تاریخ: ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵

خیز جدی وام به دانش بنیان ها در سال جاری/ رکورد ۱۲۳ درصد تا پایان آبان

طبق اعلام بانک مرکزی تسهیلات دهی بانک ها به شرکت های دانش بنیان مسیری صعودی داشته و نسبت به سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. رشد پاییزی این شاخص نیز نسبت به پایان تابستان طبق آمارها برابر با ۵۸.۵ درصد بوده است.

به گزارش اکوایران، روند تسهیلات دهی به شرکت های دانش بنیان صعودی شده است. طبق آماری که بانک مرکزی پیش از این مطرح کرده بوده تا پایان شهریور ماه، حجم تسهیلات دهی به شرکت های دانش بنیان برابر با ۵۸ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان بوده که در دو ماه اخیر با رشدی ۵۸.۵ درصدی مواجه شده است.

روند صعودی در تسهیلات دهی بانک مرکزی به شرکت های دانش بنیان

طبق آخرین آماری که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده تا پایان آبان ماه مجموع تسهیلات دهی بانکها در جهت توسعه شرکت های دانش بنیان برابر با ۹۰ همت بوده که در مقایسه با سال قبل رشدی ۱۲۳ درصدی داشته است. این رقم تادر هشت ماه نخست سال قبل برابر با ۴۰ هزار و ۳۵۸ میلیارد تومان رقم خورده بود. داده ها نشان می دهند روند تسهیلات دهی بانک مرکزی به دانش بنیان ها سرعت گرفته و از رشد نقطه ای ۱۰۰ درصدی در پایان شهریور امسال به ۱۲۳ درصد در پایان آبان ماه رسیده است.

در بررسی ماهانه نیز مشاهده می شود مجموع وام های  بانکی به این دسته از شرکت ها در سال گذشته از ۲۹ همت در پایان تابستان سال گذشته با ۳۸.۲ درصد رشد به ۴۰ هزار میلیارد و ۳۵۸ میلیارد تومان در انتهای آبان ۱۴۰۰ رسیده بود.

این در حالی است که رشد دو ماهه پاییزی این تسهیلات دهی در سال جاری برابر با ۵۳.۹ درصد بوده و به مراتب بالاتر از سال قبل به ثبت رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی دلیل این رشد را بیشتر به منظور توجه این نهاد به شرکت های دانش بنیان دانسته و معتقد است این تسهیلات می تواند به ارزش افزوده بیشتری در کشور منجر شود.

 

 

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید