تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

رکوردزنی در تزریق شبانه پول بانک ها

روند تزریق نقدینگی در بازارهای بین بانکی همچنان صعودی است. بسط پول بالای صد همت در هفته منتهی به ۱۰ بهمن و رکوردزنی تزریق شبانه پول در بانک ها مؤید این موضوع است. این در حالی است که البته هنوز اثر سیاستی رشد نرخ سود سپرده ها به بازارهای بین بانکی نرسیده و نرخ سود در این بازارها مسیری ثابت را پشت سر گذاشته است.

بانک مرکزی در بازار باز، و بازار شبانه به طور همزمان و هفتگی به مدیریت نقدینگی در بانک ها پرداخته و نرخ سود بین بانکی را تنظیم می کند. بانک‌هایی که با کسری مواجه می شوند می‌توانند در این بازار از بانک مرکزی استقراض کرده و وضعیت بدهی های  خود را التیام بخشند.

این دادوستد به عقیده برخی تحلیل گران در صورتی که پول پاشی ها بدون حساب و کتاب صورت بگیرد می تواند اثر افزایشی بر تورم داشته باشد.

در همین رابطه داده های بانک مرکزی نشان می دهد سطح تزریق پول در بازار باز بالاتر از مرز ۱۰۰ هزار میلیارد تومان قرار گرفته است. این رویداد از ابتدای زمستان امسال تاکنون تداوم داشته و حاکی از خیز جدی تزریق پول در این معاملات بوده است.

در حالی که در روزهای اخیر بانک مرکزی با ابلاغ رشد نرخ سود سپرده ها در کشور سعی در بالابردن این شاخص داشته، هنوز سیاست ها در بازار باز در مسیر ثابت حرکت می کندو نرخ سود در این معاملات تغییر چندانی را رقم نزده است.

این در حالی است که تزریق پول در بازارهای بین بانکی همچنان بالاست.  در کنار پول پاشی های فراتر از ۱۰۰ همت در بازار باز مشاهده می شود تزریق نقدینگی در بازار شبانه نیز افزایشی چشمگیر داشته و به رکورد دو ماهه رسیده است.

به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، حجم معاملات در بازار باز در هفته های اخیر در سطح بالایی قرار گرفته و فراتر از مرز ۱۰۰ همت بوده است. در این بازار، بانک مرکزی اوراق از بانک ها گرفته و در ازای آن تزریق نقدینگی می کند. تاریخ سررسید و نرخ سود معاملات در این بازار در هفته های اخیر ثابت مانده اما تزریق پول روندهای متفاوتی داشته است.

تزریق بالای ۱۰۰ همت در بازار باز

در عملیات هفتگی منتهی به ۱۰ بهمن ماه امسال، بانک مرکزی حدودا ۱۰۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی در نظام بانکی تزریق کرده است.

این در حالی است که در ازای دادوستد هفته پیش، ۱۱۰ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان نقدینگی از بانک ها جمع آوری کرد. این اتفاق به نوعی خالص بده بستان میان بانک ها و بانک مرکزی در  این بازار را منفی کرده است.

این در حالی است که در این معاملات نرخ سود در بازار باز مرز ثابت ۲۱ درصد را داشته و تاریخ سررسید در آمن هفت روزه بوده است.

در کنار این بازار روند معاملات دربازار بین بانکی نیز مسیری صعودی اتخاذ کرده است.

رشد تزریق پول در بازار شبانه

در بازار شبانه یا بازار بین بانکی، بانک مرکزی می تواند تزریقی کوتاه مدت را رقم بزند. در این معاملات، بانک های دارای مازاد می توانند از بانک های دارای کسری استقراض پول کنند. تزریق بانک مرکزی در این معاملات نرخ سودی ۲۲ درصدی داشته و در سقف نرخ سود انجام می شود. در همین رابطه داده های بانک مرکزی نشان می دهد اعتبارات قاعده مند بانک مرکزی یا همان تزریق پول در این بازار از سوی بانک مرکزی برابر با ۱۹ همت بوده و رشد قابل توجهی را ثبت کرده است. داده های ثبت شده در این بازار نشان می دهد این بیشترین تزریق نقدینگی بانک مرکزی در دو ماه اخیر بوده است 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید