تاریخ: ۰۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

دو رکورد در یک بازار مهم دولتی/ انعطاف کم سابقه وزارت اقتصاد

در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی سطح مشارکت معامله گران به رکورد شش هفته ای رسیده است .داده های آماری از این متغیرها نشان می دهد مهم ترین عامل در بالارفتن سطح حراج نرخ سود بازار اولیه بوده که اکنون در بالاترین سطح خود در سال های گذشته قرار دارد.

در کنار مسیرهای متفاوت دولت در درآمدزایی، فروش اوراق بدهی دولتی نیز یکی از امن ترین راه های تامین کسری بودجه شمرده می شود. در این معاملات دولت اوراق خود را به مشتریان عرضه کرده و آن ها نیز متناسب با دارایی های خود و شرایط اوراق در بازار مشارکت می کنند. 

از آن جا که این مسیر در پایه پولی محسوب نمی شود، برخی تحلیل گران تورم زایی آن را پایین می دانند. و به همین خاطر رونق این بازار را مسیری مهم برای اقتصاد ایران قلمداد می کنند.

در این معاملات به طور کلی دو دسته خریدار وحود دارد. بانک ها و نهادهای تامین سرمایه. که هر کدام مبنی بر ویژگی اوراق و توانایی مالی خود در بازار مشارکت می کنند. در همین رابطه داده های آماری نشان میدهد پس از هفته ها که حجم بازار اولیه پایین آمده بود اکنون به رکورد خود در بازه شش هفته ای رسیده است. مهم ترین سهم مشارکت نیز از سوی بانک ها بوده است. 

بررسی ها نشان می دهد آن چه بیش از همه در مشارکت بانک ها در بازار اولیه به چشم می خورد سطح بالای نرخ سود و رکوردزنی این شاخص در سال های اخیر بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، دولت در آخرین هفته پاییز فروش اوراق را به سطح بالایی رسانید. وزارت اقتصاد و دارایی که هر هفته آماری را از وضعیت اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه منتشر می کند در این مقطع خبر از رشد بالای فروش اوراق داد.

در این بازار دولت می تواند به بانک ها و بورسی ها اوراق عرضه کرده و این مشتریان نیز بسته به شرایط نقدینگی خود و مطلوبیت هایشان در بازار مشارکت می کنند. داده های منتشر شده درهفته جاری خبر از دو رویداد مهم داشته است.

فروش دوباره اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه

پس از آن که دولت در بازار اولیه اوراق بدهی مرحله سی ام، هیچ اوراقی را نفروخت در این هفته به یکباره فروش را به سطح بالایی رسانده و به رکورد شش هفته رسانید.

در این مرحله دولت سطح خرید اوراق بدهی دولتی را به ۳ هزار و ۲۲۴ میلیارد تومان رسانده که از میانه ابان تاکنون سابقه نداشت.

بررسی ها نشان می دهد در هفته های آذرماه سه مرحله بدون خرید اوراق بدهی سپری شد و آمارها حاکی از رویگردانی معامله گران در این بازار از اوراق دولتی بود. در پایان پاییز اما انگار دوباره شور جدیدی در این معاملات بر پا شده و سطح مشارکت خریداران را بالا برده است. داده های آماری نشان می دهد مهم ترین مشتریان در این هفته ها بانک ها بوده اند.

سهم بالای بانکی ها از مشارکت مرحله سی و یکم اوراق بدهی 

در دسته بندی آماری خریداران اوراق بدهی در بازار اولیه غالبا دو بازار مهم وجود دارد بازار پول که اشاره به معامله گران نهادهای مالی و بانکی ها دارد و بازار سرمایه یا همان بورسی ها.

در این هفته طبق اعلام وزارت اقتصاد و دارایی کل فروش اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه تقریبا تمام اوراق بدهی را بانک ها خریده اند به عبارت دیگر در این مقطع سهم بورسی ها بسیار ناچیز بوده و سهم بانک ها برابر با ۱۰۰ درصد کل اوراق معامله شده بوده است. یعنی ۳ هزار و ۲۲۴ میلیارد تومان. یکی از مهم ترین دلایل در این اتفاق، نرخ سود بالای اوراق بدهی عرضه شده بوده است. اوراق «اراد»ی که در بالاترین حالت برابر با ۲۳.۹۵ درصد بوده است.

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید