تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

دلار ضعیف، حامی بهای نفت

با بروز نشانه‌هایی مبنی بر کاهش تورم ایالات متحده و همچنین تضعیف دلار، قیمت نفت امروز افزایش یافت؛ نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت نیز همین روند را داشتند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز چهارشنبه افزایش یافت؛ زیرا نشانه‌هایی از کاهش تورم در ایالات متحده از برخی نگرانی‌ها کاست؛ دغدغه‌ها بیشتر مبنی بر آن بود که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌ی نفت جهان ممکن است به دلیل افزایش بیشتر نرخ بهره، با رکود مواجه شود؛ و از سوی دیگر تضعیف دلار نیز از برخی علاقه‌های خرید حمایت کرد.
بهای معاملات آتی نفت برنت در ساعت ۲۳:۰۷ به وقت محلی (برابر با ۰۴:۰۷ به وقت گرینویچ) با ۳۲ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش به ۸۵.۷۸ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۴۲ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش به ۷۹.۲۹ دلار در هر بشکه رسید.
هر دو معیار پس از افزایش حدود ۱ درصدی در جلسه قبل، برای دومین روز افزایش یافتند.
تحلیلگر کالاهای ANZ در یادداشتی خاطرنشان کرد: «احساسات در بحبوحه‌ی فصل گزارش مثبت شرکت تغییر کرد. از طرفی، علائم کاهش تورم نیز انتظارات را افزایش داد که فدرال رزرو بتواند افزایش نرخ بهره را متوقف کند.»
انتظارات افزایش نرخ از آنجا که حامی قیمت نفت بود، به کاهش شاخص دلار کمک کرد، چرا که دلار ضعیف‌تر، این کالا را برای خریداران دارنده‌ی ارزهای دیگر ارزان‌تر می‌کند.

همه نگاه‌ها به نشست روز چهارشنبه سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت و متحدانش از جمله روسیه، موسوم به اوپک پلاس، معطوف خواهد شد، و اوپک پلاس دقیقأ جایی است که انتظار می‌رود تولیدکنندگان هدف‌های تولید فعلی خود را، که در نوامبر توافق شده بود، تایید کنند.
بر اساس نظرسنجی رویترز، در شرایطی که صادرات عراق کاهش یافت و تولید نیجریه نیز نتوانست بهبودی کسب کند، تولید نفت اوپک در ژانویه با کاهش روبه‌رو شد؛ به طوری که ۱۰ عضو اوپک، ۹۲۰ هزار بشکه در روز کمتر از حجم هدف این گروه تحت توافق اوپک پلاس تولید کردند. لازم به ذکر است که این کسری بیشتر از کسری ۷۸۰۰۰۰ بشکه در روز در ماه دسامبر بود.
سوگاندا ساچدوا، کارشناس مستقل بازار نفت اظهار داشت: «به نظر می‌رسد قیمت نفت برای عبور از یک دوره‌ی افزایش نوسانات آماده است… اوپک پلاس احتمالاً به اهداف تولید فعلی خود پایبند است، با این حال، روسیه به سمت افزایش صادرات نفت به خریداران آسیایی با تخفیف‌های عمیق تمایل دارد که این امر می‌تواند تعادل در بازارهای نفت را مختل کند.»
ساچدوا افزود: «پیش‌بینی‌های ارتقاءیافته‌ی رشد جهانی توسط صندوق بین‌المللی پول و انتظار تقاضای سرکوب‌شده‌ی قوی از سوی چین در بحبوحه‌ی تحرک بیشتر نیز، ارکان اصلی قیمت نفت هستند.»
از سوی دیگر، داده‌های گروه صنعت موسسه نفت آمریکا نشان داد که ذخایر نفت خام در هفته‌ی منتهی به ۲۷ ژانویه حدود ۶.۳ میلیون بشکه افزایش یافته است.

مقدار تولید بیش از ۴۰۰۰۰۰ بشکه بود که تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز به طور متوسط انتظار داشتند.
برخلاف انتظار تحلیلگران مبنی بر کاهش ۱.۳ میلیون بشکه‌ای، ذخایر مشتقات شامل گازوئیل و نفت گرمایشی حدود ۱.۵ میلیون بشکه افزایش یافت.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید