تاریخ: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۲
4

سهم ۶۰ درصدی تهران از تسهیلات بانکی کشور

دسته بندی عملیات بانکی در مهر ماه نشان می دهد سهم تسهیلات دهی در استان تهران در این مقطع در حدود ۶۰ درصد کل کشور بوده است. در مقابل نیز استان کهگلویه و بویر احمد با ۰.۴ درصد کمترین میزان را تسهیلات دهی را ثبت کرده است. تسهیلات بانکی مهر ماه اعلام شد. دو شاخص مهمی که بانک مرکزی به صورت ماهانه تصویر می کند و نشان می دهد به نوعی درآمدزایی یا در سوی دیگر آن هزینه دهی بانک ها در هر ماه چه تغییری کرده است؟

آمارهای بانک مرکزی دراین شاخه اکنون تا مهر ماه ۱۴۰۱ منتشر شده است. براساس این داده ها، کل تسهیلات دهی بانک ها در کشور تا پایان اولین ماه پاییز برابر با ۴ هزار و ۷۱۴ هزار میلیارد تومان بوده و در مقابل ۶ هزار و ۴۲۶ هزار میلیارد تومان نیز ارزش کل سپرده های دریافتی بانک ها در این ماه بوده است. این رقم به تفکیک استان های کشور نشان می دهد نزدیک به ۶۰ درصد تسهیلات کشور در استان تهران بوده است.

سهم بالای تهران در تسهیلات دهی و سپرده های بانکی 

از مجموع تسهیلات اعطایی بانک ها تا پایان مهر ماه امسال، تقریبا ۲ هزار و ۸۰۵ هزار میلیارد تومان سهم استان تهران بوده که برابر با ۶۰ درصد از کل محاسبه می شود.

سهم بالای عملیات بانک ها در استان تهران اما تنها منوط به تسهیلات دهی نبوده است. در بخش سپرده ها نیز وضعیت متغیر های بانکی به همین شکل بوده است.

به گزارش اکوایران، طبق داده های بانک مرکزی در اولین ماه پاییز امسال، حجم سپرده های استان تهران برابر با ۳ هزار و ۴۱۳ هزار میلیارد تومان بوده که تقریبا ۵۳ درصد از کل سپرده های کشور در این مقطع زمانی بوده است.

از این میزان تقریبا ۳۱۰ هزار میلیارد تومانش ، سپرده های قانونی بوده که ۴۷ درصد کل سپرده های قانونی کل کشور محسوب می شود.

طبق اطلاع بانک مرکزی یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات وسپرده ها در استان تهران استقرار دفاتر بسیاری از شرکتها ومؤسسات تولیدی سایر استانها در استان تهران بوده وعمده فعالیتهای بانکی آنها ازطریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان مذکور انجام می شود.

کهگیلویه و بویر احمد؛ کمترین سطح عملیات بانکی در پایان مهر

در مابقی استان های کشور مشاهده می شود حجم تسهیلات دهی استان اصفهان برابر با ۲۰۴ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سایر استان های کشور رده دوم را پس از تهران داشته است. در مقابل استان کهگیلویه و بویر احمد کمترین سطح تسهیلات دهی را داشته که برابر با ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

این اتفاق در بخش سپرده ها هم مسیری مشابه داشته است. به بیان دیگر حجم سپرده های بانکی در استان اصفهان، ۳۳۳ هزار میلیارد تومان بوده که دومین رکورد پس از تهران محسوب می شود. آخرین رتبه دریافت سپرده های بانکی نیز به استان کهگیلویه و بویراحمد تعلق داشته که برابر با ۱۷ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان بوده است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید