تاریخ: ۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

ریشه یابی رکورد ۱۰ ماهه در پایه پولی

در اولین ماه پاییز امسال، رشد پایه پولی به بالاترین سطح خود در ۱۰ ماه اخیر رسیده است. بررسی ها نشان می دهد در این مدت بیشترین سهم را در بالا بردن رشد پایه پولی، خالص دارایی خارجی بانک مرکزی داشته است. این در حالی است که البته بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز به درجه بالایی رسیده است.

به گزارش اکوایران، روند پایه پولی در کشور مسیری صعودی را طی چند ماه اخیر داشته است. بنابراین خوب است سهم شاخص های مختلف در روند این متغیر نیز مورد ارزیابی قرار بگیرد.  بررسی ها نشان می دهد بدهی بانک ها دراین مدت به بانک مرکزی به سطح بی سابقه ای رسیده است.

رشد بالای پایه پولی در مهر ۱۴۰۱ 

در مهر ماه، شاخص پایه پولی درکشور با رشدی ۳۴.۵ درصدی نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته مواجه شده و در رأس این شاخص در سال جاری و  قرار گرفته است. با این حال رشد نقطه ای پایه پولی در سال جاری هنوز از سال قبل کمتر بوده است.

در بررسی متغیرهای اقتصادی در این مقطع مشاهده می شود بیشترین سطح در رشد پایه پولی را کماکان خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی داشته است.

ترکیب سهم اجزای مختلف در بالابردن پایه پولی

در بررسی های مهر ماه مشاهده می شود بیشترین سهم در رشد نقطه ای پایه پولی در این مقطع به خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی تعلق داشته که برابر با ۱۵.۸ درصد بوده است.

هم ارز با این شاخص، سهم خالص سایراقلام بانک مرکزی در رشد نقطه ای پایه پولی برابر با ۱۵.۸ درصد بوده که بخش مهمی از آن می تواند از ناحیه مانده عملیات بازار باز باشد.

با این وجود با اینکه سهم بدهی بانک ها به بانک مرکزی در مرتبه سوم قرار گرفته اما سطح این شاخص روندی به مراتب صعودی را به ثبت رسانده است.

رکوردزنی در رشد بدهی بانک ها به بانک مرکزی

به طور کلی در مهر ۱۴۰۱، کل بدهی بانک ها به بانک مرکزی برابر با ۱۹۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که از حیث مقدار رقمی آن بی سابقه به شمار می آید.

رشد نقطه ای در این شاخص اما برابر با ۲۶.۳ درصد بوده و سهم آن در رشد پایه پولی درمقایسه با مهر ۱۴۰۰، برابر با ۷.۸ درصد به ثبت رسیده است.

با این تفسیر مشاهده می شود سطح بدهی بانک ها به بانک مرکزی همچنان رقم بالایی دارد اما سهم خالص دارایی خارجی بانک مرکزی و سایر اقلام مرتبه بالاتری را در این مدت به ثبت رسانده است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید