تاریخ: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵

سبقت سپرده از وام بانکی در ۴ استان کشور

بررسی های آماری از وضعیت تسهیلات بانکی در کشور نشان می دهد نسبت تسهیلات به سپرده ها در ۴ استان کشور بالاتر از مرز ۱۰۰ درصد بوده است. به عبارتی دراین استان ها سهم سپرده ها بیش ازتسهیلات بوده این در حالی است که در مجموع این نسبت معادل با ۸۲.۷ درصد به ثبت رسیده است.

به گزارش اکوایران، تسهیلات بانک ها در آذرماه امسال به ۲ هزار و ۸۹۳ همت رسیده است. در بررسی سودده بودن و زیان‌ده بودن بانک ها در کشور می توان نسبت تسهیلات به سپرده ها پس از اخذ سپرده قانونی را مورد بررسی قرار داد. این رقم در آذر ماه امسال به ۸۲.۶ درصد رسیده است.

به طور کلی تسهیلات بانکی درکشور به وام های بانکی به صورت عمده اطلاق شده و در مقابل نیز این گزارش وضعیت کل مانده سپرده ها در هر مقطع را مورد ارزیابی قرار می دهد.

شاخص های فوق  را بانک مرکزی به صورت ماهانه منتشر کرده که آخرین موعد اعلام آن تا آذر ماه امسال بوده است.

بررسی ها در این خصوص نشان می دهند در ۴ استان کشور تسهیلات دهی بانکی در کشور همچنان بیشتر از حجم سپرده ها بوده است.

حجم ۶۷۰ همتی سپرده های قانونی در آذر ۱۴۰۱

طبق اطلاعات بانک مرکزی در آذر ماه امسال نسبت تسهیلات به سپرده ها در کل کشور برابر با ۸۲.۷ درصد بوده و ۱ واحد درصد بیشتر از سال قبل شده است.

در این مقطع کل سپرده ها برابر با ۶ هزار و ۶۴۸ هزار میلیارد تومان بوده و این شاخص با کسر سپرده قانونی در این مقطع برابر با ۵ هزار و ۹۷۰ هزار میلیارد تومان درج شده است. در نتیجه می توان گفت حجم سپرده های قانونی در این مقطع برابر با ۶۷۰ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است.

بررسی داده های استانی در آذر ۱۴۰۱ نشان دهنده آن است که در ۱۴ استان کشور نسبت تسهیلات به سپرده ها بالاتر از سطح کل کشوری بوده است. از این میان ۴ استان در بالاترین سطح قرار داشته اند.

سطح بالای نسبت تسهیلات به سپرده در ۴  استان کشور

طبق اطلاعات بانک مرکزی در آخرین ماه پاییزی سال جاری در ۴ استان کشور نسبت تسهیلات به سپرده های قانونی فراتر از مرز ۱۰۰ درصد بوده است.

در این آمارها مشاهده می شود این نسبت در استان خراسان شمالی برابر با ۱۲۴ درصد بوده و بالاترین سهم در مقایسه باسایر استان ها قلمداد می شود.

در ادامه استان های ایلام، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد رده های بعدی را دارا بوده است.

درمقابل اما استان های البرز، بوشهر و فارس در کمترین درجات نسبت تسهیلات به سپرده ها در کشور قرار داشته و کانال ۵۰ درصد را به ثبت رسانده اند. این معنا که سپرده گذاری در بانک های این استانها به مراتب بیشتر از تسهیلات دهی نهاد های مالی در این استان ها بوده است.

 

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید