تاریخ: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۹

دلار یک قدم به عقب برداشت

با بروز سیگنال‌های کمتر در مورد عقب‌نشینی از رویکرد تندروانه‌ی فدرال رزرو، دلار آمریکا امروز کاهش یافت؛ پوند و یورو اما در روندی معکوس قرار گرفتند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، دلار در روز چهارشنبه کاهش یافت؛ این کاهش زمانی اتفاق افتاد که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، نشانه‌ی کمی از یک عقب‌نشینی تندروانه علیه بازار کار انعطاف‌پذیر در ایالات متحده منعکس کرد و بدین ترتیب، امیدها را مبنی بر عدم افزایش بیش از حد نرخ‌های بهره برانگیخت.
پاول در جلسه‌ی پرسش و پاسخ روز سه‌شنبه در باشگاه اقتصادی واشنگتن اذعان کرد که اگر شرایط اقتصادی قوی باقی بماند، ممکن است لازم باشد نرخ‌های بهره‌ بالاتر از حد انتظار باشد، اما همچنان تأکید کرد که لزوم روند کاهش تورم احساس می‌شود.
دلار آمریکا در روز چهارشنبه در معاملات آسیا، پس از افت در جلسه‌ی قبل در حین صحبت پاول، برای جبران ضررهای خود تلاش کرد.
پوند ۰.۰۲% افزایش یافت و به ۱.۲۰۵۲۵ دلار رسید و در روز سه شنبه از ۱.۱۹۶۱۵ دلار یک ماهه بازگشت.

به همین ترتیب، یورو آخرین بار پس از سقوط به ۱.۰۶۶۹۵ دلار در جلسه‌ی قبل که پایین‌ترین سطح از ۹ ژانویه بود، با افزایش به سطح ۱.۰۷۳۰ دلار رسید.
کریس وستون، سرپرست تحقیقات Pepperstone، اظهار داشت: پاول لزوماً چیزی را که به طور عینی جدید بوده نگفته است… فکر می‌کنم ما کاملاً به این ایده عادت کرده‌ایم که فدرال رزرو اکنون قطعاً به داده‌ها وابسته است».
وی افزود: «بازارها و بانک مرکزی اکنون در موقعیتی قرار دارند که فقط داده‌ها را رصد می‌کنند، بنابراین در حال حاضر ما نسبت به مقامات فدرال رزرو کمتر حساس هستیم و حساسیت بیشتری نسبت به داده‌ها داریم.»
شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزها، پس از افت ۰.۳ درصدی در جلسه‌ی قبل، در سطح ۱۰۳.۳۱ ثابت ماند.
لازم به ذکر است که پس از گزارش مشاغل پرفروش روز جمعه، که نشان داد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه گذشته ۵۱۷۰۰۰ شغل افزایش یافته است، ارزش دلار رشد کوتاه‌مدتی داشت.
علاوه بر آن، داده‌ها باعث شد شاخص دلار آمریکا در روز سه‌شنبه به بالاترین سطح یک ماهه‌ی خود یعنی ۱۰۳.۹۶ برسد، زیرا انتظارات سرمایه‌گذاران در مورد میزان تشدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو افزایش یافت. بازارها انتظار دارند که نرخ وجوه فدرال رزرو تا ژوئن به بالاتر از ۵.۱ درصد برسد.

در جاهای دیگر، ین پس از افزایش ۱.۲ درصدی در جلسه‌ی قبل، آخرین بار با ۱۳۱.۲۱ در هر دلار خریداری شد.
داده‌های روز سه‌شنبه نشان داد که دستمزدهای واقعی ژاپن برای اولین بار در ۹ ماه گذشته به لطف پاداش‌های موقت قوی افزایش یافت و بارقه‌ای از امید را در دل سرمایه‌گذارانی که از نزدیک روند دستمزدها را دنبال می‌کنند، ایجاد کرد.
علاوه بر آن، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه اظهار داشت که رئیس جدید BOJ باید مهارت‌های ارتباطی قوی و توانایی هماهنگی نزدیک با بانک‌های مرکزی جهانی را داشته باشد.
کیوی با ۰.۰۲ درصد کاهش به ۰.۶۳۲۴ دلار رسید، در حالی که دلار استرالیا پس از افزایش بیش از ۱ درصدی در روز سه شنبه، ۰.۰۶ درصد رشد کرد و به ۰.۶۹۶۴ دلار رسید.
بانک مرکزی استرالیا روز سه‌شنبه، همانطور که انتظار می‌رفت، نرخ نقدی خود را ۲۵ واحد افزایش داد، اما مجدداً تأکید کرد که افزایش‌های بیشتری لازم است که نشان‌دهنده‌ی شیب سیاست جنگ‌طلبانه‌تر فدرال رزرو باشد.
کارول کنگ، استراتژیست ارزی در بانک مشترک‌المنافع استرالیا، اکنون دو افزایش ۲۵ واحدی دیگر را در ماه‌های مارس و آوریل پیش‌بینی می‌کند که نرخ نقدی را به حداکثر ۳.۸۵ درصد برساند؛ وی در مورد افزایش‌های فعلی می‌گوید: «بیشتر فعالان بازار به نوعی غافلگیر شده بودند.»

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید