تاریخ: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۵

دلار زیر ضربه‌های چکشی همتایان

با تقویت ارزش سهام آمریکا در برابر رقبای اروپایی، دلار آمریکا بار دیگر جذابیت خود را به دست آورد؛ شاخص دلار نیز ۰.۱ درصد افزایش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از سایت «اینوستینگ»، دلار در تلاش‌هایش برای حفظ موقعیت در برابر رقبا با ضربه‌های چکشی مواجه شده است، اما زمانی که ارزش سهام آمریکا در برابر رقبای اروپایی افزایش می‌یابد، دلار بار دیگر «جذاب» به نظر می‌رسد.
شاخص دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر سبدی متشکل از ۶ ارز اصلی ارزیابی می‌کند، با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۰۱.۷۲ رسید.
Danske Bank به گزارش از فارکس‌بنک اظهار داشت: «ما فکر می‌کنیم که یک پوزیشن لانگ برای دلار دوباره در حال شکل‌گیری است تا شاید حتی از منظر تاکتیکی، جذاب به نظر برسد».
این بانک به کاهش جفت یورو/دلار آمریکا و عملکرد ضعیف سهام منطقه‌ی یورو در برابر همتایان آمریکایی خود به عنوان منبع امید برای دلار اشاره کرد.

شاخص کل سهام اروپایی ام‌اس‌سی‌آی، بریتانیای سابق، در مقابل ۶ درصد در ایالات متحده، از ابتدای ژانویه تاکنون، حدود ۹ درصد افزایش داشته است.
شرکت سرمایه‌گذاری آموندی به انتظارات مبنی بر این موضوع اشاره می‌کند که منطقه یورو همچنان رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در حالی که بانک‌های مرکزی افزایش قیمت‌ها را متوقف می‌کنند، حامی درآمدها خواهد بود. وی همچنین بیشتر عملکرد بهتر را مبتنی بر «سناریوی طلایی» می‌داند.
اما سهام‌ اروپایی در مسیر نیاز بانک مرکزی اروپا به ادامه‌ی افزایش نرخ‌ها، قیمت‌گذاری نمی‌شوند، زیرا تورم همچنان بالا خواهد ماند و پس‌زمینه‌ای کمتر خوش‌بینانه‌ای برای درآمد شرکت‌ها ایجاد می‌کند.
وینسنت مورتیه، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری آموندی، به رویترز گفت: «می‌توانیم انتظار تثبیت ۱۵ تا ۲۰ درصدی از سطوح فعلی را در شاخص‌های سهام اروپا داشته باشیم.» وی افزود: «اگرچه این افزایش ممکن است ماه‌ها یا هفته‌ها ادامه داشته باشد، اما افت و عادی‌سازی، اتفاق خواهد افتاد.»
با این حال، افراد زیادی وجود دارند که با اشاره به جریان سرمایه‌گذاری سریع در اروپا، هرگونه عملکرد ضعیف در سهام اروپا را به عنوان یک انحراف علامت‌گذاری می‌کنند.

بانک آمریکا در یادداشتی اعلام کرد که سرمایه‌گذاران در هفته‌ی منتهی به چهارشنبه ۳.۴ میلیارد دلار به صندوق‌های سهام اروپا سرازیر کردند؛ این بانک، جریان ورودی فعلی به سهام اروپا را بیشترین میزان از فوریه ۲۰۲۲ قلمداد کرد.
با این حال، برخی دیگر بر این باورند که هیچ کاتالیزوری برای معکوس‌شدن کاهش ارزش دلار وجود ندارد، مگر اینکه فدرال رزرو هفته‌ی آینده یک حرکت شگفت‌انگیز غیرمنتظره را ارائه دهد.
تی‌دی سکیوریتیز (TD Securities) با اشاره به اینکه «دلار افزایش یافته و اشباع فروش می‌شود، اما کاتالیزوری برای بازگشت وجود ندارد»، خاطرنشان کرد: «ممانعت از افزایش ۵۰ واحد پایه یا تعهد مشروط به توقف سیاست پولی، اهرم بازگرداندن وضعیت موجود است.»

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید