شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ /
17756
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۴۰
5 بازدید
۰

درس عبرت ترکیه و آرژانتین برای بازار ارز ایران

شاید بتوان مالیات را مهمترین ابزار دولت برای سیاست‌گذاری مالی نامید. دولت‌ها در مواقعی که بخواهند از تولید محصول یا کسب و کاری حمایت …اکوایران: شاید بتوان مالیات را مهمترین ابزار دولت برای سیاست‌گذاری مالی نامید. دولت‌ها در مواقعی که بخواهند از تولید محصول یا کسب و کاری حمایت کنند هزینه تمام شده آن را به وسیله حذف یا کاهش تورم کاهش می‌دهند و هرگاه بخواهند مانع از سرمایه‌گذاری در قسمتی یا ورود سرمایه به بخشی شوند مالیات و هزینه تمام شده را افزایش می‌دهند. به عنوان مثال دولت غالبا برای کاهش اقبال مردم به استفاده از دخانیات، مالیات استفاده از آن را افزایش می‌دهد.

روز قبل خبر دریافت مالیات از عایدی سرمایه از معاملات ارز و طلا، املاک و خودرو منتشر شد. با افزایش قیمت دلار، تقویت انتظارات تورمی در جامعه باعث افزایش قیمت در بازارهای فوق می شود ولی هجوم بیشتر سیل نقدینگی به این بازارها شرایط تورمی را سخت تر می کند‌. دولت‌ها غالبا برای جلوگیری ازسفته بازی، ممانعت از ورود نقدینگی به بازارهای غیر مولد و هدایت آن به سمت بازارهای مولد مالیات بر عایدی سرمایه وضع می کنند تا صرفه ورود به این بازارها را کم کنند ولی با این وجود بررسی تجربه ترکیه نشان می دهد که این مسئله به تنهایی نمی تواند معاملات را محدود کند‌. در ترکیه هم مالیات بر عایدی سرمایه املاک وجود دارد ولی تورم هشتاد درصدی سال قبل باعث افزایش تقاضای سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور شد، سقوط ارزش لیر و کاهش قدرت خرید در کشور ترکیه در سال گذشته باعث شد تا مردم به خرید همه چیز تا املاک روی بیاورند تا بتوانند از قدرت خرید خود در برابر تورم دفاع کنند. در چنین شرایطی در ایران نیز، اگر تورم در بازارهای فوق بالا برود مردم خرید در بازارها را انجام می دهند ولی از فروش منصرف می شوند. عرضه در بازارهای فوق مانند مسکن و خودرو کم می شود که خودش می تواند در بازارهای فوق تورم را تشدید کند. به همین خاطر در بازارهایی مانند خودرو و مسکن که کمبود عرضه وجود دارد قوانینی که باعث کاهش عرضه شود می تواند تورم را تشدید کند.

محمدرضا فرزین رییس بانک مرکزی نیز اعلام کرده بانک مرکزی بر کوچک کردن بازار ارز غیر رسمی تمرکز کرده است. بر اساس صحبت هایی که چندی پیش رییس بانک مرکزی در گفت و گوی ویژه خبری داشت او اعلام کرد که مدت هاست که وابستگی به دلار کاهش پیدا کرده و معاملات و داد و ستد ها با کشورهای دیگر از طریق ارزهای دیگر انجام می‌شود. معاملات با ارزهای دیگر، تقاضا برای دلار را کاهش می‌دهد ولی مسیله ای که در مورد دلار وجود دارد آنست که دلار مبنای قیمت گذاری جهانی است. دلار، ارز ذخیره اول جهان است که تبدیل به زبان مشترک اقتصادی کشورها شده به همین خاطر حتی با وجود محدود کردن تقاضا در این بازار و کاهش ورود معامله گران تجاری به آن،‌دلار در بازار آزاد همچنان صعودی است. در حقیقت آنچه که دلار را راهبری می کند تورم و انتظارات تورمی است که هنگامی که مردم نمی توانند برای حفظ ارزش دارایی هایشان به پول ملی تکیه کنند به خرید آن روی می آورند. تجربه کشورهایی مانند آرژانتین نشان میدهد که با ایجاد محدودیت در بازار آزاد ارز نمی توان آن را متوقف کرد و آنچه که این بازار را محدود می کند محدود کردن تورم است.در آرژانتین علی‌رغم محدودیت بازار آزاد ارز، مردم حتی با دریافت حقوق اقدام به خرید ارزهای خارجی مانند دلار میکنند تا قدرت خرید حقوق خود را نیز حفظ کنند و محدودیت های بازارساز نتوانسته به اندازه ای که تورم مردم را تشویق به خرید میکند آن ها را از معامله در بازار آزاد منع کند.

سرعت گیر در بازار ارز

روز قبل بالاخره سکه رفاه در محدوده های منفی هم معامله شد دلار تهران رشد کرد ولی قیمت تتر  با افزایش دو‌ کانالی مواجه شد. ممنوعیت خرید ارز توسط واردکنندگان در بازار آزاد به وسیله بانک مرکزی، تصویب مالیات بر عایدی سرمایه و‌ پیش فروش خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو همگی از عواملی است که در آینده نزدیک به عنوان سرعت گیر در بازار ارز عمل خواهد کرد.

احتیاط در بازار سرمایه بالا می رود؟

سرعت رشد بازار سرمایه کم شده و برخی از سهام در حال درجا زدن هستند. لیدرهای گروه بانکی که جریان صعودی اخیر را رهبری کردند در روزهای پایانی هفته به مقاومت های مهمی برخورد خواهند کرد که با کاهش سرعت رشد بازار می تواند باعث عقب نشینی شاخص کل و افزایش احتیاط در روز های آتی شود‌.

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3095 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 47 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
11 ماه پيش [ 30 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 13 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 22 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 12 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
2 روز پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 27 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 20 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 24 روز پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 1 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید