱- یک قلپ از آن برای تأثیرگذاری کافی است

کافئین جذب زیادی در بدن دارد، به طوری که معمولاً تأثیرات فوری آن با گذشت ۵ تا ۳۰ دقیقه از یک قلپ از این نوشیدنی آشکار می شود. این تأثیرات شامل افزایش فعالیت تنفسی و قلبی عروقی بدن، افزایش هوشیاری شناختی و بالا رفتن نشاط بدنی می شود. طول مدت این تغیرات ممکن است در هر فردی متفاوت باشد و به عوامل فردی بستگی دارد اما می تواند تا تا ۱۲ ساعت به طول انجامد.
۲- کافئین نوعی مخدر است

کافئین نوعی ماده ی محرک است و به فرآیند انتقال پیام میان مغز و بدن سرعت می بخشد. جدا از نوع مخدر، مصرف همه ی انواع مخدر با ریسک هایی همراه است و نمی توان یک میزان مصرف امن و بی خطر که مناسب همه ی افراد باشد برای تمامی انواع مخدر تعیین کرد.
آثار کافئین از فردی به فردی دیگر متفاوت است و تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله موارد زیر قرار دارد:
– ویژگی های فیزیکی مانند سایز، وزن و وضعیت سلامت کلی
– آشنایی قبلی با مصرف آن
– تداخل مصرف با مواد دیگر
– مقدار کافئین مصرفی
۳- بعد از کنار گذاشتن کافئین ممکن است تا یک هفته علائم ترک اعتیاد داشته باشید

همچون بسیاری از دیگر مخدرها، سازگاری با کافئین نیز ممکن است. این سازگاری باعث عادت کردن به تأثیرات بدنی آن می شود و به همین دلیل مجبور به افزایش میزان مصرف برای دستیابی به تأثیرات آن می شوید. مصرف طولانی مافئین ممکن است باعث شود برای داشتن عملکرد مناسب به لحاظ هم فیزیکی و هم روانی به کافئین اعتیاد پیدا کنید.
در صورت کنار گذاشتن مصرف کافئین، علائم ترک اعتیاد آن می تواند به شرح زیر باشد:
– خستگی
– زودرنج شدن
– سردرد مداوم
– تعریق
– دردهای عضلانی
– اضطراب
علائم ترک اعتیاد کافئین معمولاً ظرف ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از کنار گذاشتن آن بروز می یابند و ممکن است نزدیک به یک هفته به طول انجامند.
۴- می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد

بر اساس تحقیقات، قهوه عملکرد ورزشی را به میزان رقم میانگین ۱/۷ درصد افزایش می دهد. شاید این مقدار قابل توجه به نظر نرسد، اما به طور حتم برای ورزشکارانی که در سطح رقابت متوسط فعالیت دارند، می تواند چشمگیر باشد. همچنین پژوهش ها می گوید مصرف قهوه باعث بهبود در واکنش ها، حافظه و استدلال بصری – فضایی دارد که البته میزان این بهبود به مقدار قهوه ی مصرفی بستگی دارد.
لازم به ذکر است که دلیل اصلی این تأثیرات کافئین است، به این معنی که قهوه شاید همیشه بهترین گزینه برای دستیابی به این تأثیرات نباشد. تحقیقات می گوید یک لیوان متوسط کاپوچینو حاوی ۶۶ تا ۳۲۵ گرم کافئین است.
دانه های قهوه در این امر نقش به سزایی دارند. دانه های قهوه ی استاندارد ربوستا کافئین بیشتری در مقایسه با دانه های قهوه ی عربیکا دارند.
۵- می تواند ریسک ابتلا به افسردگی را کاهش دهد

برخی پژوهش ها نشان داده قهوه فواید بلندی مدتی در تقویت روحیه دارد. بر اساس این تحقیقات، مصرف قهوه با کاهش ریسک بروز افسردگی مرتبط بود. همچنین پژوهش ها می گوید دیگر نوشیدنی های کافئین دار از این میزان تأثیر برخوردار نیستند.
۶- می تواند به افزایش چربی سوزی در حین ورزش کمک کند

مصرف قهوه درست پیش از ورزش کردن، عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد و تحمل را بالا می برد. این امر می تواند به افزایش کالری سوزی در حین ورزش کمک کند، امری که کاهش وزن را تسریع می کند. بسیاری کافئین را به شیک پروتئینی پیش از ورزش خود اضافه می کنند و برخی هم ترجیح می دهند قهوه ی تلخ بخورند. مصرف قهوه ی تلخ پیش از انجام ورزش، می تواند منجر به افزایش کالری سوزی در حین و بعد از ورزش کردن شود و علاوه بر آن، بدن می تواند از اسیدهای چرب قهوه به عنوان انرژی برای ورزش های هوازی استفاده کند.
برخی منابع می گویند مصرف ۴ فنجان قهوه می تواند سرعت سوخت و ساز بدن را به اندازه ی ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد. با افزایش سرعت سوخت و ساز، چربی سوزی هم شکل مؤثرتری پیدا می کند. به همین دلیل، این ویژگی قهوه برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند بسیار مفید است.
۷- بزرگ ترین منبع آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان نقشی اساسی در حفظ بدن از آثار مخرب رادیکال های آزاد دارند. در فرهنگ غذایی غربی نزدیک به ۷۹ درصد از آنتی اکسیدان آن از طریق نوشیدنی ها دریافت می شود، نه خوراکی ها.
تحقیقات می گویند قهوه مهم ترین تأمین کننده ی آنتی اکسیدان است، به طوری که نزدیک به ۶۴ درصد از کل آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن را تأمین می کند. در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان از منابع مختلف از جمله قهوه، برای کمک به بدن در دفاع از خود در برابر فشار مضر اکسیداتیو ضروری است. این امر اهمیت گنجاندن نوشیدنی های حاوی آنتی اکسیدان همچون قهوه در برنامه ی غذایی روزانه ی خود را نشان می دهد.
۸- جلوی احتباس مایعات در بدن را می گیرد

احتباس آب در بدن به تجمع مایعات و در پی آن بروز ورم در بدن گفته می شود. کافئین به خاصیت ادرارآوری اش مشهور است، در بدن ذخیره نمی شود. به همین دلیل، با افزایش تولید ادرار، از بدن دفع می شود.
این تأثیر ادرارآوری کافئین به کاهش احتباس آب در بدن کمک می کند، یکی از موانع رایج در مسیر کاهش وزن که اغلب به شکل احساس نفخ و بی حالی بروز پیدا می کند. کافئین با مقابله با احتباس آب کمک می کند فرآیند کاهش وزن به شکل راحت تر و مؤثرتری پیش رود.
۹- اشتها را سرکوب می کند و چربی ها را می سوزاند

تحقیقات نشان داده کافئین سلول های چربی را به طور مستقیم تحریک می کند و به سوختن چربی انباشته کمک می کند. به علاوه، قهوه باعث افزایش سطح آدرنالین در خون می شود، امری که به روند چوبی سوزی سرعت می بخشد. به همین دلیل، کافئین یکی از اجزای تشکیل دهنده ی کلیدی بسیاری از مکمل های کاهش وزن است.
به علاوه، وجود اسیدهای کلروژنیک در قهوه باعث سرکوب اشتها می شود، امری که هوس های غذایی را کاهش می دهد. این ویژگی بخصوص برای کسانی مفید است که قصد کاهش میزان کالری دریافتی خود را دارند. گرچه دانه های قهوه ی خام (قهوه ی سبز) بزرگ ترین منبع اسید کلروژنیک به شمار می روند، اما قهوه ی بوداده نیز از این ماده برخوردار است. لازم به ذکر است که اگر بو دادن دانه های قهوه به شکل ملایم تری انجام شود، اسید کلروژنیک بیشتری باقی خواهد ماند.
۱۰- می تواند آرتریت را در مردان کاهش دهد

خبر خوش برای آقایان اینکه پژوهش ها نشان داده افزایش مصرف قهوه با کاهش احتمال ابتلا به نوع بخصوصی از آرتریت التهابی (التهاب مفاصل) مرتبط است.
با این حال، باید توجه داشت که وضعیت سلامتی هر فردی با دیگری متفاوت است و تأثیرات قهوه بر سلامت می تواند برای هر کسی متفاوت باشد.
۱۱- اوردوز آن عوارضی دارد

نشانه های افراط در مصرف قهوه عبارتند از:
– افزایش دمای بدن
– تکرر ادرار
– کاهش آب بدن
– سرگیجه و سردرد
– تپش قلب
– پریشانی و بی قراری
– مضطرب و زودرنج شدن
– لرزش دست ها
– بی خوابی
– افزایش انرژی در ابتدا و سپس احساس خستگی زیاد

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بانک و بیمه | بیما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید