تاریخ: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
1

سم‌بنمکن‌فراید در باهاما دستگیر شد

سم‌ بنکمن فراید، مدیرعامل سابق صرافی ورشکسته‌ی اف‌تی‌ایکس، سرانجام روز گذشته در باهاما دستگیر شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، به گفته‌ی یک وکیل آمریکایی، سم بنکمن فراید، مدیرعامل سابق صرافی ورشکسته‌ی اف‌تی‌ایکس، عصر دوشنبه (۲۱ آذر) به درخواست دولت ایالات متحده و توسط مقامات باهاما دستگیر شد.
به گفته‌ی این وکیل آمریکایی به نام دامیان ویلیامز، سم بنکمن فراید بر اساس کیفرخواست مهر و موم شده‌ای که توسط دادگاه ناحیه‌ی جنوبی نیویورک صادر شده بود، دستگیر شد. بر اساس گفته‌های ویلیامز، این کیفرخواست احتمالا صبح امروز، سه‌شنبه ۲۲ آذر، افشا خواهد شد.
هم‌چنین، به گفته‌ی دفتر دادستانی کل باهاما، سم بنکمن فراید احتمالا به ایالات متحده منتقل خواهد شد.
مدیرعامل سابق اف‌تی‌ایکس در حالی در روز گذشته دستگیر شد که قرار بود امروز در جلسه‌‌ای در خصوص رسیدگی به وضعیت این صرافی ورشکسته، از راه دور به عنوان شاهد در آن شرکت کند. پیش‌تر سم بنکمن فراید، از شهادت دادن در جلسه‌ی کمیته بانکی سنا که در چهارشنبه‌ی گذشته در مورد سقوط اف‌تی‌ایکس برگزار شده بود، خودداری کرد.
اف‌تی‌ایکس به عنوان دومین صرافی بزرگ کریپتو در جهان شناخته می‌شد؛ ولی پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر سوء‌استفاده‌ی این صرافی از وجوه مشتریان در ماه نوامبر و ایجاد بحران نقدینگی ناشی از برداشت مبالغ زیادی از وجوه موجود در این صرافی، اعلام ورشکستگی کرد.
صرافی اف‌تی‌ایکس ظاهرا از طریق شرکت بازرگانی آلامدا ریسرچ – که توسط سم بنکمن فراید تاسیس شده بود – با وجوه مشتریان معامله می‌کرد.
سم بنکمن فراید  پس از اعلام ورشکستگی اف‌تی‌ایکس، تلاش کرده بود اتهامات مربوط به کلاهبرداری را کم‌اهمیت جلوه دهد، و در عوض اتهام سوء‌استفاده از وجوه مشتریان را صرفا به ضعف در کنترل سرمایه و برخی اشتباهات حسابداری نسبت دهد. وی  هم‌زمان با اعلام ورشکستگی رسمی اف‌تی‌ایکس از سمت مدیرعاملی آن نیز استعفا داده بود.
ورشستگی صرافی اف‌تی‌ایکس ضربه‌ی مهلکی بر پیکر خسته و مجروح کریپتو وارد کرد. بازار کریپتو طی سال گذشته بیش از دو سوم از ارزش خود را از دست داده است. افزایش تورم، تنش‌های جهانی، و در نهایت، کاهش شدید اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار – مستقیما به دلیل فروپاشی فاجعه‌بار صرافی اف‌تی‌ایکس – وضعیت بازار کریپتو را بسیار نابسامان کرده‌اند.
بیت کوین (BTC)، پادشاه ارزهای دیجیتال، از زمان رسیدن به بالاترین سقف تاریخی خود در نوامبر ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۷۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۹:۱۵ صبح سه‌شنبه ۲۲ آذر – بیت کوین با ۱.۳۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۷,۱۶۸ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار بیت کوین نیز هم‌اکنون به ۳۳۰,۱۷۷,۲۲۶,۷۱۳ دلار رسیده است.
 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید