تاریخ: ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

در انتظار چه روندی برای طلا باشیم؟

با افزایش بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده و انتشار برخی گزارش‌ها، قیمت طلا از بالاترین سطح روزانه‌ی خود عقب‌نشینی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مرور رویدادهای اخیر پیرامون فلزات گرانبها در مورد چشم‌انداز آتی طلا، اینگونه نوشت: 
قیمت طلا در آستانه‌ی آخر هفته، به دلیل ترس از رکود اقتصادی ایالات متحده، از بالاترین سطح چند ماهه عقب‌نشینی کرد؛ زیرا دلار آمریکا (USD)در ادامه‌ی مسیر بهبود خود، بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری آمریکا را افزایش می‌دهد. از این رو، طلا (XAU/USD) از بالاترین سطح روزانه ۱۹۳۷.۹۱ دلار عقب‌نشینی می‌کند و معاملات خود را در سطح ۱۹۲۶.۴۲ دلار به انجام می‌رساند که البته این امر بیانگر ۰.۲۸ درصد کاهش است.

ماندگاری طلا به دلیل جهش بازده اوراق قرضه آمریکا و دلار قوی، زرق و برق خود را از دست داده است
بازارهای سهام ایالات متحده در فضای سبز باز شدند که بدین ترتیب، خوش‌بینی سرمایه‌گذاران را به تصویر می‌کشند. شرکت‌های بزرگ فناوری ایالات متحده، با گزارش درآمد خود، رویکرد سرمایه‌گذاران را به صورت مثبت حفظ می‌کنند. از سوی دیگر، شمار تعدیل نیروهایی که توسط مایکروسافت، آمازون و آلفابت گوگل گزارش شده‌ است، پیش از انتشار داده‌های مسکن ایالات متحده، سرفصل اخبار را به خود اختصاص داده‌اند. براساس پیش‌بینی‌ها، فروش خانه‌های موجود، در مقایسه با ۴.۰۹ میلیون در ماه گذشته، به ۳.۹۶ میلیون کاهش می‌یابد، در حالی که طبق برآوردها میزان فروش خانه، نسبت به کاهش ۷.۷- درصدی نوامبر، با رسیدن به ۵.۴- درصد، تا حدی بهبود خواهد داشت.

در همین حال، گزارش اقتصادی روز پنج‌شنبه، مطالبات اولیه‌ی بیکاری را در هفته‌ی گذشته نشان داد که این رقم، ۱۹۰ هزار کمتر از انتظار ۲۱۴ هزار بوده و پایین‌ترین میزان از سپتامبر را به ثبت رساند. در سایر داده‌ها، احداث مسکن در ایالات متحده در مقابل ۱.۳۵۸ میلیون برآوردشده‌ی سال، به ۱.۳۸۲ میلیون رسید و مجوزهای ساختمان در مقابل ۱.۳۶۵ میلیون پیش‌بینی‌شده، به تعداد ۱.۳۳۳ میلیون کاهش یافت.
شاخص دلار آمریکا (DXY)، معیاری برای ارزش دلار آمریکا (USD) در برابر سبدی از ارزها، ۰.۳۸ درصد افزایش یافت و به ۱۰۲.۴۴۷ رسید و مطابق با روال همیشگی، طلا را در آستانه‌ی آخر هفته کاهش داد. علاوه بر این، نرخ اوراق ۱۰ ساله‌ی ایالات متحده، با افزایش شش و نیم واحدی در ثانیه، بازدهی ۳.۴۵۹ درصدی را تجربه کرده است که در حکم یک باد مخالف برای طلا (XAU/USD) تلقی می‌شود.
جدای از این، لفاظی‌های جنگ‌طلبانه‌ی سخنرانان فدرال رزرو همچنان ادامه دارد. نمونه‌هایی از آن را می‌توان در اظهارات روز چهارشنبه، بولارد و مستر، روسای فدرال رزرو سنت لوئیس و کلیولند مشاهده کرد که هر یک صراحتأ ابراز داشتند که نرخ‌ها باید کمی بالاتر از ۵ درصد باشد. در همین راستا لائل برینارد، نایب رئیس فدرال رزرو خاطرنشان کرد: «حتی با وجود میانه‌روی‌های اخیر، تورم همچنان بالاست و سیاست‌ها باید در مدت زمان طولانی‌تر، به میزان لازم محدودکننده باشد تا اطمینان حاصل شود که تورم به ۲٪ باز می‌گردد.» با این حال، با توجه به اینکه برینارد یکی از مهر‌ه‌های اصلی هیئت مدیره فدرال رزرو است، تداوم طولانی‌مدت موضع بانک مرکزی ایالات متحده را مورد تأکید قرار می‌دهد.

تحلیل و بررسی قیمت طلا از منظر چشم‌انداز تکنیکال
از نظر تکنیکال، روند صعودی طلا (XAU/USD) دست‌نخورده باقی مانده است و با عبور از تقاطع میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ روزه (۱۰۰-EMA) در سطح ۱۷۸۶.۸۳ دلار، بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه در سطح ۱۷۸۲.۹۰ دلار تثبیت می‌شود.
با این حال، با عقب‌نشینی شاخص قدرت نسبی (RSI) از قلمروی که اشباع خرید شده و هدایت نرخ تغییر (RoC) به سطحی فراتر از بالاترین آمارهای آن در هفته، این روند ممکن است در معرض عقب‌نشینی عمیق‌تری قرار گیرد. سطوح مقاومت کلیدی طلا (XAU/USD) در ۱۹۳۷.۵۱ دلار و پس از آن ۱۹۵۰ دلار، قبل از مرز ۲۰۰۰ دلار قرار دارد. از طرف دیگر، مناطق تقاضای طلا ۱۹۲۰.۷۷ دلار و به دنبال آن رقم ۱۹۰۰ دلار خواهد بود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید