تاریخ: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰

رکوردزنی هفت استان در پرداخت وام؛ خراسان شمالی در صدر

اکوایران: نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در شبکه بانکی کشور در پایان فروردین سال جاری ۸۴ درصد ثبت شده است. ارزیابی این نسبت در سطح استانی نشان می‌دهددر ۷ استان، تسهیلات بانکی از سپرده ها سبقت گرفته است. در ادامه مشاهده می‌شود استان «خراسان شمالی» در صدر جدول احتمال پرداخت وام استانی قرار دارد.

به گزارش اکو ایران، در اولین ماه بهاری امسال مجموع حجم سپرده‌های بانکی در کل کشور ۷هزار و ۷۳۶هزار میلیارد تومان ثبت شده است که این نسبت به مدت مشابه سال قبل خود ۳۳درصد افزایش یافته است و این رقم پس از کسرسپرده‌های قانونی به ۶ هزار و ۶۴۷ همت رسیده است. 

در خصوص تسهیلات پرداختی در فروردین ماه نیز مشاهده می‌شود در مجموع  ۵ هزار و ۵۸۳همت تسهیلات در کل کشور پرداخت شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴.۲درصدرشد داشته است. بر مبنای محاسبات صورت گرفته نسبت تسهیلات به سپرده‌ها (پس از کسرسپرده قانونی) درکل کشور ۸۴درصد برآورد شده است. 

بانک مرکزی در هر ماه گزارشی از وضعیت مانده سپرده‌ها و تسهیلات  بانک‌ها و موسسات اعتباری به تفکیک استان‌‌ها ارائه می‌دهد. بررسی جزئیات این گزارش می‌تواند مقایسه‌ای از وضعیت احتمال پرداخت وام در استان‌های کشور ارائه دهد. 

ثبت رقم ۸۴درصدی نسبت تسهیلات به سپرده ها 

داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد در مقطع فروردین امسال، نسبت تسهیلات به سپرده ها (پس از کسرسپرده قانونی) درکل کشور به حدود۸۴درصد رسیده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش یافته است. 

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها نشان می‌دهد چه میزان از سپرده‌های جذب شده توسط بانک‌ها پس از کسر سپرده قانونی به صورت تسهیلات در اختیار مردم و مشتریان بانک‌ها قرارگرفته و به عبارت ساده‌تر بیانگر احتمال پرداخت وام در کشور و استان‌ها ارائه می‌دهد.

بررسی این موضوع از این حیث حائز اهمیت است که به باور کارشناسان اقتصادی رشد این نرخ ممکن است تورم‌زا باشد. کارشناسان حوزه پولی و بانکی معتقدند که بانک‌ها واسطه‌گر وجوه هستند، یعنی سپرده جذب می‌کنند و پس از کسر میزان مشخصی سپرده قانونی، از محل آن تسهیلات پرداخت می‌کنند. حال اگر بانک‌ها مازاد بر منابع موجود در بانک، تسهیلات پرداخت کنند دچار کسی نقدینگی می‌شوند و در ادامه مجبور استقراض از سایر بانک‌ها و بانک مرکزی شده است.

براین اساس بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به عنوان یکی از منابع پایه پولی افزایش پیدا می‌کند و به تبع آن حجم نقدینگی نیز افزایش یابد که یکی از عوامل موثر برای رشد تورم است.

در ۷ استان کشور، تسهیلات گوی سبقت را از سپرده‌ها ربود

ارزیابی وضعیت نسبت تسهیلات به سپرده‌ها درمیان۳۱استان و همچنین مناطق آزاد کشور حاکی‌از آن است شبکه بانکی و موسسات اعتباری ۵استان کشور، مازاد بر منابع پولی خود وام یا تسهیلات به متقاضیان پرداخت کرده‌اند. 

به عبارتی نسبت تسهیلات به سپرده‌ها(پس از کسر سپرده قانونی) در استان‌های « خراسان شمالی»، «ایلام»، «کهگیلویه وبویراحمد»، «چهارمحال‌و‌بختیاری»، «خراسان جنوبی»، «زنجان» و «لرستان» بالای ۱۰۰ درصد برآورد شده است که احتمال بیشتر پرداخت وام در این استان‌ها نسبت به سایر استان‌ها نشان می‌دهد.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در استان«خراسان شمالی» ۱۳۱درصد ثبت شده است که در رتبه نخست احتمال پرداخت وام در کشور را به خود اختصاص داده است.

در مقابل نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در استان «البرز» و« مناطق آزاد تجاری» به ترتیب با رقم۵۱ و ۵۲ درصد کمترین احتمال دریافت وام و تسهیلات در این مقایسه استانی نشان می‌دهد. 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید