تاریخ: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

دلار، پُشت ین مخفی می‌شود

با وجود قرارگیری دلار آمریکا در نزدیکی پایین‌ترین سطح ۹ ماه اخیر خود، جفت ارز دلار/ین توانست بخشی از زیان‌های روز قبل را جبران کند و به سطح ۱۳۰.۰۰ رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با رویکرد بررسی جفت‌ارزها و با درنظرگرفتن رویدادهای مهم پیرامون ین ژاپن، درباره‌ی نوسانات این ارز در برابر دلار اینگونه نوشت: 
جفت دلار/ین (USD/JPY) در روز چهارشنبه، برخی از خریداران را در نزدیکی مرز روانی ۱۳۰.۰۰ جذب می‌کند و بدین ترتیب، سرنوشت بخشی از زیان‌های روز قبل را تغییر می‌دهد. با این حال، به نظر می‌رسد که قیمت‌های نقطه‌ای در تلاش برای سرمایه‌گذاری در این حرکت هستند و از این رو، طی جلسه‌ی اروپا در حوالی سطح ۱۳۰.۰۰ ثابت ماندند.
اما از چشم‌انداز ارز ایالات متحده، دلار آمریکا نزدیک به پایین‌ترین سطح ۹ ماهه خود در حالت تدافعی باقی می‌ماند، که به نوبه‌ی خود به عنوان یک عامل کلیدی همچون باد مخالفی برای جفت دلار/ین (USD/JPY) در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر، به نظر می‌رسد بازارها متقاعد شده‌اند که فدرال رزرو در بحبوحه‌ی نشانه‌هایی از کاهش فشارهای تورمی، موضع جنگ‌طلبانه خود را اندکی ملایم‌تر خواهد کرد، یکی از نشانه‌های این خوش‌بینی آن است که در ماه فوریه نرخ بهره را با افزایش ۲۵ واحدی در ثانیه تعدیل کرده است. این امر، علاوه بر آنکه بهبود اخیر بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده را پشت پرده نگه می‌دارد، بر ارزش دلار نیز تاثیر می‌گذارد.

از سوی دیگر، ین ژاپن (JPY)، از گمانه‌زنی‌های تازه مبنی بر این که تورم بالا ممکن است در اواخر سال جاری میلادی باعث اتخاذ موضع تندروانه‌تر بانک مرکزی ژاپن (BoJ) شود، حمایت می‌کند. پس از آنکه آخرین گزارش CPI ژاپن نشان داد که تورم مصرف‌کننده در ماه دسامبر به ۴ درصد و در واقع، بالاترین سطح ۴۱ ساله رسیده است، این شرط‌بندی‌ها لغو شد. جدای از این، نگرانی‌ها در مورد رکود عمیق‌تر اقتصاد جهانی از یک طرف به نفع ین امن است و از سوی دیگر، به محدودکردن جفت دلار/ین (USD/JPY) کمک می‌کند.
پس‌زمینه‌ی بنیادین فوق‌الذکر به نفع معامله‌گران نزولی است و حاکی از آن است که مسیر کمترین مقاومت برای جفت دلار/ین (USD/JPY) به سمت نزول است. در عین حال، به نظر می‌رسد که این جنبه‌ی نزولی تا حدی رو به کاهش حرکت می‌کند، زیرا معامله‌گران ممکن است ترجیح دهند پیش از انتشارات کلان مهم این هفته‌ی ایالات متحده، محتاطانه به حاشیه بروند. پس از آن، تمرکز به جلسه‌ی سیاست پولی مورد انتظار کمیته‌ی آزاد فدرال (FOMC) که برای هفته آینده زمانبندی شده است، تغییر جهت خواهد داد.
در این میان، در غیاب هر گونه داده‌ی اقتصادی مرتبط با بازار از سوی ایالات متحده، بازده اوراق قرضه این کشور، نقش کلیدی در تأثیرگذاری بر پویایی قیمت دلار خواهد داشت. جدای از این، معامله‌گران به منظور بهره‌گیری از فرصت‌های کوتاه‌مدت در اطراف جفت دلار/ین (USD/JPY)، از احساسات گسترده‌‌ی ریسک سرنخ خواهند گرفت.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید