جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ /
14527
۱۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
5 بازدید
۰

رویدادهای مهم سال ۲۰۲۳ برای بازار کریپتو

همواره تحولات اقتصادی و عملکرد بازارهای سنتی بر وضعیت کریپتو تاثیرگذار بوده‌اند. در این مطلب، به برخی رویدادهای کلیدی سال ۲۰۲۳ برای کریپتو اشاره می‌کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین‌پدیا، با آغاز بیست و سومین سال از قرن بیست و یکم، بازار ارزهای دیجیتال چهاردهمین سالگرد تولد بیت کوین (BTC) را جشن خواهد گرفت. البته، هم‌اکنون بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دل و دماغ جشن گرفتن ندارند. اتفاقات تلخ و دردناک سال ۲۰۲۲ انگیزه‌ای برای جشن و خوشحالی در بازار کریپتو باقی نگذاشته‌اند. بیش از ۲.۲ تریلیون دلار از سرمایه‌ی بازار کریپتو که طی یک دهه به دست آمده بود، در کم‌تر از ۱۲ ماه نابود شد. با وجود این، کارشناسان و تحلیلگران بازار هم‌چنان خوش‌بین هستند که بازار کریپتو در سال ۲۰۲۳ به ثبات گذشته بازگردد و یک تحول مثبت – هرچند جزئی – در قیمت‌های ارزهای دیجیتال رخ دهد.
با این‌که بازار کریپتو تا حد زیادی به معامله‌گری و سفته‌بازی وابسته است، بسیاری از تحلیلگران معتقدند شرایط کلان اقتصادی و تحولات جهانی به شدت بر اقتصاد ارزهای دیجیتال تاثیرگذار هستند. قیمت بیت کوین و برخی از التکوین‌های برتر بازار مانند اتریوم (ETH) همبستگی بالایی را با بازارهای سنتی سهام نشان داده‌اند.
گذشته از این‌ها، پس از فروپاشی ترا لونا و فاجعه‌ی اف‌تی‌ایکس، بسیاری از دولت‌های جهان و نهادهای نظارتی بر آن شده‌اند تا کنترل و نظارت بیش‌تری بر بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند.
جامعه‌ی کابران و سهامگذاران اتریوم در سال جدید مشتاقانه منتظر تکمیل فرایند به‌روزرسانی این شبکه هستند تا سرانجام بتوانند اتریوم‌های سهام‌گذاری‌شده‌شان را برداشت کنند.
هم‌چنین، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال طبق روال همیشگی، گوش به زنگ بیانیه‌ها و نتایج نشست‌های فدرال رزرو هستند. اخبار مربوط به اقدامات و تصمیم‌های بانک مرکزی ایالات متحده همواره بر وضعیت بازار کریپتو تاثیرگذار بوده است. کمیته‌ی بازار آزاد فدرال رزرو سالانه ۸ بار نشست برگزار می‌کند. امروز ۵ ژانویه (۱۵ دی) قرار است نتایج نشست ماه دسامبر ۲۰۲۲ این کمیته منتشر شود. زمان انتشار صورت‌جلسه‌ی بعدی این کمیته احتمالا در ۲۲ فوریه ۲۰۲۳ (۳ اسفند ۱۴۰۱) باشد. نتایج این نشست‌ها مستقیما بر میزان افزایش نرخ بهره تاثیر می‌گذارند. میزان افزایش نرخ بهره نیز مستقیما بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیرگذار بوده‌اند.
اکنون، جامعه‌ی کریپتو کاملا متوجه شده است که رفتار نهادهای نظارتی و نحوه‌ی تعیین مقررات توسط دولت‌ها نقش مهم و تاثیرگذاری بر آینده‌ی کریپتو ایفا می‌کنند. از این رو، یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که بسیاری از اعضای جامعه‌ی کریپتو در سال ۲۰۲۳ چشم‌انتظار آن هستند، حکم نهایی دادگاه در خصوص دعوای حقوقی ریپل لبز و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا است. این پرونده طی دو سال گذشته همواره بسیار بحث‌برانگیز و مهم بوده است.
نه تنها ریپل (XRP)، بلکه آینده‌ی بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال به رای این دادگاه بستگی دارد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ادعا می‌کند ریپل و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال جزء اوراق بهادار هستند و باید تحت نظارت این نهاد قرار بگیرند.
نتیجه‌ی دادگاه سم بنکمن فراید، مدیرعامل سابق صرافی ورشکسته‌ی اف‌تی‌ایکس، و تعیین تکلیف پول طلبکاران این صرافی نیز در سال جاری از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به بازار کریپتو از دست داده‌اند، و شاید رسیدن آن‌ها به حقوق‌شان بتواند اندکی از این اعتماد از دست رفته را بازگرداند.
هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز پنج‌شنبه ۵ ژانویه (۱۵ دی) – بیت کوین با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۶,۸۴۴ دلار معامله می‌شود. عملکرد هفتگی بیت کوین هم‌چنان مثبت است، زیرا ارزش آن نسبت به هفت روز گذشته ۱.۶۲ درصد افزایش یافته است.

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3212 بازدید ]
5 روز پيش [ 187 بازدید ]
2 ماه پيش [ 119 بازدید ]
2 ماه پيش [ 50 بازدید ]
2 ماه پيش [ 34 بازدید ]
1 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 33 بازدید ]
11 ماه پيش [ 33 بازدید ]
9 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
6 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 12 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
1 روز پيش [ 9 بازدید ]
1 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 روز پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 روز پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 6 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید