تاریخ: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

رکود یورو/دلار، همچنان پایدار

در حالی که شرط‌بندی‌ها برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو زیان‌های جفت‌ارز یورو/دلار را محدود می‌کند، این جفت امروز در نزدیکی پائین‌ترین سطح قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی حرکت قیمت و نوسانات جفت ارز یورو/دلار را از لحاظ تکنیکال اینگونه تشریح می‌کند:
جفت ارز یورو/دلار (EUR/USD) در روز پنج شنبه، برای سومین روز متوالی در رکود باقی می‌ماند، چرا که این جفت نزدیک به پایین‌ترین سطح خود از اوایل آوریل که روز گذشته لمس کرد، کاهش یافت.
از منظر تکنیکال، جفت یورو/دلار (EUR/USD) تاکنون توانسته است سر تا گردن خود را بالاتر از میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه (۱۰۰-SMA) نگه دارد که البته این اندیکاتور در حال حاضر در حدود ۱.۰۸۰۰ ثابت است. شکست پایدار به زیر این سطح به عنوان یک محرک جدید برای معامله‌گران نزولی در نظر گرفته می‌شود و راه را برای تمدید عقب‌نشینی اخیر از یک اوج یک ساله هموار می‌کند. پس از آن، قیمت‌های نقطه‌ای ممکن است کاهش را به سمت حمایت ۱.۰۷۵۰ الی ۱.۰۷۵۵ تسریع بخشند و در نهایت تا رقم گرد ۱.۰۷۰۰ سقوط کنند. به علاوه، مسیر نزولی می‌تواند با مقداری حمایت متوسط در نزدیکی منطقه ۱.۰۶۳۵ الی ۱.۰۶۴۰، بیشتر به سمت علامت ۱.۰۶۰۰ امتداد یابد.
در سوی دیگر، هر تلاشی برای بهبودی به بالای سطح ۱.۰۸۰۰ ممکن است هم‌اکنون با مقاومتی در نزدیکی منطقه ۱.۰۸۷۵ الی ۱.۰۸۸۰ جلوتر از علامت ۱.۰۹۰۰ روبرو شود. گفتنی است که رقم دوم مصادف با اوج هفتگی است که بالاتر از آن، یک دوره‌ی جدید با پوشش شورت، پتانسیل بالا‌بردن جفت یورو/دلار EUR/USD را به سمت نقطه‌ی شکست حمایت افقی ۱.۰۹۶۰ دارد.
برخی از خریدهای متعاقب حاکی از آن است که ریزش اخیر مسیر خود را به طور کامل طی کرده و راه را برای حرکت فراتر از ۱.۱۰۰۰ هموار می‌کند. بدین ترتیب، سوگیری به نفع معامله‌گران صعودی تغییر می‌کند.
در آن سوی سناریو، دلار آمریکا (USD) نزدیک به بالاترین حد دو ماهه ایستاده است و به عنوان یک عامل کلیدی بر اکثر دارایی‌ها تأثیرگذار است. اظهارات جنگ‌طلبانه‌ی اخیر چندین مقام فدرال رزرو، انتظارات بازار برای کاهش نرخ بهره در اواخر سال جاری را به تعویق انداخت. این امر، همراه با آخرین خوش‌بینی‌ها مبنی بر افزایش سقف بدهی ایالات متحده، نه‌تنها از افزایش بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده حمایت می‌کند، بلکه پشتوانه‌ی این افزایش نیز هست.

آنچه مسلم است توافق جو بایدن و کوین مک کارتی مبنی بر افزایش سقف بدهی ۳۱.۴ تریلیون دلاری دولت، به تسکین نگرانی‌ها در مورد نکول بدهی بی‌سابقه‌ی آمریکا کمک می‌کند و گام مثبتی در جهت جلب اعتماد سرمایه‌گذاران نیز هست، که البته این موضوع از لحن کلی مثبت در بازارهای سهام کاملأ هویداست. این امر به نوبه‌ی خود، معامله‌گران را از شرط‌بندی‌های صعودی تهاجمی در اطراف دلار به عنوان پناهگاه امن باز می‌دارد. از این گذشته، شرط‌بندی برای افزایش بیشتر نرخ توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز می‌تواند به محدودکردن ضرر جفت یورو/دلار کمک کند.
از سوی دیگر، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، قبلاً با تأکید بر اینکه تلاش‌ها برای مهار تورم سرسختانه بالا پایان نیافته است، خاطرنشان کرد که عواملی وجود دارند که می‌توانند خطر صعودی قابل توجهی را برای چشم‌انداز تورم ایجاد کنند. این امر به نوبه‌ی خود علاوه بر اینکه احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره را در دورنمای نزدیک تقویت می‌کند، قبل از تعیین موقعیت برای هر حرکت کاهشی بیشتر در حوزه‌ی جفت یورو/دلار، تضمین‌کننده‌ی احتیاط نیز هست.
فعالان بازار اکنون به سند اقتصادی ایالات متحده چشم دوخته‌اند که شامل انتشار مطالبات معمول هفتگی اولیه بیکاری و شاخص تولید فیلی فدرال رزرو است. جدای از این، تحولات پیرامون مذاکرات محدودیت بدهی ایالات متحده و احساس ریسک گسترده‌تر باید کمک شایانی به ایجاد فرصت‌های تجاری کوتاه‌مدت در سراسر این کشور باشد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید