تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

در افق تاریک دلار، بیت‌کوین می‌درخشد

با کاهش سرعت افزایش نرخ بهره، دلار با کاهش مواجه شد؛ جفت ارزهای کلیدی دچار نوساناتی شدند، اما بیت کوین بعد از دو ماه به بالای ۲۰۰۰۰ دلار رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار آمریکا در اوایل معاملات اروپا در روز جمعه کاهش یافت و در پی کاهش تورم ایالات متحده، مسیر فدرال رزرو را برای کاهش سرعت افزایش نرخ بهره هموار کرد.
در ساعت ۰۳:۰۵ به وقت شرقی (۰۸:۰۵ به وقت گرینویچ)، شاخص دلار آمریکا، که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر دنبال می‌کند، ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۰۱.۹۶۵ رسید و بدین ترتیب در اوایل جلسه، به پایین‌ترین سطح خود از ژوئن سقوط کرد.
این شاخص در هفته‌ی جاری به سمت کاهش ۱.۶ درصدی پیش می‌رود که بدترین عملکرد آن از اوایل نوامبر تاکنون است.
دلار آمریکا از اواخر سال گذشته و از زمانی که فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش داد، در ضرر است؛ البته در روز پنج‌شنبه پس از آن که داده‌ها نشان داد تورم CPI ایالات متحده در دسامبر کاهش یافته است، این ضعف نیز بیشتر شد.

به دنبال افزایش نرخ بهره ۵۰ واحد پایه‌ای بانک مرکزی ایالات متحده در دسامبر پس از چهار افزایش متوالی ۷۵ واحد پایه در سال، این گمانه‌زنی تقویت شد که تعدیل بیشتر در موضع سختگیرانه پولی فدرال رزرو در راه خواهد بود.
پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، روز پنج‌شنبه در یک سخنرانی اعلام کرد: «افزایش ۲۵ واحد پایه در آینده مناسب‌تر خواهد بود».
در جاهای دیگر، دلار/ین (USD/JPY) ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۱۲۸.۵۱ رسید؛ شایان توجه است که این جفت ارز به سطوحی که از پایان ماه مه سال گذشته مشاهده نشده بود، سقوط کرد. زیرا ین از گمانه‌زنی فزاینده‌ای سود می‌برد که بانک مرکزی ژاپن در هفته‌ی آینده با افزایش تورم مجبور به تغییر رویکرد خواهد شد.
لازم به ذکر است که BOJ در ماه دسامبر بازار را با افزایش باند بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خود غافلگیر، و عملأ شرایط پولی را دشوارتر کرد؛ انتظار می‌رود هفته‌ی آینده نیز حرکت مشابهی انجام شود.
پوند/دلار (GBP/USD) ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱.۲۲۱۰ رسید؛ البته تأثیر اطلاعات منتشر‌شده در اوایل روز جمعه را بر این جفت‌ارز نمی‌توان نادیده گرفت که نشان می‌داد اقتصاد بریتانیا در ماه نوامبر رشد متوسطی را تجربه کرده که موضوعی تعجب‌برانگیز است.

تولید ناخالص داخلی نسبت به اکتبر ۰.۱ درصد افزایش یافت که بهتر از کاهش ۰.۳ درصدی مورد انتظار بود، اما رشد در دوره سه ماهه جاری تا نوامبر ۰.۳ درصد کاهش یافت که سنجش آن نسبت به سه ماه قبل انجام شد.
یورو/دلار (EUR/USD) نزدیک به بالاترین سطح ۹ ماهه، به صورت ثابت در سطح ۱.۰۸۴۶ معامله شد؛ در حالی که ارقام نهایی تورم در فرانسه نشان می‌دهد CPI در دسامبر از ۷.۱% در نوامبر به ۶.۷% کاهش یافته است که با ارقام تورم اولیه‌ی قبلی برای این ماه مطابقت دارد.
دلار/یوان(USD/CNY) با ۰.۴ درصد کاهش به ۶.۷۱۴۷ رسید و یوان پس از بهبودی تراز تجاری چین ناشی از بهبود وضعیت اقتصاد این کشور، همگام با کاهش بیشتر اقدامات ضد کووید توسط دولت، نزدیک به بالاترین سطح شش ماهه معامله شد. و اما در دنیای ارزهای دیجیتال، بیت کوین روز شنبه برای اولین بار در دو ماه گذشته به بالای ۲۰۰۰۰ دلار رسید.
بیت‌کوین، بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال جهان، روز شنبه با ۴.۶ درصد افزایش به ۲۰۸۵۳ دلار رسید و میزان ۹۲۲ دلار به بسته‌شدن قبلی خود اضافه کرد.
این ارز دیجیتال نسبت به پایین‌ترین سطح سال یعنی ۱۶۴۹۶ دلار در ۱ ژانویه، ۲۶.۴ درصد افزایش یافته است.
اتر، سکه متصل به شبکه بلاک چین اتریوم، روز شنبه با ۵.۹۱ درصد افزایش به ۱۵۳۶.۹ دلار رسید و ۸۵.۹۰ دلار به رقم بسته‌شدن قبلی خود افزود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید