تاریخ: ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶

راه‌اندازی بانک مرکزی منطقه‌ای جامعه آفریقای شرقی

پیتر ماتوکی از سازمان بین‌دولتی منطقه‌ای گفته است که جامعه آفریقای شرقی (EAC) در طول سال ۲۰۲۳ تصمیم خواهد گرفت که بانک مرکزی منطقه‌ای مورد نظر را در چه زمانی و در کجا قرار دهد. انتظار می‌رود راه‌اندازی بانک مرکزی منطقه‌ای به EAC کمک کند تا به هدف خود برای دستیابی به یک رژیم ارز […]

پیتر ماتوکی از سازمان بین‌دولتی منطقه‌ای گفته است که جامعه آفریقای شرقی (EAC) در طول سال ۲۰۲۳ تصمیم خواهد گرفت که بانک مرکزی منطقه‌ای مورد نظر را در چه زمانی و در کجا قرار دهد. انتظار می‌رود راه‌اندازی بانک مرکزی منطقه‌ای به EAC کمک کند تا به هدف خود برای دستیابی به یک رژیم ارز واحد در سه سال آینده دست یابد.
 
محل استقرار بانک مرکزی منطقه‌ای
در حالی که جامعه آفریقای شرقی (EAC) به سمت هدف نظام ارز واحد خود حرکت می‌کند، یک مقام ارشد گفت که سازمان بین دولتی منطقه‌ای تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی و در کجا بانک مرکزی منطقه‌ای برنامه‌ریزی شده را در سال ۲۰۲۳ مستقر کند. بر اساس گزارش، این موسسه مالی که مؤسسه پولی آفریقای شرقی (EAMI) شناخته می‌شود و به عنوان مؤسسه‌ای در نظر گرفته می‌شود که برای اجرای رژیم ارز واحد حیاتی است.
 

به گفته پیتر ماتوکی، دبیرکل EAC، انتظار می‌رود شورای وزیران این سازمان در مورد مکان بانک مرکزی منطقه‌ای مشورت کند.

 
طبق گزارش‌ها، ماتوکی گفت:
EAMI در سال جاری برقرار خواهد شد و به ما امکان می‌دهد سیاست‌های مالی و پولی کشورهای عضو را هماهنگ کنیم، سپس در حدود سه سال دیگر ما یک واحد پول مشترک خواهیم داشت.
 

هنگامی که ارز منطقه‌ای اجرا شود، EAC به هدف خود برای افزایش حرکت مشاغل و افراد در منطقه نزدیک‌تر خواهد شد. این به نوبه خود، ظاهراً تجارت درون منطقه‌ای را تقویت خواهد کرد که تا سپتامبر ۲۰۲۲ به ۱۰.۱۷ میلیارد دلار رسید.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید