تاریخ: ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

روند صعودی طلا تا کجا ادامه خواهد یافت؟

به دنبال کاهش شدید اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و تغییر مسیر صعودی دلار، قیمت طلا امروز در ادامه‌ی روند صعودی ۴ روزه‌ی خود افزایش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مرور نوسانات فلزات گرانبها اینگونه نوشت: 
قیمت طلا در روند صعودی چهار روزه‌ی خود در روز چهارشنبه با کمک کاهش شدید بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا در سراسر منحنی، رشد قابل توجه خود را حفظ کرد. بدیهی است که کاهش بازدهی منجر به تغییر در روند جهش دلار آمریکا می‌شود، به افزایش قیمت طلا کمک می‌کند و فلز زرد امن را در مسیر صعود بیشتر قرار می‌دهد. بازدهی معیار ۱۰ ساله ایالات متحده در زمان نگارش این مقاله، با ۱.۷۵ درصد کاهش به ۳.۷۳ درصد رسیده است.

قبل از اعلام صورتجلسه فدرال رزرو، سرمایه‌گذاران از حرکت قیمت(پرایس اکشن) دلار آمریکا در پاسخ به انتشار داده‌های PMI تولید ISM ایالات متحده، سرنخ خواهند گرفت. اقتصاددانان انتظار دارند بهبود بالقوه در مؤلفه‌های ISM بتواند رشد موقتی برای دلار آمریکا ایجاد کند. اما از آنجا که احساسات در وال استریت احتمالاً به طور قابل توجهی بر موقعیت قیمت طلا تأثیر خواهد گذاشت، پس از مدتی کوتاه، این واکنش احتمالاً محو خواهد شد.
در روز سه‌شنبه، قیمت طلا به بالاترین سطح در هفت ماه گذشته و به ۱۸۵۰ دلار رسید، اما این فلز گرانبها نتوانست در سطوح بالاتر باقی بماند و به شدت معکوس شد، زیرا دلار آمریکا در اولین روز معاملاتی ۲۰۲۳، بهبود چشمگیری داشت. داده‌ها حاکی از آن است که تورم ملایم‌تر آلمان به شدت بر بازدهی منطقه یورو و یورو تأثیر گذاشت و بدین ترتیب، به افزایش شاخص دلار نیز کمک کرد.
تحلیل تکنیکال قیمت طلا با استفاده از نمودار روزانه
از نظر تکنیکال، قیمت طلا پس از تایید حرکتی مثبتی از مثلث صعودی در روز سه‌شنبه، در مسیر ادامه‌ی حرکت خود باقی می‌ماند.
گاوهای نر طلا روز سه‌شنبه بالاتر از مقاومت خط روند افقی (مثلث) در ۱,۸۲۵ دلار بسته شدند که آغاز یک روند صعودی جدید در فلز را به تصویر می‌کشد. خریداران باید پذیرش بالاتر از سطح روانی ۱۸۵۰ دلار را پیدا کنند تا بتوانند از سد بحرانی بعدی با قیمت ۱۸۵۸ دلار – سقف قیمت ژوئن ۲۰۲۲ – بگذرند. ناگفته نماند که رقم ۱۸۵۰ دلاری، بالاترین سطح هفت ماهه نیز محسوب می‌شود.
شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (RSI) درست در زیر محدوده‌ی خرید اشباع در حدود ۶۶.۵۰ قرار دارد که فضای بیشتری را برای صعود نشان می‌دهد.
از طرف دیگر، هر اصلاحی قیمت‌های قوی را در کف قیمت روزانه ۱۸۳۶ دلار خواهد یافت که در زیر آن مثلث «مقاومت تبدیل به حمایت» فوق‌الذکر در سطح ۱۸۲۵ دلار به چالش کشیده می‌شود.
و در نهایت، اصلاح عمیق‌تر نیاز به آزمایش پایین‌ترین قیمت روز جمعه در سطح ۱۸۱۴ دلار دارد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید