تاریخ: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۹:۳۹

دو علامت بسیار مهم به قیمت ارز

برخی از معامله گران تصور می کنند اتفاقاتی که در نیمه ابتدایی هفته افتاد و موضع گیری هایی که به وجود آمد جریان خبری پیرامون ایران را تغییر داده …برخی از معامله گران تصور می کنند اتفاقاتی که در نیمه ابتدایی هفته افتاد و موضع گیری هایی که به وجود آمد جریان خبری پیرامون ایران را تغییر داده است. در حالیکه در هفته های گذشته اعتراضات داخلی ایران موضوع مورد توجه خبرگزاری های بین المللی بود و بر اساس ادعاهای مسولان غربی احیای برجام از دستور کار اخراج شده بود در این هفته مذاکرات برجام به سرخط خبرها بازگشت.

بررسی خبرهای منتشر شده توسط بلومبرگ و رویترز نشان می دهد که غرب و اعراب از تنش‌های ‌اخبر به وجود آمده احساس خطر کرده اند. حمله به مجتمع کارگاهی وزارت دفاع  انگشت اتهام توسط افکار عمومی بین المللی را به سمت اسراییل نشانه رفته است. واکنش خصمانه مشاور ارشد زلنسکی رییس جمهور اوکراین و تعلیق سفارت آذربایجان در تهران نگرانی ها را تنش ها و موضع گیری های منطقه ای افزایش داده است.

در چنین شرایطی اخبار تنش‌ ها اروپایی ها و اعراب را نگران کرده است.  برخی اعتقاد دارند: هر مشکلی در ایران و تنگه هرمز بر قیمت نفت اثر می گذارد و در عبور بیست میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز اثر می گذارد امارات که نزدیک ترین کشور به ایران در مرزهای آبی است نسبت به حمله به اصفهان واکنش نشان داد،انور قرقاش وزیر مشاور دولت امارات درامور خارجه در پیامی توییتری اعلام کرد که تنش های خطرناک منطقه ای که اخیرا در چند نقطه، از جمله اصفهان شاهد آن هستیم به سود منطقه و آینده آن نیست علی‌رغم آنکه مشکلات منطقه پیچیده است اما هیچ جایگزینی برای گفتگو و راه حل سیاسی برای دور شدن از تنش ها وجود ندارد.

وزیر خارجه قطر نیز دیگر کشور عربی منطقه بر اساس ادعای فلاحی رییس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی مجلس با پیشنهاد مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا در روز یکشنبه به ایران آمد. مجموع این عوامل با هم نشان می دهد که تنش های ابتدای هفته باعث تغییر موضع گیری ها در قبال ایران شده که با برگشت گزینه گفتگو به روی میز در صورتی که عملیاتی شود می تواند بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد. رابرت مالی اعلام کرد: آمریکا به دنبال تغییر رژیم نیست و ماموریت او یافتن راه حل دیپلماتیک است. تاکید نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مبنی بر اینکه برجام نمرده است علامتی دیگر از احتمال مذاکرات است.

اما همزمان سفر وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل و موضع تند تیز او در کنار نخست وزیر این رژیم علیه ایران و گمانه های جدید از سفر وزیر خارجه قطر به ایران نشانه های منفی را هم پیش روی بازار قرار داده، ظاهرا وزیر خارجه قطر در سفر خود پیامی آورده که مسائل جنگ اواکراین و ادعاهای مقامات این کشور در خصوص کمک به روسیه هم از عوامل اثرگذار بر مذاکرات است.

نرخ سود وارد می شود

بانک مرکزی در زمان علی صالح آبادی رییس پیشین بانک مرکزی تقاضای افزایش نرخ سود بانکی را داد و حتی اوراق بانکی با سود ۲۳ درصد منتشر شد.روز قبل بانک مرکزی مصوبه جدید شورای پول و اعتبار را ابلاغ کرد که در آن سود بانکی تا سقف ۲۲.۵ درصد افزایش یافت و سود تسهیلات بانکی به ۲۳ درصد رسید. هرچند بازار ارز و بازار سرمایه افزایش سود بانکی تا محدوده مورد نظر را اصطلاحا پیشخور کرده بود ولی باز هم ابلاغ رسمی می تواند علامت ضد تورمی باشد. خصوصا که افزایش  نرخ سود تسهیلات بانکی جذابیت آن را ممکن است کمتر کند . کاهش وام دهی برای برخی بازارهای دارایی علامتی از کاهش ورود نقدینگی است. حتی کاهش وام دهی در رشد نقدینگی نیز تاثیر دارد.

باید دید بازار در بین علائم مثبت سیاسی و افزایش نرخ سود در کنار برخی سیگنال های منفی از مواضع کشورهای غربی کدامیک را به عنوان عناصر اثر گذار و چراغ راهنمای خود انتخاب می کند.

ربع سکه بورسی بیشتر از بازار آزاد رشد کرد

در شرایطی که قیمت سکه امامی در بازار آزاد روز قبل تقریبا رنج شد، گواهی سکه روز بهتری را ثبت کرد و خودش را به قیمت بازار آزاد نزدیک کرد. ربع سکه هم در روز قبل در بورس کالا بیشتر از بازار آزاد افزایش پیدا کرد. با توجه به تغییرات به وجود آمده انتظارات افزایشی از دلار تا مشخص شدن نتیجه تعدیل می شود. اونس طلا هم منتظر تعیین تکلیف تغییر نرخ بهره توسط فدرال رزرو است که در صورتی که نرخ بهره بیشتر از انتظار بازار رشد کند و یا لحن فدرال رزرو انقباضی تر شود اونس طلا عقب نشینی خواهد کرد.

 سر دراز قصه خودرو

بازار سرمایه پس از چند روز اصلاح در روز قبل شرایط بهتری را تجربه کرد، از تعداد صف های فروش کم شد و برخی از سهام لیدر با افزایش تقاضا و رشد قیمت رو به رو شدند ولی عدم حضور اعضای شورای رقابت در جلسه دیروز با وزیر اقتصاد نشان داد که قصه عرضه خودرو در بورس کالا سر دراز دارد و بازار سرمایه که از این نقطه آسیب دیده نمی تواند فعلا دلخوش به حل مشکل به وجود آمده باشد.

البته پس از چند روز خروج حقیقی و ورود حقوقی به بازار ارز، می توان گفت که بازیگر اصلی بازار امروز سهامدار حقوقی است که باید دید چگونه در بازار امروز نقش آفرینی می کند/اکوایران

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید