تاریخ: ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴

شاخص بورس نزدیک به ۱۹ هزار واحد رشد کرد

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملاً‌ رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۱۸ هزار و ۹۴۰ واحد به …

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملاً‌ رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۱۸ هزار و ۹۴۰ واحد به رقم یک میلیون و ۵۹۸ هزار و ۶۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۸ هزار و ۹۲۴ واحد به رقم ۴۸۲ هزار و ۱۲۴ واحد رسید. ارزش بازار بورس که ناشی از ارزش روز شرکت‌های بورسی است به بیش از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۲۱.۷ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۴۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۳۹۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ‌ـ ارزشی نسبت به روز قبل ۱.۲ درصد رشد کردند این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۸ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۱.۲ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۱.۴ درصد افزایش یافت ولی شاخص بازار دوم بورس ۰.۹ درصد رشد کرد.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، ایران‌خودرو، گل‌گهر، ملی‌مس، شستا، بانک ملت و بانک پاسارگاد به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند و نماد شستا یکی از شرکت‌های مهم بورسی که بعد از افزایش ۱۴ برابری سرمایه سهام آن رقیق شده بود و زیر ارزش اسمی ۱۰۰ تومانی رسیده بود امروز بالاخره توانست از ارزش اسمی خود فراتر رود و هر سهم آن به ۱۰۰ تومان و ۴ ریال رسید.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۵۱ واحد افزایش به رقم ۲۰ هزار و ۲۶۷ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلوین و ۱۰۱ هزار میلیارد تومان رسید.ارزش بازار پایه فرابورس ۳۸۷ هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز بیش از ۵.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۲۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار  و ۹۸۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.  با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای آریا‌ساسول، بانک دی، نیروی برق دماوند، بهمن دیزل و فولاد غدیر ایرانیان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد و سنگ‌آهن گهرزمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به گزارش فارس، بازار سرمایه علاوه بر اینکه به شفاف شدن وضعیت شرکت‌ها و معامله‌گران کمک می‌کند و در نتیجه به دولت در گرفتن مالیات واقعی کمک می‌کند در عین حال وظیفه تأمین مالی برای اقتصاد کشور را بر عهده دارد گرچه هنوز سهم بازار سرمایه از تأمین مالی اقتصاد در حد ۱۰ تا ۱۲ درصد است و با رونق بازار می‌توان امیدوار بود سهم این بازار از تأمین مالی اقتصاد تا حداقل ۳۰ درصد باید افزایش پیدا کند.

در عین حال ذات بازار سرمایه همراه با ریسک یعنی خطر و نوسان یعنی سود و زیاد است و قبل از معامله، باید تحلیل، مشورت، مطالعه انجام شود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید