تاریخ: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

روز پیتزای بیت‌کوین؛ مرور قیمت از ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۳

هر سال در ۲۲ می/ ۱ خرداد، جامعه‌ی کریپتو یک رویداد مهم را در تاریخ بیت کوین یادآوری می‌کند: نخستین تراکنش تجاری تاریخ با این ارز دیجیتال.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از یوتودی، جامعه‌ی کریپتو هر سال در روز ۲۲ می / ۱ خرداد یک رویداد مهم در تاریخ ارزهای دیجیتال را یادآوری می‌کند. سال ۲۰۱۰ در چنین روزی نخستین تراکنش تجاری با استفاده از بیت کوین (BTC) به ثبت رسید. جامعه‌ی کریپتو این روز را به نام «روز پیتزای بیت کوین» نامگذاری کرده است.
۱۳ سال پیش در روز شنبه ۲۲ می ۲۰۱۰ مصادف با ۱ خرداد ۱۳۸۹، برنامه‌نویسی به نام لازلو هانیچ با پرداخت ۱۰,۰۰۰ بیت کوین بابت خرید دو عدد پیتزا، نخستین تراکنش تجاری را با این ارز دیجیتال به ثبت رساند. در آن زمان، ارزش پادشاه ارزهای دیجیتال کم‌تر از یک سنت بود. از آن روز به بعد، قیمت بیت کوین به اندازه‌ی قابل توجهی افزایش یافت و حتی به ۷۰,۰۰۰ دلار نیز نزدیک شد. 
با وجود این، قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر روند نزولی به خود گرفته است؛ به طوری که ارزش آن در روز پیتزای سال ۲۰۲۲ به ۲۹,۴۹۲ دلار رسید. امروز نیز جامعه‌ی کریپتو در حالی روز پیتزای بیت کوین را جشن می‌گیرد که قیمت آن هنوز در زیر سطح ۲۷,۰۰۰ دلار باقی مانده است.
فارغ از این مسائل، اگر هانیچ ۱۰,۰۰۰ بیت کوین خود را به جای خرید پیتزا، تا امروز نزد خود نگه می‌داشت، امروز می‌توانست آن‌ها را تقریبا با قیمت ۲۶۷.۷۴ میلیون دلار به فروش برساند.
این اتفاق عجیب و شاید افسانه‌ای ماهیت غیرقابل پیش‌بینی و پرنوسان بازار ارزهای دیجیتال را به طور آشکار نشان می‌دهد. تراکنش به ظاهر بی‌اهمیت هانیچ در ۱۳ سال پیش، اکنون به افسانه‌ی بیت کوین تبدیل شده و گواهی بر رشد باورنکردنی ارزش آن در چشم‌انداز مالی جهانی است.
همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، بیت کوین سال ۲۰۱۰ را با قیمت ۰.۰۰۳ دلار آغاز کرد و حتی به کف ۰.۰۰ دلار نیز رسید. بیت کوین این مسیر پر فراز و نشیب را تا سال ۲۰۲۱ ادامه داد و سقف تاریخی قیمت خود را در عدد ۶۸,۷۸۹ دلار ثبت کرد.

از آن زمان تاکنون قیمت بیت کوین فراز و نشیب‌های عظیمی را تجربه کرده است. بر اساس داده‌های کوین‌جکو، پس از انجام نخستین خرید با استفاده از بیت کوین، قیمت آن به تدریج افزایش یافت و در سال ۲۰۲۱ به اولین سقف قابل ملاحظه‌ی خود در حوالی عدد ۳۷,۳۴۰ دلار رسید.
بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ، هم‌اکنون در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۲:۳۰ روز دوشنبه ۲۲ می / ۱ خرداد – بیت کوین با ۰.۷۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته با قیمت ۲۶,۸۵۹ دلار معامله می‌شود. ظرف بیست و چهار ساعت گذشته، قیمت بیت کوین در محدوده‌ی کف ۲۶,۵۴۹ دلار تا سقف ۲۷,۰۹۲ دلار در نوسان بوده است.
با وجود این، حجم معاملات بیست و چهار ساعته‌ی بیت کوین اکنون با ۳۴.۵۸ درصد افزایش به رقم ۱۰,۰۰۸,۸۴۹,۶۲۷ دلار رسیده است. از سویی دیگر، ارزش بیت کوین در برابر اتریوم (ETH) حدود ۰.۶۴ درصد کاهش یافته است. 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید