تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

رشد ۱۱,۶۶۴ درصدی ارزش کل بازار NFT‌‌ها طی دو سال

علی‌رغم آن‌که ارزش کل بازار NFT‌ها نسبت به سال گذشته نصف شده است، هم‌چنان به اندازه‌ی خیره‌کننده‌ای – ۱۱,۶۶۴ درصد – بیش‌تر از دو سال پیش است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کریپتواسلیت، بر اساس داده‌هایی که توسط یکی از چهره‌‌های برجسته‌ی بازار کریپتو در توییتر منتشر شده است، ارزش کل بازار توکن‌های غیرمثلی یا NFT‌ها طی دو سال با رقم خیره‌کننده‌ی ۱۱,۶۶۴ درصد افزایش یافته است. ارزش کل بازار NFTها در دسامبر ۲۰۲۰ حدود ۸۵ میلیون دلار بود و اکنون، در دسامبر ۲۰۲۲ به حدود ۱۰ میلیارد دلار رسیده است.

بازار کریپتو در طول سال ۲۰۲۲ شرایط بسیار دشواری را پشت سر گذاشته است. عوامل داخلی و خارجی متعددی از جمله تنش‌های بین‌المللی، افزایش شدید تورم، سیاست‌های سختگیرانه‌ی بانک‌های مرکزی، اقدامات برخی نهادهای دولتی علیه بازار کریپتو، سوءمدیرت یا سودجویی برخی از مدیران شرکت‌های فعال در حوزه‌ی کریپتو، و در نتیجه، ورشکستگی و فروپاشی برخی از این شرکت‌ها همگی باعث افت شدید قیمت ارزهای دیجیتال و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت به بازار کریپتو شده‌اند.
با وجود تمام این شرایط دشوار، ارزش کل بازار توکن‌های غیرمثلی یا NFT‌ها نسبت به دو سال گذشته به اندازه‌ی خیره‌کننده‌ای افزایش یافته است. این در حالی است که ارزش کل بازار NFT‌ها نسبت به سال گذشته به نصف کاهش یافته است – یعنی این رقم در سال گذشته بسیار بالاتر بوده است. در اواخر دسامبر ۲۰۲۱، ارزش کل بازار NFT حدود ۲۰ میلیارد دلار بود؛ ولی این رقم در حال حاضر – در اواخر دسامبر ۲۰۲۲ – ۵۰ درصد کاهش یافته است. به این ترتیب، میزان ارزش کل بازار NFT در دسامبر سال گذشته ۲۳,۴۲۹ درصد بیش‌تر از ارزش این بازار در اواخر دسامبر ۲۰۲۰ بود.
ظرف دو سال گذشته، با ورود برندهای سرشناس و بزرگی مانند ردیت، اپل، استارباکس، وین‌امپ و متامسک به حوزه‌ی NFT و راه‌اندازی ده‌ها پلتفرم جدید در این صنعت، بازار توکن‌های غیرمثلی بسیار رونق یافته است. بخش NFT تاکنون یکی از انعطاف‌پذیرترین بخش‌های بازار کریپتو بوده است. به همین خاطر، این بخش از بازار کریپتو در طول دشوارترین دوره‌ی نزولی تاریخ این بازار، کم و بیش سالم و پررونق باقی مانده است. برخی از زیرمجموعه‌های بازار NFT مانند NFTهای ورزشی تاکنون رشد چشمگیری را ثبت کرده‌اند.
به علاوه، بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که بازار NFT حتی بیش‌تر از گذشته رشد خواهد کرد. کارشناسان تخمین می‌زدند، صنعت NFT در طول دوره‌ی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۸، به طور پیوسته با رشد مرکب سالانه ۳۴.۳ درصد، در کشورهای آفریقایی و خاورمیانه رشد خواهد داشت.
برخلاف بازار NFT‌، بازار ارزهای دیجیتال بسیار کم‌رونق بوده است. بیت کوین (BTC) در طول سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۱:۴۵ روز پنج‌شنبه ۸ دی – بیت کوین با ۰.۵۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۶,۵۶۹ دلار معامله می‌شود. عملکرد هفتگی بیت کوین نیز تاکنون منفی بوده است. بیت کوین طی یک هفته‌ی گذشته ۱.۵۴ درصد از ارزش خود را از دست داده است. ارزش کل بازار بیت کوین نیز اکنون به ۳۱۸,۸۸۱,۱۹۳,۶۰۵ دلار رسیده است. 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید