تاریخ: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۴

سناریوی طلا در این هفته؛ کاهش یا …؟

در حالی که معامله‌گران پیش از انتشار آمارهای تورمی با احتیاط در بازار گام برمی‌دارند، قیمت طلا امروز با کاهش به پائین‌تر از سطوح کلیدی روبه‌رو شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت طلا در روز دوشنبه کمی پایین‌تر از سطوح اصلی سقوط کرد. شاید بتوان دلیل این کاهش را احتیاطی دانست که پیش از انتشار آمارهای تورم کلیدی ایالات متحده و نشست فدرال رزرو در هفته‌ی جاری، برانگیخته شده است. اما از سوی دیگر، عدم اطمینان در مورد افزایش موارد کووید ۱۹ در چین بر قیمت مس تأثیر گذاشته است.
قیمت شمش تا حدودی نسبت به داده‌های هفته‌ی گذشته که حاکی از کاهش بیشتر تورم قیمت تولیدکننده ایالات متحده در ماه نوامبر بود، البته با سرعت کمتر از حد انتظار، واکنش مثبتی نشان داد. این آمار می‌تواند از روند مشابهی در شاخص قیمت مصرف‌کننده خبر دهد که قرار است روز سه شنبه انجام شود.
هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۷۹۳.۷۲ دلار رسید، در حالی که قیمت معاملات آتی طلا تا ساعت ۱۹:۳۰ به وقت محلی (۰۰:۳۰ به وقت گرینویچ) با ۰.۳ درصد کاهش به ۱۸۰۴.۹۵ دلار در هر اونس رسید. فلز زرد هفته‌ی گذشته تا حد زیادی ثابت به پایان رسید، زیرا معامله‌گران پیش از انتشار داده‌های اصلی در این هفته محتاطانه انتظار می‌کشیدند.
سایر فلزات گرانبها نیز در روز دوشنبه عقب‌نشینی کردند و معاملات آتی پلاتین ۱.۷ درصد کاهش یافت، همچنین معاملات آتی نقره با ۰.۹ درصد کاهش مواجه شد.

اما در آن سوی بازار، دلار در روز دوشنبه با پیش‌بینی شاخص‌های اقتصادی آمریکا اندکی تقویت شد و همچنین از داده‌های تورم PPI بالاتر از حد انتظار حمایت کرد.
افزایش تورم ایالات متحده باعث افزایش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سال جاری شد که با افزایش هزینه‌ی فرصت نگهداری دارایی‌های بدون بازده، بر بازارهای فلزات تاثیر زیادی گذاشت.
بانک مرکزی همچنین قرار است جلسه دو روزه خود را در روز چهارشنبه به پایان برساند که در آن انتظار می‌رود نرخ‌ها را ۵۰ واحد پایه افزایش دهد. البته این نکته باید همواره مدنظر باشد که مقیاس افزایش نرخ بهره در آینده تا حد زیادی تحت تاثیر مسیر تورم ایالات متحده خواهد بود.

بازارها نسبت به هر گونه سیگنالی که نشان دهد تورم ایالات متحده در ماه نوامبر پایدارتر از حد انتظار باقی مانده است، محتاط هستند؛ این امر به نوبه‌ی خود می‌تواند هدایتگر افزایش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو باشد. بانک مرکزی هشدار داده است که در صورتی که اثبات شود تورم همچنان سرسختانه ادامه دارد، نرخ بهره ایالات متحده ممکن است به بالاتر از حد انتظار برسد.
در میان فلزات صنعتی، قیمت مس روز دوشنبه پس از دو هفته افزایش متوالی، در بحبوحه‌ی عدم اطمینان فزاینده نسبت به کووید در چین کاهش یافت. و بدین ترتیب، معاملات آتی مس با ۰.۴ درصد کاهش به ۳.۸۴۱۲ دلار در هر پوند رسید.
چین هفته‌ی گذشته چندین محدودیت ضد کووید در سراسر کشور را کاهش داد، حرکتی که انتظار می‌رود در نهایت جرقه‌ای برای بهبودی در دومین اقتصاد بزرگ جهان باشد.
اما تحلیلگران هشدار دادند که کاهش محدودیت‌های کووید احتمالاً باعث جهش کوتاه‌مدت عفونت‌ها می‌شود که این موضوع در آینده‌ی نزدیک می‌تواند عقب‌نشینی بیشتر محدودیت‌ها را به تاخیر بیندازد.
بدیهی است که عدم اطمینان در مورد زمان اتمام سختگیری‌ها و تأثیر آن بر بازارهای چین، شک و تردیدهایی را در مورد جدول زمانی بهبود اقتصادی در بزرگترین واردکننده مس جهان ایجاد کرده است.
و در نهایت، تضعیف داده‌های اقتصادی از چندین اقتصاد بزرگ نیز چشم‌انداز مس را که معمولاً از یک محیط با رشد بالا سود می‌برد، کاهش داده است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید