تاریخ: ۰۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

در انتظار صعود بیشتر طلا باشیم؟!

به دنبال عقب‌نشینی دلار آمریکا در بحبوحه‌ی نگرانی‌های پیش از انتشار داده‌ها، قیمت طلا روند نزولی روز قبل را تغییر داد و به سطح ۱۸۲۰ دلار رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف ایکس استریت» در یادداشتی با مرور رویدادهای اخیر پیرامون فلزات گرانبها اینگونه نوشت: 
قیمت طلا (XAU/USD) به سمت بالاترین سطح روزانه، نزدیک به ۱۸۲۰ دلار افزایش یافت و عقب‌نشینی روز قبل را از بالاترین سطح یک هفته‌ای معکوس کرد، زیرا بازارها در اوایل پنج‌شنبه به حالت تعطیلات در می‌آیند. علاوه بر آن، عقب‌نشینی اخیر دلار آمریکا در میان کاتالیزورهای متفاوت و اضطراب پیش از انتشار داده‌ها می‌تواند به نفع قیمت فلز درخشان باشد.
با این حال، شاخص دلار آمریکا (DXY) با ۰.۳۶٪ کاهش در روز به حدود ۱۰۳.۸۵ رسید؛ در حالی که بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده پس از عقب‌نشینی از بالاترین ماهانه ۳.۷۲٪ در روز قبل، نزدیک به ۳.۶۵٪ کاهش می‌یابد.

آمادگی چین برای محرک‌های بیشتر و دومین خرید غیرقابل برنامه‌ریزی اوراق قرضه بانک ژاپن (BOJ) به معاملات آتی سهام ایالات متحده این امکان را می‌دهد که در حد متوسطی باقی بمانند و همچنین منجر به عقب‌نشینی بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده می‌شود.
از سوی دیگر، به‌روزرسانی‌ها پیرامون تنش روسیه و اوکراین بر این احساسات تأثیر می‌گذارد و به دلیل تقاضای امن دلار، بستری برای این ارز فراهم می‌کند. 
در روز چهارشنبه، شاخص دلار (DXY) از پایین‌ترین سطح هفتگی خود در روز قبل جهش کرد، زیرا اعتماد مصرف‌کننده هیئت کنفرانس ایالات متحده (CB) در مقایسه با پیش‌بینی بازار ۱۰۱.۰ و آمارهای قبلی اصلاح‌شده قبلی ۱۰۱.۴۰، به بالاترین رقم هشت ماهه ۱۰۸.۳ برای دسامبر جهش کرد. با این حال، فروش خانه‌های موجود در ایالات متحده در ماه نوامبر، ۴.۰۹ میلیون در مقایسه با ۴.۲ میلیون مورد انتظار و ۴.۴۳ میلیون قبل از آن، روند صعودی دلار آمریکا را به نقد و بررسی کشید.
در این پس‌زمینه، می‌توان نتیجه گرفت که قیمت طلا بالاتر رفته و ممکن است سال ۲۰۲۲ را با شرایط مثبت به پایان برساند. با تمام این‌ها، یک تقویم اقتصادی آرام در روزهای پایانی سال و کاتالیزورهای ترکیبی می‌تواند حرکت فلز را در فصل تعطیلات محدود کند.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا با استفاده از نمودار ۴ ساعته
بررسی نمودار ۴ ساعته بیانگر آن است که قیمت طلا در نزدیکی ۱۸۲۵ دلار در اطراف دو قله که در هفته گذشته مشخص شد، ثابت‌ باقی می‌ماند. لازم به ذکر است که شاخص قدرت نسبی تقریباً اشباع خرید و کاهش سوگیری صعودی مکدی MACD خریداران را به چالش می‌کشد.
از این رو، صعود بیشتر فلز به شکست واضح ۱۸۲۵ دلار بستگی دارد که به نوبه‌ی خود می‌تواند باعث افزایش قیمت ۱۸۷۵ دلاری شود. پس از آن، اوج قیمت ژوئن در حدود ۱۸۸۰ دلار می‌تواند خریداران طلا را به چالش بکشد.
از طرف دیگر، فروشندگان طلا XAU/USD خارج از جدول باقی می‌مانند، مگر اینکه شاهد شکست واضح نزولی تلاقی حمایت ۱۷۹۰ دلاری باشند که شامل ۱۰۰-SMA و یک خط روند صعودی یک ماهه است.
همچنین به عنوان فیلتر نزولی، کف قیمت هفتگی و دره ماهانه‌ی قبلی به ترتیب حدود ۱۷۷۵ و ۱۷۶۵ دلار است.

روند: صعودی بیشتر مورد انتظار است

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید