تاریخ: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۴

سقف کوتاه بانک مرکزی برای بانک ها

نرخ بهره بین بانکی در هفته اول اردیبهشت به رکورد ۲۳.۶۲ درصد رسیده و رکورد هفت ساله خود را ادامه داد. این رکورد شکنی های پیاپی نرخ سود بین بانکی بیانگر یک مسئله مهم است: تداوم کسری در بانک ها.

به گزارش اکوایران،  بانک مرکزی آمار و ارقام هفتگی نرخ بهره بین بانکی مربوط به هفته منتهی به ۶ اردیبهشت  سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد.

طبق گزارش جدید بانک مرکزی، نرخ بهره بین بانکی به روند صعودی خود ادامه داده و به سقف کریدور نزدیک تر شد. میانگین وزنی نرخ بهره بین بانکی با افزایشی ۰.۱۳ واحد درصدی از ۲۳.۴۹ درصد در هفته آخر فروردین  به رکورد تازه ۲۳.۶۲ درصد در هفته منتهی به ۶ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ رسید.  بررسی ها نشان می دهد رکورد هفت ساله این نرخ هم چنان ادامه دار بوده است.

این روند صعودی از نیمه زمستان سال گذشته آغاز شده و از هفته اول اسفند وارد کانال ۲۳ درصد شد. به جز افتی جزئی در هفته منتهی به ۲۳ فروردین ۱۴۰۲، همچنان روند افزایشی خود را ادامه می دهد. بانک مرکزی نیز در واکنش به افزایش نرخ سود بین‌بانکی، کریدور این نرخ را که پیش از این از ۱۴ تا ۲۲ درصد بود به ۱۷ تا ۲۴ درصد افزایش داد.

وضعیت بازار شبانه در ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۲

منظور از بازار بین‌بانکی یا بازارشبانه، بازاری است که در آن بانک‌هایی که در مراودات روزمره خود دچار کسری منابع می شوند،  از بانک‌های دارای منابع مازاد یا بانک مرکزی، براساس یک نرخ مشخص استقراض می‌کنند. 

طبق این تعریف، رشد نرخ بهره بین بانکی چون هزینه استقراض را برای بانک ها افزایش میدهد و به میتواند عامل بازدارنده استقراض بانکها باشد به عنوان یکی از ابزارهای سیاستی برای مدیریت نرخ تورم به شمار می آید. اما داده ها حاکی از آن است که علیرغم افزایش هزینه استقراض بانک ها ، تقاضا در بازار شبانه همچنان بالاست.

داده های بانک مرکزی نشان می دهد که  در هفته منتهی به ۴ اردیبهشت ماه تزریق پول در بازار شبانه برابر با ۶۰ همت بوده که نسبت با رقم ۹۰ هزار میلیارد تومانی هفته پایانی فرودین کاهش چشمگیری را تجربه کرده است. از آنجایی که  نرخ بهره بین بانکی متناسب باعرضه و تقاضا تعیین می شود، این بالا بودن نرخ بهره بین‌بانکی و نزدیک شدن به سقف کریدور ۲۴ درصدی، نشان‌دهنده افزایش تقاضا در بازار بین بانکی و به دنبال تداوم کسری منابع بانکهاست . به عبارت دیگر نزدیکی نرخ بهره به سقف جدید می تواند علامتی از آن باشد که هنوز سقف جدید برای بانک ها کوتاه است

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید