تاریخ: ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۳
2

سبقت رشد تسهیلات از سپرده ها در سال ۱۴۰۱

اکوایران: مانده سپرده‌ها و تسهیلات در پایان اسفند سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، روند صعودی را تجربه کرده‌اند. جزئیات این آمار حاکی از سبقت رشد تسهیلات دهی بانک ها از سپرده های بانکی در این مدت بوده است. در ادامه این آمار نشان می‌دهد نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی، نسبت به پایان اسفند سال قبل، ۲.۱ واحد درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش اکو ایران، مانده کل سپرده‌های بانک‌ها و مانده کل تسهیلات نسبت به مدت مشابه سال قبل خود به ترتیب رشد  ۳۱.۵و ۳۵.۲ درصدی داشته است.  

بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود به بررسی و وضعیت کل مانده سپرده ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک ها و مؤسسات اعتباری در پایان اسفند ماه سال ۱۴۰۱پرداخته است. این ارزیابی نشان می‌دهد در این مدت نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی سهم ۸۵.۱ درصدی داشته است.

 مانده سپرده‌ها  از مرز ۷هزار همت عبور کرد

در آخرین ماه سال گذشته مانده کل سپرده‌های بانک‌ها که در ادبیات اقتصادی به پول تحریری یا بانکی شناخته می‌شود، بالغ بر ۷ هزار و ۲۷۴ هزار میلیارد تومان ثبت شده و در این مدت افزایشی ۳۱.۵ درصدی داشته‌ است. این در حالی است که مبلغ سپرده‌ها در پایان بهمن سال گذشته حدود ۶ هزار و  ۸۷۸ همت بوده است. در مقابل مانده کل تسهیلات در اسفند سال گذشته بیش از ۵ هزار و ۵۸۳ همت برآورد شده  و نسبت به پایان اسفند سال قبل رشد ۳۵.۲ درصدی داشته است. 

جزییات این آمار نشان می‌دهد در آخرین ماه سال گذشته رشد تسهیلات‌دهی بانک ها از سپرده های بانکی سبقت گرفته است. به باور کارشناسان رشد فزاینده تسهیلات دهی بانک ها نسبت سپرده های بانکی منجر به تورم‌زایی می‌شود. زیرا برآیند این موضوع در بلند مدت منجر به نیازمند شدن بانک‌ها به منابع پولی شده و بانک‌ها مجبور به استقراض از بانک مرکزی می شوند. در ادامه این استقراض با چاپ پول بدون پشتوانه پاسخ داده می‌شود و تورم را در پی دارد.

رشد ۲.۱ واحد درصدی نسبت تسهیلات به سپرده‌ها 

مطابق آمار بانک مرکزی، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی، با رشد ۸۵.۱ درصدی ، نسبت به پایان اسفند سال قبل ۲.۱ واحد درصد افزایش پیدا کرده است. در پایان اسفند سال گذشته حجم سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی به بیش از ۶ هزار و ۵۶۰ همت رسیده بود در حالیکه این رقم درپایان اسفندسال ۱۴۰۰ بالغ بر ۴ هزار و ۹۷۵ همت بوده است. اتفاقی که خوانش دیگری از رشد بیشتر تسهیلات در پایان سال در مقایسه با سپرده ها بوده است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید