تاریخ: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

رشد نفت دور از نگرانی‌ رکود

به دنبال حذف محدودیت‌های کووید صفر در چین و برطرف‌شدن نگرانی‌های رکود، و به دلیل تضعیف دلار، قیمت نفت امروز افزایش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، قیمت نفت روز دوشنبه با بازگشایی مرزها در چین، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، افزایش یافت؛ این افزایش، چشم‌انداز رشد تقاضای سوخت را تقویت کرد و منجر به خنثی‌شدن نگرانی‌های رکود جهانی شد.
بهای معاملات آتی نفت برنت با ۹۰ سنت یا ۱.۲ درصد افزایش به ۷۹.۴۷ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۹۰ سنت یا ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۷۴.۶۷ دلار رسید.
امیدها به افزایش رویکردی ملایم‌تر از سوی فدرال رزرو در مورد نرخ بهره، باعث تقویت بازارهای مالی و کاهش ارزش دلار شده است. آنچه مسلم است دلار ضعیف‌تر، کالاهای دلاری را برای سرمایه‌گذارانی که ارزهای دیگر دارند، مقرون به صرفه‌تر می‌کند.
برنت و WTI هفته‌ی گذشته بیش از ۸ درصد سقوط کردند که از سال ۲۰۱۶ بزرگترین کاهش هفتگی آن‌ها در آغاز سال تلقی می‌شود.
آوتار ساندو، مدیر ارشد کالاها در فیلیپ فیوچرز، اظهار داشت: «قیمت نفت خام از زیان هفته‌ی قبل بهبود یافت، زیرا بازگشایی اقتصاد در چین و چشم‌اندازهای کمتر تهاجمی پولی از سوی فدرال رزرو، لحن مثبتی را برای بهبود تقاضا ایجاد کرد.»
چین، به عنوان بخشی از «مرحله جدید» در مبارزه با کووید-۱۹، برای اولین بار در سه سال گذشته مرزهای خود را در آخر هفته باز کرد. به بیان پکن در داخل کشور، حدود ۲ میلیارد سفر در طول فصل سال نو قمری پیش‌بینی می‌شود که تقریباً دو برابر تردد سال گذشته است و به ۷۰ درصد از سطح سال ۲۰۱۹ بهبود می‌یابد.
طبق گفته‌ی ارائه‌دهنده‌ی داده‌های هوانوردی Cirium، طی هفته‌ی گذشته، خطوط هوایی ظرفیت صندلی‌های بین‌المللی ژانویه خود را ۹.۵ درصد افزایش داده‌اند، چرا که پروازها پس از بازشدن مرز چین افزایش یافته است.
علیرغم افزایش قیمت نفت در روز دوشنبه، نگرانی‌ها مبنی بر اینکه جریان عظیم مسافران چینی ممکن است باعث افزایش مجدد عفونت‌های کووید شود، وجود دارد.

این نگرانی‌ها در ساختار بازار برای معاملات آتی نفت معیار منعکس شده است. هر دو قرارداد ماه اول برنت و وست‌تی‌آی در شرایطی هستند که قیمت‌های فعلی کمتر از قیمت‌های قراردادهای تحویل بعدی است که این امر اغلب نشان‌دهنده‌ی تمایلات نزولی برای بازار است.
تحلیلگران ANZ در یادداشتی قید کردند: «با بدترشدن نبرد چین با کووید ۱۹، احساسات بازار منفی باقی مانده است. علیرغم حذف اکثر محدودیت‌های مربوط به ویروس، افزایش موارد در سراسر کشور می‌تواند فعالیت اقتصادی را خفه کند.»
معاملات آتی انرژی برای نفت خام، محصولات پالایش‌شده و گاز طبیعی در سال جدید به شدت کاهش یافته است؛ زیرا معامله‌گران نگرانی‌های کوتاه‌مدت نسبت به هوای سرد و ترس از کمبود عرضه و قراردادهای کاهش‌یافته را بررسی کرده‌اند.
شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز روز جمعه اعلام کرد، هفته‌ی گذشته، شرکت‌های انرژی ایالات متحده تعداد دکل‌های فعال نفت و گاز طبیعی را ۷ مورد کاهش دادند که بزرگترین کاهش هفتگی از سپتامبر ۲۰۲۱ بوده است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید