تاریخ: ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲

رشد ۵۶۲۳ واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت و در پایان معاملات شاخص کل با افزایش ۵۶۲۳ واحد به رقم یک میلیون و …

 بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت و در پایان معاملات شاخص کل با افزایش ۵۶۲۳ واحد به رقم یک میلیون و ۳۸۹ هزار و ۳۶۱ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۱۴۱۹ واحد نسبت به روز قبل به رقم ۴۱۴ هزار و ۲۵۰ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران که ناشی از ارزش شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از ۵ میلیون و ۱۴۱ هزار میلیارد تومان تخمین زده شد.

معامله‌گران امروز بیش از ۶.۹ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۲۶ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت با نگاه وزنی ارزش امروز ۰.۴۱ درصد رشد کردند، اما این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۳۴ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۰.۸۴ درصد رشد کرد شاخص بازار اول بورس ۰.۷۹ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۵ درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای ملی‌مس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نماد هلدینگ معدنی خاورمیانه بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشت.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل امروز با ۳۲ واحد افزایش به رقم ۱۸ هزار و ۴۸۷ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۶ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۳۴۱ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۳.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۹۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۲ هزار و ۳۹۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۶ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای پالایش نفت لاوان،‌ پلیمر آریاساسول، پالایش نفت شیراز و فرابورس ایران بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای پتروشیمی زاگرس، صنعتی مینو و بیمه پاسارگاد بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشته‌اند.

این روزها بازار ارز گرچه در بازار رسمی میزان عرضه ارز در سامانه نیما بیش از تقاضا است، اما در بازار غیررسمی نرخ ارز به خاطر دلال‌بازی افراد رو به افزایش است و امروز هم خبر رسید ۸۸ نفر از دلالان بازار ارز توسط پلیس امنیت دستگیر شده‌اند، به هر حال اگر ثباتی در بازار ارز اتفاق بیفتد اقتصاد دچار ثبات می‌شود و فعالان اقتصادی می‌توانند اقتصاد پیش‌بینی‌پذیر و باثبات را تجربه کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری در اقتصاد بیشتر خواهد شد، اما در شرایطی که مؤلفه‌های مهم اقتصاد مانند نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، تمایل به سرمایه‌گذاری واقعی در اقتصاد کاهش پیدا می‌کند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید