تاریخ: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

سکوت سه ماهه بورسی ها در بازار اولیه

بورسی ها برای سومین ماه متوالی در بازار اولیه سکوت خود را ادامه داده و هیچ اوراقی را از دولت خریداری نکرده اند. در این هفته تنها ۳۸۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شده که عمده آن از سوی بازار پول بوده است.

بازار اولیه اوراق بدهی دولتی از مهم ترین مسیرهای درآمدزایی دولت به شمار می آید. آنچه که دولت در این بازار به دست  می آورد به نوعی تورم زایی کمتری را در مقایسه با سایر درآمدها داشته و ازاین حیث با اهمیت تر تلقی می شود.

این در حالی است که در هفته های اخیر درآمدزایی دولت  از این مسیر با کاهش چشمگیری مواجه شده است. در این معاملات دولت می تواند اوراق بدهی را به مشتریان خود عرضه کرده و این مشتریان نیز متناسب به دارایی های خود و وضعیت اوراق عرضه شده در بازار خرید کند.

این در حالی است که بررسی آمار و ارقام فروش اوراق بدهی دولتی در مرحله سی و هفتم این بازار نشان می دهد برای هفته های متوالی بورسی ها هیچ خریدی را از دولت نداشته اند.

در مقابل هر خریدی که در بازار اولیه در هفته های اخیر انجام شده با مشارکت صد درصدی بانک ها همراه بوده است.

اکنون هم در هفته منتهی به ۱۱ بهمن ماه تنها بانک ها خریدار اوراق بدهی بوده و از سطح صفر در هفته پیش جداشدند.

به گزارش اکوایران به نقل از اقتصاد نیوز، بازار اولیه اوراق بدهی دولتی به مرحله سی و هفتم خود رسید. این معاملات در هفته منتهی به ۱۱ بهمن ماه انجام شده و طی آن بانک ها تنها مشتری اوراق بدهی دولتی بوده اند.

بانک مرکزی به عنوان کارگزار در بازار اولیه به نظارت بر این معاملات اهتمام دارد و هر هفته گزارش اوراق فروخته شده را منتشر می کند. در گزارش هفته اخیر مشاهده می شود سطح حراج اوراق از وضعیت صفر خود خارج شده است.

خرید ۳۸۰ میلیاردی اوراق بدهی دولتی

در هفته منتهی به ۱۱ بهمن ماه امسال، دولت از میان ۵ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان اوراق عرضه شده در بازار اولیه توانسته است ۳۸۰ میلیارد تومان اوراق بدهی را به مشتریان خود بفروشد.

در این معاملات که عمده مشتریان ، بانک ها و بورسی ها هستند همچمنان سطح مشارکت بورسی ها صفر بوده و بانک ها تمام اوراق را از دولت خریده اند.

این یازدهمین مرحله مشارکت صفر بورسیها در خرید اوراق بدهی دولتی محسوب می شود.

درآمدزایی دولت در این بازار یکی از مهم ترین مسیرهای تامین کسری بودجه محسوب می شود که البته همچنان در رکود به سر می برد.

آنچه بیش از همه مشتریان این دسته از معاملات را به مشارکت در این بازار ترغیب می کند، نرخ سود اوراق عرضه شده و تاریخ سررسید اوراق بدهی است.

کاهش معاملات اوراق بدهی دولتی در حالی رخ داده که نرخ سود در هفته های اخیر این بازار همچنان سطح بالایی داشته است.

رکوردزنی نرخ سود ارواق بدهی دولتی

هفته هاست که در بازار اولیه اوراق بدهی به طور کلی دو دسته اوراق بدهی عرضه می شود اوراق اراد ۱۲۰ و اراد ۱۲۲ که عمدتا نرخ های سود بالایی را نسبت به هفته های قبل خود داشته اند.

در همین رابطه در هفته اخیر اوراق اراد ۱۲۰ با نرخ سود ۲۳.۹۵ درصد در بازار اولیه عرضه شده و تاریخ سررسید ۳ ساله داشته است

این درحالی است که در مقابل اراد  ۱۲۲ با نرخ سود ۲۳.۸ درصدی و تاریخ سررسید ۲ ساله در بازار عرضه شده است.

آمارها نشان می دهند در این بازار آنچه بیش از که مورد توجه بانک ها قرار گرفته اراد ۱۲۰ با نرخ سود ۲۳.۸ درصدی بوده است. چرا که این دسته از اوراق دارای تاریخ سررسید کوتاه مدت تری بوده و بیشتر با ماهیت بانک ها هماهنگی دارد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید