تاریخ: ۲۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

داده‌های اقتصادی جدید، محرک صعود قیمت بیت‌کوین

با انتشار اطلاعات امیدوارکننده‌ در مورد شاخص قیمت مصرف‌کننده و میزان تورم در آمریکا، سرمایه‌گذاران کریپتو به آینده‌ امیدوارتر شدند و قیمت BTC افزایش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین تلگراف، انتشار داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و تورم در ایالات متحده در ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر)، موجی از خوش‌بینی را در بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. همین مسئله باعث افزایش قیمت بیت کوین (BTC) شده است.
پس از انتشار این داده‌ها، قیمت بیت کوین به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید. بیت کوین برای مدت کوتاهی به بالای ۱۸,۰۰۰ دلار نیز صعود کرد، ولی به سرعت دچار اصلاح قیمت شد. هم‌اکنون در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز چهارشنبه ۲۳ آذر – بیت کوین با ۳.۴۷ درصد افزایش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۷,۷۸۰.۸۴ دلار معامله می‌شود. ارزش بیت کوین نسبت به هفت روز گذشته نیز ۴.۵۹ درصد افزایش یافته است. ارزش کل بازار بیت کوین در حال حاضر به ۳۴۱,۹۷۴,۱۷۴,۵۳۳ دلار رسیده است.

بر اساس داده‌های کوین تلگراف مارکتس‌پرو و تریدینگ‌ویو، پس از انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه نوامبر – که کم‌تر از حد انتظار بود و باعث افزایش امیدواری سرمایه‌گذاران شد – قیمت بیت کوین برای مدت کوتاهی در صرافی بیت‌استمپ به ۱۸,۱۰۵ دلار رسید.
داده‌های اقتصادی جدیدی آمریکا حتی تحلیلگران را نیز متعجب کرده‌اند. آن‌ها رقم بالاتری را برای تورم پیش‌بینی می‌کردند. به عبارت دیگر، بر اساس داده‌هایی که دیروز منتشر شدند، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه نوامبر ۷.۱% بوده است؛ در حالی که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند این رقم حدود ۷.۳% باشد.
به بیان دیگر، شاخص قیمت همه‌ی اقلام برای ۱۲ ماه منتهی به نوامبر ۷.۱ درصد افزایش یافته است؛ این کم‌ترین افزایش ۱۲ ماهه از دوره‌ی منتهی به دسامبر ۲۰۲۱ بوده است.
معامله‌گران و تحلیلگران بیت کوین از شنیدن این اخبار به طرز شگفت‌انگیزی خوشحال شده‌اند. این داده‌ها خوش‌بینی دلگرم‌کننده‌ای را به بازار تزریق کرده‌اند.
یکی از پایگاه‌های تحلیلی محبوب به نام گیم آو تریدز، پیش از شروع به کار وال استریت در صبح امروز، در یک پست توییتری نوشت: «بازار کریپتو به شدت دچار شورت اسکوییز خواهد شد.» – شورت اسکوییز به وضعیتی گفته می‌شود که قیمت یک دارایی به طور ناگهانی افزایش یابد. آن‌گاه معامله‌گرانی که به تصور کاهش قیمت‌ها وارد پوزیشن شورت (فروش) شده‌اند، برای جلوگیری از زیان بیش‌تر مجبور به خروج از پوزیشن خود می‌شوند.
از سویی دیگر، یکی از تحلیلگران برجسته‌ی بازار کریپتو با نام مستعار ال‌کاپوی کریپتو، واکنش محافظه‌کارانه‌تری به وضعیت کنونی بازار نشان داده است؛ وی خطاب به دنبال‌کنندگان خود در توییتر گفته است: «شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ بهتر از حد انتظار بوده است، ولی هم‌چنان بسیار بالا است.»
انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده تنها اتفاقی نیست که در این هفته برای بازار کریپتو بسیار حائز اهمیت است. روز آینده، ۱۵ دسامبر( ۲۴ آذر) قرار است اتفاق مهم دیگری رخ دهد که سرنوشت قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال را رقم خواهد زد. فردا فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر تصمیم‌گیری، و جروم پاول رئیس فدرال رزرو در این مورد سخنرانی خواهد کرد.
بیش‌تر تحلیلگران و افراد جامعه‌ی کریپتو در مورد افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره با یکدیگر اتفاق نظر دارند. بر اساس نمودار زیر، ۸۰ درصد افراد معتقدند فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۵ درصد افزایش خواهد داد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید