شنبه, ۵ اسفند ۱۴۰۲ /
14594
۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
9 بازدید
۰

در طلا سرمایه‌گذاری کنیم یا کریپتو؟

انتخاب سرمایه‌گذاری از بین فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال با توجه به مولفه‌های مختلفی مانند نوسانات، دسترسی، امنیت و غیره، تصمیم‌گیری دشواری است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «کریپتومود» در یادداشتی تحلیلی به مقایسه و ارزیابی دو دارایی کلیدی طلا و کریپتو پرداخت و درباره‌ی مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در هر کدام از آن دو، اینگونه نوشت: 
این روزها گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد، اما دو مورد از محبوب‌ترین گزینه‌ها، فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال هستند. حال باید دید کدام یک سرمایه‌گذاری بهتری است؟ در اینجا به برخی ملاحظات کلیدی نگاهی می‌اندازیم که می‌تواند در تصمیم‌گیری کمکی برای شما باشد:
تغییر قیمت و میزان نوسان
این اولین چیزی است که هر زمان که تصمیم مالی بزرگی می‌گیرید باید به آن توجه کنید. بازارهای کریپتو بسیار نوسانی هستند و قیمت‌ها هر چند دقیقه یا حتی چند ثانیه یک‌بار، به شدت تغییر می کنند. به عنوان مثال، بیت کوین به دلیل نوسانات خود معروف شده است، بنابراین لازم است که بدانید نوسان می‌تواند بر سرمایه‌گذاری‌های شما تأثیر بگذارد. از سوی دیگر، فلزات گرانبها مانند طلا و نقره نسبت به بازارهای کریپتو پایدارتر هستند و آنها را به گزینه‌ای امن برای سرمایه‌گذارانی تبدیل می‌کنند که نمی‌خواهند ریسک زیادی را متحمل شوند. وقتی نوبت به نوسانات می‌رسد، سرمایه‌گذاران باید سطح راحتی خود را در نظر بگیرند و تعیین کنند که کدام دارایی برای نیازهای فردی آنها مناسب‌تر است.
ارتقای قیمت در آینده
همیشه به میزان احتمال افزایش یا ترقی سرمایه‌ی خود در آینده توجه داشته باشید. هنگامی که به فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال نگاه می‌کنیم، ارزش‌گذاری در آینده یک عامل مهم و کلیدی است که باید در نظر گرفته شود.
فلزات گرانبها مانند طلا و نقره قرن‌ها به عنوان سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند و اغلب به عنوان پناهگاه‌های امن در زمانی که بازارها بی‌ثبات می‌شوند، مدنظر هستند. از آنجایی که این فلزات منابع محدودی هستند، افزایش ارزش آنها در آینده ناشی از کمبود و تقاضا است که هر دو می‌توانند تحت تأثیر شرایط اقتصادی جهانی قرار گیرند. با این حال، به دلیل این واقعیت که نمی‌توان آنها را به راحتی دستکاری کرد، نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها پایدارتر باقی می‌مانند.
از سوی دیگر، کریپتوها، ارزهای دیجیتالی هستند که توسط دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی پشتیبانی نمی‌شوند. ارتقای قیمت کریپتو تا حد زیادی به نرخ پذیرش آن در بین کاربران و سرمایه‌گذاران نهادی بستگی دارد. با توجه به این واقعیت که ارزهای دیجیتال بسیار نوسانی و هنوز نسبتاً جدید هستند، پیش‌بینی افزایش ارزش آن‌ها در آینده دشوار است.

قوانین و مقررات
دولت‌های مربوطه برای همه‌ی انواع سرمایه‌گذاری‌ها، مقررات وضع می‌کنند. فلزات گرانبها مانند طلا و نقره توسط کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) و ارزهای دیجیتال توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تعیین مقررات می‌شوند. در واقع، با درنظر گرفتن اینکه در کجا سرمایه‌گذاری می‌کنید، از حیث محافظت سرمایه‌گذاری در برابر فعالیت‌های متقلبانه یا کلاهبرداری، «قانون و مقررات» موضوع بسیار مهم و حیاتی است.
سرمایه‌گذاری در فلزات گرانبها مانند طلا و نقره به دلیل سخت‌گیری قوانین برای این نوع سرمایه‌گذاری‌ها، می‌تواند امنیت بیشتری را نسبت به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند. از سوی دیگر، مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال هنوز در حال تحول است و قوانین مربوط به آن، خیلی گسترده یا جامع نیست؛ از این رو، آن‌ها را در مقایسه با سرمایه‌گذاری در فلزات گرانبها کمی ریسکی‌تر می‌کند، زیرا حفاظت‌های کمتری در برابر تقلب و کلاهبرداری وجود دارد.
محدوده انتخاب
برای هر دوی این سرمایه‌گذاری‌ها طیف وسیعی از انتخاب‌ها را خواهید داشت. برای فلزات گرانبها، می‌توان طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم را نام برد.
در فضای کریپتو نیز طیف وسیعی از گزینه‌ها مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و غیره وجود دارد. هنگام تصمیم‌گیری در مورد نوع سرمایه‌گذاری که می‌خواهید انجام دهید، مهم است که محدوده‌ی انتخاب را در نظر بگیرید. سرمایه‌گذاری‌های مختلف سطوح مختلفی از ریسک و پاداش مرتبط با آن‌ها دارند، بنابراین مهم است که قبل از تصمیم‌گیری، آن‌ها را ارزیابی کنید.

گزینه‌های متنوع‌سازی
مهم است که سبد سرمایه‌گذاری خود را به روش صحیح متنوع کنید. سرمایه‌گذاری در فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال دو موردی است که باید در نظر گرفته شود. طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم را می‌توان به شکل فیزیکی یا از طریق صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) خریداری کرد و با ایجاد پوششی در برابر تورم و حتی در زمان کاهش ارزش پول، مزایای متنوعی را ارائه کرد که هر دو می‌توانند بر ارزش پول کاغذی تأثیر بگذارند.
از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین و اتریوم، می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک چین و ماهیت غیرمتمرکز خود، سبد سرمایه‌گذاران را متنوع کنند. نکته‌ی قابل توجه آن است که قیمت‌های ارزهای دیجیتال نسبت به سرمایه‌گذاری‌های سنتی بی‌ثبات‌تر هستند، بنابراین هنگام سرمایه‌گذاری در این ارزهای دیجیتال، تنوع بسیار مهم است.
حفاظت در برابر تورم
نکته‌ی حائز اهمیت دیگر آن است که به سرمایه‌گذاری‌ها باید به عنوان پوششی در مقابل تورم نگاه کرد. این یک فاکتور مهم است که باید هنگام تصمیم‌گیری در مورد مکان و نحوه‌ی سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. فلزات گرانبها همواره به طور سنتی محافظ تورمی بوده‌اند، زیرا ارزش آن‌ها از لحاظ تاریخی با افزایش تورم افزایش یافته است. ارزهای دیجیتال یک طبقه دارایی جدیدتر هستند و خواص محافظت از تورم آن‌ها هنوز در حال بررسی است. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که بیت‌کوین می‌تواند در موارد خاصی یک محافظ تورم در نظر گرفته شود.
به طور کلی، هنگام انتخاب سرمایه‌گذاری بین فلزات گرانبها و ارزهای دیجیتال، حفاظت از تورم باید در نظر گرفته شود. مهم است که روندهای تاریخی هر نوع سرمایه‌گذاری را مطالعه کنید تا تصمیم بگیرید کدام‌یک قادرند از شما در برابر تورم، محافظت بیشتری داشته باشند.

دسترسی
نکته‌ی مهم دیگر آن است که مطمئن شوید کدام یک از این گزینه‌ها برای شخص شما در دسترس‌تر است، زیرا ممکن است موارد دلخواه شما با گزینه‌هایی که برای شخص دیگری بهتر است، متفاوت باشند. فلزات گرانبها و کریپتو هم مزایا و هم معایبی به لحاظ دسترسی دارند.
وقتی صحبت از دسترسی به میان می‌آید، خرید فلزات گرانبها اغلب گران‌تر از ارزهای دیجیتال است، اما به دلیل شکل ملموس‌شان ممکن است دسترسی طولانی‌مدت به آن‌ها آسان‌تر باشد. فلزات گرانبها همچنین دارایی فیزیکی هستند که به راحتی می‌توانید در خانه‌ی خود از آن‌ها نگه‌داری کنید یا بدون نیاز به فناوری یا تجهیزات خاص بین افراد منتقل می‌شوند.
از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال معمولاً از فلزات گرانبها در دسترس‌تر هستند، زیرا می‌توان آن‌ها را به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک خریداری کرد. این دارایی‌ها همچنین به هیچ نوع فضای ذخیره‌سازی نیاز ندارند و می‌توان آن‌ها را از هر کجای دنیا با اتصال به اینترنت مدیریت کرد.
امنیت 
علاوه بر موارد ذکرشده، مهم است که به این فکر کنید که چگونه می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را ایمن نگه دارید. فلزات گرانبها مانند طلا و نقره باید به طور ایمن در گاوصندوق یا صندوق امانات نگه‌داری شوند. کریپتو نیز در برابر هک‌شدن آسیب‌پذیر است، اما گزینه‌های امنیتی بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های سنتی ارائه می‌دهد، چرا که می‌توانید کوین‌های (سکه‌های) خود را با خیال راحت در کیف پول‌های ذخیره‌سازی سرد که به اینترنت متصل نیستند، ذخیره کنید.
علاوه بر این، اکنون بسیاری از صرافی‌ها برای امنیت بیشتر، احراز هویت دو مرحله‌ای را ارائه می‌دهند. در نهایت، هم فلزات گرانبها و هم کریپتو، اگر به درستی ایمن نشده باشند، آسیب‌پذیر هستند، بنابراین مهم است که قبل از هر تصمیم سرمایه‌گذاری، در مورد اقدامات امنیتی، بیشتر تحقیق کنید.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4003 بازدید ]
1 سال پيش [ 254 بازدید ]
3 ماه پيش [ 207 بازدید ]
1 ماه پيش [ 172 بازدید ]
23 روز پيش [ 131 بازدید ]
5 ماه پيش [ 126 بازدید ]
11 روز پيش [ 115 بازدید ]
5 ماه پيش [ 115 بازدید ]
19 روز پيش [ 102 بازدید ]
1 ماه پيش [ 86 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 42 دقيقه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
2 روز پيش [ 8 بازدید ]
2 روز پيش [ 9 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 17 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 26 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 24 روز پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 26 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 13 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید