تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

رکورد زنی چک های برگشتی آذر ماه/ سهم برگشتی ها در کف دو ساله

سهم برگشتی چک ها در آخرین ماه پاییزی در کل کشور به حداقل خود در دو سال اخیر رسید. پایین آمدن نرخ چک های برگشتی در این مقطع مترادف با با افزایش وصول چک ها در کشور بوده که با سهم ۹۳.۱ درصدی در آذرماه بالاترین سطح دو سال را ثبت کرده است.

به گزارش اکوایران، نرخ برگشت چک در کشور همچنان در مسیر کاهشی قرار دارد. آمارهای بانک مرکزی در خصوص این شاخص در آذرماه امسال نشان می دهد سهم برگشتی ها از کل چک های مبادله ای در ایران در کمترین سطح دوساله قرار گرفته و هر ماه این رکورد را کاهش بیشتری داده است.

بیشترین تعداد وصول چک در کشور

کلا در کشور ۷ میلیون و ۲۱۷ هزار و ۲۰۰ فقره چک مبادله شده که از میزان، ۶ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۳۰۰ تای آن وصول شده است. به عبارت دیگر در آذر ماه امسال حدودا ۹۳.۱ درصد کل چک های مبادله ای وصول شده است.

بنابراین در مقابل ۶.۹ درصد از این چک ها برگشت خورده که تقریبا ۴۹۸ هزار و ۹۰۰ فقره بوده است. بررسی روند چک های برگشتی و وصولی از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نشان می دهد در آذر ماه کمترین سهم تعدادی برگشت چک در مقایسه با دوسال گذشته رقم خورده و چند ماهی است که سیری نزولی پیدا کرده است.

در مقابل هم با پایین آمدن نرخ برگشتی ها سهم وصول چک در تعداد مبادلات به بالاترین سطح در این بازه زمانی رسیده است.

این روند تنها در شاخه تعداد چک ها ثبت نشده و در آمار مبلغ نیز مسیری مشابه رقم خورده است.

کف سهم مبلغ چک های برگشتی در آذر ماه ۱۴۰۱

طبق آمارها و داده های بانک مرکزی در آذر ماه امسال، ارزش کل چک های مبادله ای در کشور برابر با ۳۹۷ هزار و ۸۲۸ میلیارد تومان بوده که ۳۶۴ هزار و ۶۱ میلیارد تومان آن وصول شده و در مقابل، ۳۳ هزار و ۷۶۶ میلیارد تومان نیز برگشت خورده است.

به عبارت دیگر سهم وصولی ها در این ماه برابر با ۹۱.۵ درصد و سهم برگشتی ها برابر با ۸.۵ درصد به ثبت رسیده است.

همانند تعداد چک های مبادله ای مشاهده می شود سهم چک های برگشتی در کشور در حداقل دوساله قرار گرفته و در مقابل هم این سهم در وصولی ها به رکورد دو ساله رسیده است.

بنابراین داده های بانک مرکزی نشان میدهد سهم برگشتی ها از کل چک های مبادله ای به کمترین سطح خود در بازه دو ساله رسیده که این رویداد هم از حیث مبلغ بوده هم از حیث تعداد. برخی معتقدند راه اندازی سامانه صیاد و تدابیر بانک مرکزی در خصوص بالا بردن امنیت چک ها یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق بوده است.

 

 

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید