تاریخ: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

روبل روسیه، دلار را ناامید کرد

روبل روسیه در نخستین روز معاملاتی خود در سال ۲۰۲۳، از پائین‌ترین سطح شش ماهه‌ی اخیر خود فاصله گرفت و بیش از ۳ درصد در برابر دلار رشد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، روبل روسیه اولین روز معاملاتی سال جدید را با رشد بیش از ۳ درصدی در برابر دلار آمریکا آغاز کرد و از پایین‌ترین سطح شش ماهه که در معاملات پرنوسان پایان سال ۲۰۲۲ به ثبت رسیده بود، جهش کرد.
روز دوشنبه در ساعت ۱۰۰۵ به وقت گرینویچ، روبل از مرز ۷۰ در برابر دلار آمریکا عبور کرد و با ۳.۴ درصد افزایش در سطح ۶۹.۶۸ معامله شد. این ارز همچنین با ۱.۹ درصد افزایش در برابر یورو به ۷۴.۷۷ رسید و در برابر یوان چین با افزایش ۲.۲ درصدی، در سطح ۱۰.۲۳ در مسکو معامله شد.
روبل روسیه که با گذراندن دوره‌های طولانی سال گذشته به‌عنوان بهترین ارز در جهان شناخته شد، در ماه دسامبر به دنبال اقدامات غرب برای اعمال سقف قیمتی و تحریم اتحادیه اروپا بر صادرات نفت روسیه، ۱۷ درصد از ارزش خود را از دست داد.
تحلیلگران آلور بروکر روز دوشنبه در یادداشتی تحقیقاتی قید کردند: «قبل از سال نو، به وضوح تمایل به کاهش حضور در بازار سهام و هجوم به سمت دلار وجود داشت.»
تحلیلگران افزوند: «در روزهای آینده، اگر پیشینه‌ی ژئوپلیتیکی تداخل نداشته باشد، باید این روندها معکوس شود… صادرکنندگان عمده باید شروع به فروش درآمدهای ارزی انباشته‌شده در تعطیلات کنند و سرمایه‌گذاران نیز باید به منظور حفاظت، دلارهای خریداری‌شده را بفروشند.» 
بازارهای روسیه در طول تعطیلات طولانی آغاز سال در هفته‌ی اول ژانویه، شاهد حجم معاملات کم‌سابقه‌ای بودند که بخشی از آن به دلیل خروج سرمایه‌گذاران نهادی غربی از بازارهای روسیه در سال گذشته بود.
شایان ذکر است که روبل و سهام در بحبوحه‌ی نقدینگی پایین، تغییر اندکی را تجربه کردند؛ در این بین نقش دو گروه را نمی‌توان نادیده گرفت: شرکت‌های بزرگی که بازارهای FX روسیه را تقویت می‌کنند و سرمایه‌گذاران خرد که به طور فزاینده‌ای محرک بازار سهام هستند و اکنون از میز خود دور می‌شوند.
روز دوشنبه، سهام روسیه از روبل بالاتر رفت. شاخص RTS بر مبنای دلار با جهش ۳.۹ درصدی – عمدتاً تحت تأثیر ارز – به ۹۷۹.۱ واحد رسید؛ در حالی که شاخص روبل MOEX روسیه ۰.۴ درصد رشد کرد و به ۲۱۶۴.۶ واحد رسید.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید