تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۴

رشد تامل‌برانگیز سپرده‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان

اکوایران: میزان سپرده‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۴۰۱ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و با این میزان رکورددار بیشترین رشد سپرده‌گذاری طی یکسال گذشته بوده است.

به گزارش اکو ایران، مانده کل سپرده‌های بانک‌ها در پایان سال ۱۴۰۱ با رشد ۳۱.۵ درصدی به بیش از ۷ هزار و ۲۷۴ همت رسیده است. به عبارتی طی دوره یکساله ۱۴۰۱ بیش از یک هزار و ۷۴۰ همت به سپرده‌های بانکی افزوده شده که در این میان سهم تهران بیش از دیگر استان‌ها بوده است.

بررسی جزئیات وضعیت سپرده‌گذاری در استان‌ها نشان از یک تغییر قابل تامل دارد. حجم رشد سپرده‌های بانکی به تفکیک استان‌ها نشان می‌دهد، استان سیستان و بلوچستان رکورددار بیشترین رشد سپرده‌گذاری طی یکسال گذشته بوده است.

بررسی های آماری نشان می دهد میزان سپرده‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۴۰۱ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و از ۴۱.۷ همت به ۶۲.۴ همت رسیده است.

رشد بالا و تامل‌انگیز ۵۰ درصدی میزان سپرده‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان در سال گذشته در حالی رخ داده که این استان با ثبت سرانه روزانه ۱۸ هزار تومان، رکورددار کمترین میزان سپرده‌گذاری به ازای هر فرد در مقایسه با سایر استان‌های کشور بوده است. میزان سرانه سپرده‌گذاری روزانه برای استان تهران معادل ۱۷۱ هزار تومان بوده است.

به نظر می‌رسد عوامل مهمی در رشد عجیب ۵۰ درصدی سپرده‌گذاری در این استان محروم نقش داشته که از جمله آنها می‌توان به پرداخت یارانه معیشتی در سال گذشته اشاره کرد. براساس داده های بانک مرکزی پس از سیستان و بلوچستان، استان‌های مرکزی، مازندران و هرمزگان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید