تاریخ: ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

دو متهم اصلی سرقت از بانک ملی به ایران بازگردانده شدند

اکوایران: دو نفر از متهمان اصلی پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی ایران، که از آن با عنوان بزرگترین سرقت قرن در کشور یاد می‌شود، از ترکیه به ایران بازگردانده شدند.

به گزارش اکوایران، پایگاه خبری پلیس خبر داده که دو نفر از متهمان اصلی سرقت از صندوق امانات یکی از شعب بانک ملی تهران که بعد از ارتکاب جرم به خارج از کشور متواری شده بودند، با اقدامات فنی پلیسی در یکی از کشورها (ترکیه) شناسایی شده‌اند و بعد از انجام اقدامات قضایی در آن کشور بازداشت و طی یک فرآیند پلیسی – قضایی – دیپلماسی، بامداد امروز (پنجشنبه، ۲۹ دی) به کشور مسترد شدند.

سردار هادی شیرزاد – رئیس پلیس بین‌الملل فراجا – ضمن اعلام خبر استرداد سارقان صندوق امانات بانک ملی – شعبه دانشگاه – از کشور ترکیه، در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: سارقان حرفه‌ای که در تعطیلات نیمه خرداد سال جاری وارد بانک ملی شعبه دانشگاه در پایتخت شده و پس از تخریب تعدادی از صندوق امانات، محتویات آنان را به سرقت برده بودند، شب گذشته به کشور مسترد شدند.

وی با اشاره به صدور اعلان قرمز برای متهمان افزود: با همکاری خوب قوه قضائیه و وزارت امور خارجه و با استفاده از ظرفیت‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی سازمان اینترپل و با تحقیقات انجام‌شده مشخص شد متهمان در کشور ترکیه اقامت دارند.

رئیس پلیس بین‌الملل فرماندهی انتظامی کشور توضیح داد: در پی صدور اعلان قرمز متهمان و اعلان به کشورهای عضو اینترپل سیستم قضائی پلیسی، آن کشور محدودیت‌های شدیدی برای آنان ایجاد کرد.

این مقام انتظامی با اشاره به تلاش ماموران پلیس بین الملل فراجا در ردیابی این متهمان و همچنین انعکاس تحت تعقیب بودن آنان به مرزهای ورودی کشور خاطرنشان کرد: متهمان با همکاری پلیس کشور ترکیه از طریق مرز هوایی فرودگاه‌ امام خمینی (ره) به کشور برگردانده و جهت رسیدگی به پرونده، تحویل مراجع قضائی شدند.

به گزارش اکوایران، نیمه‌های خرداد امسال اموال ۱۶۸ صندوق اجاره‌ای از بانک ملی ایران – شعبه دانشگاه در خیابان انقلاب تهران – به سرقت رفت و پلیس سارقان را شناسایی و بازداشت کرد. طبق اعلام پلیس، عاملان این سرقت ۱۰ نفر بودند و دو متهم دیگر این پرونده نیز در ترکیه شناسایی شدند.

پس از دستگیری متهمانِ حاضر در کشور، فرماندهی انتظامی اعلام کرد که بیش از ۹۰ درصد اموال مسروقه از این صندوق‌ها از سارقان کشف و ضبط شده است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید