تاریخ: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴

ریزش ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس امروز شنبه

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی و رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افت ۱۱۸۷۵ واحد به رقم یک …

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی و رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افت ۱۱۸۷۵ واحد به رقم یک میلیون و ۶۰۰ هزار و ۸۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش ۸ هزار و ۲۹۰ واحد به رقم ۵۰۴ هزار و ۲۰۰ واحد رسید. ارزش روز بازار که متشکل از ارزش شرکت‌های حاضر در بورس است به بیش از ۵ میلیون و ۸۸۸ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۱۱.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۶۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۲۹۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز قبل ۰.۷۴ درصد افت کردند.این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۶ درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۰.۶۷ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۰.۷۵ درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۷۲ درصد کاهش یافت.

امروز نماد شرکت‌های بانک ملت، بانک پاسارگاد، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، کشتیرانی، گل‌گهر، فولاد خوزستان و بانک تجارت به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع تعریفی نداشته و شاخص کل در پایان معاملات با ۱۵۲ واحد کاهش به رقم ۲۰ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۳۷ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس هم ۴۰۴ هزار میلیارد تومان  شد.

معامله‌گران امروز بیش از ۷.۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۶۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۳ هزار و ۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۱۹.۳ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب و مدیریت انرژی امیدتابان حور، به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد، صنعتی مینو، نیروی برق دماوند و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

بازار سرمایه از بازارهای شفاف به شمار می‌رود و اگر دولت از این بازار حمایت کند، شرکت‌ها و افرادی که وارد این بازار می‌شوند فعالیت شفاف اقتصادی خواهند داشت و دولت به راحتی می‌تواند مالیات واقعی از فعالان این بازار دریافت کند.

بازار سرمایه به عنوان یکی از سه رکن بازارهای اقتصاد باید حداقل سهم ۳۰ تا ۴۰ درصدی از تأمین مالی اقتصاد داشته باشد در حالی که عمده تأمین مالی اقتصاد کشور بانک‌پایه است و سهم بازار سرمایه از تأمین مالی در حد ۱۰ تا ۱۲ درصد است.

عرضه‌های اولیه در بورس و فرابورس کم کم آغاز شده است و یکی از روش‌های تأمین مالی شرکت‌ها عرضه اولیه است و همچنین از طریق صرف سهام و گذشتن از حق‌تقدم سهام است که می‌تواند به تأمین مالی شرکت‌ها کمک کند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید